Minulla todettiin herpes HSV-1 alapäässä reilu pari kuukautta sitten ja suunnilleen samoihin aikoihin alkoivat sydämen rytmihäiriöt, välillä todella epämukavaa tunnetta, lisälyöntejä, joita seuraa kova tykytys kun paniikki iskee. Toki muutakin stressiä oli ja on ollut. Välillä on pahojakin oireita, etenkin kun ei ole nukkunut tai juo alkoholia. Oireet iskevät vain levossa, ei koskaan rasituksessa.
Nyt olen miettinyt voiko herpeksellä ja sydänoireilla olla yhteyttä? Jos herpes menee hermostoon piileväksi niin voiko se aiheuttaa sydämen sähköiseen toimintaan sitä kautta ongelmia sympaattisen hermoston kautta vai onko samanaikaisuus sattumaa eikä yhteyttä ole ja sydänoireet johtuvat jostain muusta, joka pitäisi ehkä tutkia? Aloitin uudessa työpaikassa ja olen koeajalle niin ei uskalla mennä työpaikkalääkärille mennä valittamaan vaan pitäisi pari kuukautta sinnitellä.
Sydänoireet ja herpes?
5
2981
Vastaukset
- -
genitaalialueen herpes vaikuta sydämen toimintaan mitenkään.
- HeikkiG
Eli haukun väärää puuta. Eikö tuolta herpeksen piileskelystä hermostossa voi siis olla mitään yhteyttä sydämeen, koska esim. sympaattinen hermosto kuitenkin vaikuttaa sydämen rytmiin?
Jos yhteyttä ei ole niin kaikki nämä sydänoireet olisivat siis tulleet siitä riippumatta vaikka en olis herpestä saanutkaan? Henkisesti vaan syytän sitten turhaan niitä tästä? - paskavaris
HeikkiG kirjoitti:
Eli haukun väärää puuta. Eikö tuolta herpeksen piileskelystä hermostossa voi siis olla mitään yhteyttä sydämeen, koska esim. sympaattinen hermosto kuitenkin vaikuttaa sydämen rytmiin?
Jos yhteyttä ei ole niin kaikki nämä sydänoireet olisivat siis tulleet siitä riippumatta vaikka en olis herpestä saanutkaan? Henkisesti vaan syytän sitten turhaan niitä tästä?elä heikki häthäile. kyllä pumpputautetihin liittyy reippaasti yli kaksisataa syytä. ne sykintä häiriöt? minä ku olin nuori poika ja mustilaistyttö tuli minun viereen nukkumaan niin kyllä minulla sydän läpätti kuin lampahan saparo. mutta asiaan. tässä on toitotettu kymmeniä vuosia notta sydän oireitten syy on kovat rasvat. nytten soon muuttumassa kovaa kyytiä.. mitä tolonen kirjoittikaan....kertoi syyksi notta tulehdukset.. onko sinun herpes sitten mitä laatua, mutta mulla on ollut vyöruusu, herpes silmässä ja huulissakin nuorena. kyllä rakkuloita ilmaantui...
haukunko minä nyt väärää lintua? mene ja tiedä.
- sydänsydänsydän
Heikki G. Uskon teoriaasi. Itselläni kävi aivan samalla tavalla kun sain HSV-2 infektion 5 vuotta sitten. Googletappa englannin kielellä niin löytyy tietoja että sydämestä on löydetty avauksissa kyseistä virusta ja että herpes virus voi olla erittäin vaarallinen jos tulee komplikaatioita.
Joka tapauksessa minulle kehittyi ihan eteisvärinä herpeksen vuoksi. ja lisälyöntejä vaikka kuinka paljon. Lopputulos oli se että joudin menemään ablaatioon, millä saatiin eteisvärinät kuntoon, mutta muut rytmihäiriöt edelleen jäivät. Lääkärit eivät tunne tätä asiaa suomessa älyttömän hyvin, mutta minun osalta siihen on suhtauduttu vakavasti ja olen saanu siihen myös hoitoa. Kylläkin kokeellista sellaista eikä vaivat ole hävinneet.
On erittäin tärkeää että menet yliopistolliseen sairaalaan ja tilastoit omat vaivasi. Ei meidän takia, vaan kaikkien tulevien vuoksi myös, jotta tuohon asiaan paneuduttaisiin ja tutkimuksia suoritettaisiin.
Jos huippukardiologia tai sisätautilääkäriä henkisesti rutistat niin kyllä myöntävät että yhteys voi olla. Mutta parantavaa hoitoa siihen ei kaiketi ole? Muuta kuin odotella herpesrokotteen, joka siis parantaa kehittymistä.
Mikäli haluat vaihtaa lisää tietoja multa löytyy mailiosoite. Toivottavasti luet vielä joskus tätä viestiketjua vaikka onkin jo melko vanha.
JA neuvoksi antaisin urheilijana että älä treenaa täyisillä ennen kuin asia on selvinnyt. Ja siihen voi mennä aikaa.- Anonyymi
Minulla myös herppes ja sydän oireilee kukinto aikana melkoisesti. Olen tutkituttanut pumppua ja se on ehjä ja hyvin toimii. Vaikeaa saada apua kun ei tästä kukaan oikein tiedä Suomessa. Kauheita väsymys kohtauksia ja sitten heräät siihen että pumppu hakkailee miten sattuu ja luulet että noutaja tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.3187504Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill662166- 1761830
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161372- 1121287
Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91241Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181701221RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j551161Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411081Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.2901019