Horisontti-ohjelmassa kertoi yksi kirkkohistorioitsija että julkirippi oli 1600-luvulla luterilaisessa kirkossa käytössä vain niissä tapauksissa kun synti oli myös maallisen lain mukaan rikos.
Miksi meikäläiset ovat ottaneet kaiken maailman asioita julkirippiin seurakunnan edessä sovitettavaksi?
Ev.lut. kirkossahan ei ole enää yli 150 vuoteen käytetty julkirippiä. Eikö meidän pitäisi luterilaisina ja ev.-lut.kirkon osana tässä pysyä kirkon linjassa?
Miksi meikäläiset ovat ottaneet kaiken maailman asioita julkirippiin seurakunnan edessä sovitettavaksi?
Ev.lut. kirkossahan ei ole enää yli 150 vuoteen käytetty julkirippiä. Eikö meidän pitäisi luterilaisina ja ev.-lut.kirkon osana tässä pysyä kirkon linjassa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
sen takia he säätävät vääriä lakeja mm. sallivat avioeron ja eronneiden avioliitot.
Etkö ole käynyt seuroissa, siellähän on monta kertaa saarnattu, "miten kuu ei anna enää valoaan" eli lakiki neuvoo väärin.
Kyllä käyn, mutta ihmettelen sitä että miksi lestadiolaisuudessa on säilytetty julkirippi väärässä muodossa kuin se on alkuperäisesti ollut. Siis kirkossa silloin uskonpuhdistuksen jälkeen.
Nykyään ei rikoksia koskevia julkirippejä kuule ry:llä koskaan. Mutta vanhan mallin mukaan juuri vain rikoksia piti julkiripillä sovittaa. Ei muita asioita.
Ei esimerkiksi ripsivärin hallussapitoa eikä urheilukilpailuissa käymistä.
Olen sen verran yksinkertainen ihminen etät en ymmärrä tätä muutosta.
Ehkä tämä rauhanyhdistyksen nykyinen julkirippi malli kehitettiin innovatiivisella 1970-luvulla.
Silloin maanviljelijä-saarnaajat ottivat vallan ja alkoivat luoda uusia "oppeja". Heillä ei tainnut olla kristinopista, uskonpuhdistuksesta, tunnustuskirjoista ja sakramenteista muuta tietoa kuin kierto- ja rippikoulu. Eipäihme että tuli "ylilyöntejä". Yli 2/3 teologeista oli ajettu ulos. ne papit jotka olivat jääneet, olivat kuin k..i sukassa, osa otti itselleen sitten asemia. Kuten nykyinen SRK:n johtokaksikko.
SRK on ilmoittanut että vl oppi on luterilaisen tunnustuksen mukainen. Kuinka se kuitenkin voi poiketa julkirippi asiassa ev.-lut. kirkkomme opetuksesta? Silloinhan se vl oppi ei olekkaan ev.-lut. tunnustuksen mukainen oppi?
Eipä tuo ole ainut ero luterilaiseen kristinoppiin. VL oppissa on vilisemällä itte keksaistuja juttuja.
esim tässä on lueteltu joitakin poikkeamia:
http://freepathways.wordpress.com/2010/02/09/srk-opin-haaste-kirkolle/
Herää kysymys, miksi ev-lut kirkko ei käytä nöyryyden hengeissä jäseneihinsä Kristuksen kirkkolakia ja tarvittaessa myös erota synnin tekijöitä tai väärän opin levittelijöitä kansankirkosta. Ennen vanhaanhan saattoi käydä niinkin.
Joo, ja ennen vanhaan oli voimassa jalkapuutuomio, hirttotuomio, ja giljotiini. Nuusku, toivoisitko että nekin otettaisiin taas käyttöön?
selvitteleminen yleisessä kuulustelussa seurakunnan edessä on SRK:n alistamispolitiikkaa aidoimmillaan. Perheen lapset kuuntelemassa kun isän ja äidin seksielämän tavoitehakuisuutta selvitetään, samoin ystävät, sukulaiset, naapurit, vanhemmat...
Siinä tilanteessa varmaan "kultainen kynttilänjalka" kirkastuu!
Ei tapahdu enää nykyjään.
onko Jumala kirkastanut jonkun johtokunnan veljen kautta asiaa.
Tähän vastaamme yleensä niin etät Jumala näyttää aina eri aikoin avähän erilaista oppia mitä se aika justiinsa vaatii ja tarvii.
taikka sanomme että "uskomiseen se jääpi". Se tarkoittaa että emme oikeen ymmärrä mitne se näin menee mutta emme jaksa ruveta selvittämään meneekö pieleen.
Noh, 70-80-luvulla meni pieleen... kun kukaan ei pannu vastaan. taikka jotkut kyllä pani vastaan mutta ne jyrättiin ja oksennettiin ulos.
Nyt on siionissa rauha ja rakkaus! ja jos ei olisi tullut tätä pedofiili asiaa, meillä olisi mennyt hyvin kirkonkin kanssa.
Miten me voimme kulua evlut kirkkoon kun emme hyväksy sen oppia? Onnko kirkko vain joku "hyöty" meille?
Kirkko tykkää veromaksajista, meitä on 35 000 aikuita veronmaksajaa...