Keskuslukitusongelma

Hei! Ostin tuossa kuukausi sitten -08 mallin S60 D5 185 hv geartronic ja ovet menevät aina lukkoon itsestään, kun lähden ajamaan. En siis painele mistään keskuslukitusnapista sisällä, vaan ne menevät itellään. Siis onko tuo joku vika vai mikä on?
4460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ovien lukkiutuminen ei ole vika,vaan ominaisuus joka saa todennäköisesti myös kytkettyä pois.
suosittelen että luet käyttöohjeet.

Äänestä

tutustua käyttöohjekirjaan. Kun nopeus nousee määrätyn rajan yli, ovet napsahtavat lukkoon automaattisesti. Ominaisuuden saa pois kytkettyä ajotietokoneesta.

Äänestä

se on nimeltään kaappauksenesto.

Äänestä

Keskikonsolissa olevasta Menu -valikosta löytyy kohta "auton asetukset".

Siellä olevasta alivalikosta "lukkoasetukset" voit valita, haluatko keskuslukituksen avaavan ensiksi vain kuljettajan oven, vai kaikki ovet kerralla ja lisäksi myös sen, napsauttaako keskusukitus ovet lukkoon liikkeelle lähdettyä vai ei. Eli enterillä rasti sellaiseen ruutuun joka sinua miellyttää, niin pitäisi vian poistua.

Kuskin oven aukaisu ensiksi, ja ovien lukkiutuminen liikkellelähdön jälkeen ovat tavallisia USA -autojen ominaisuuksia, koska siellä ollaan enemmän huolissaan autokaappauksista ja esim laukkujen nappaamisesta liikennevaloissa, kuin täällä meillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi volvon omistaja kirjoitti:

Hei! Ostin tuossa kuukausi sitten -08 mallin S60 D5 185 hv geartronic ja ovet menevät aina lukkoon itsestään, kun lähden ajamaan. En siis painele mistään keskuslukitusnapista sisällä, vaan ne menevät itellään. Siis onko tuo joku vika vai mikä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu