lainaa ulosotossa olevalle?

väsynyt maksaja

Siis kannattaako mennä pankkiin kyselemään lainaa jos ulosotossa kolme laskua ja parikymmentä on sinne menossa? Tarvisin 20 000€. Tulot 19000€/vuosi. Oisko jollakulla samanlainen tilanne ollu joskus? tarvisin apua. mitä teen?

6

811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gggggggggggg

      Ei sun pankkiin kannata mennä, tulee aika lyhyt visiitti. Teet juuri kuten mäkin tein, velkaa on saman verran ja velkojiakin on juuri sama määrä.. tulot vaan paremmat, n.26000€ vuodessa. Makselen puenimpiä pois siihen asti että ulosottotulee kuvioihin, sullahan se on jo mukana. Eli soitat velkaneuvojalle, varaat ajan ja alatte hakea takuusäätiöltö takausta. Se on ihan normi pankkulaina joka haetaan. Eikä mitään väliä missä kunnossa luottotiedot ovat kunhan maksuvara riittää, ei velkaannu lisää ja hoitaa jo lainojaan maksuvaran mukaisesti. Ray:n tukema juttu, aivan helvetin unelma olisi mullekin saada tuo takaus. Saa nähdä, viikon sisällä pitäis tulla päätös siitä onko hakemus läpäissyt esikäsittelyn ja arvio koska lopullinen päätös tulee. Jännittää aika paljon. Kertonut aika paljon tuosta jo mutta sanotaan nyt sullekn että tienaan n. 1500-1700€/kk nettona. Tuota lainaa mun pitäisi maksaa pois 520€/kk. Tämän hetken pankkilainan korko oli 3.75%. Arvioitu maksu aikataulu 22000€ lainalle oli 3v ja 9kk. Käytännössä uskon että saisin kolmessa vuodessa maksettua jos saan olla töissä ja pysyn terveenä. Pelkäsin aivan helvetisti tuota ulosottoa, noh, en mä nyt vieläkään iloitse asian takia mutta aika helpottava tunne jos noin nopeasti saisin asiani kuntoon. Ulosoton kautta aika olisi varmasti vähintään tupla. Vaikka siihen menisi kaikki lomarahat ja veronpalautuksetkin.

    • Sulo Otto Mies

      Korviaan myöten veloissa olevan ei pitäisi kutsua lainaa "avuksi". Olet kai jo huomannut millaista apua tähän mennessä otetut lainat sinulle ovat antaneet.

      Maksa niitä ulosottoon menossa olevia laskuja pois pienimmästä alkaen niin pitkään kuin ennätät. Sitten ystävällinen virkamies kyllä huolehtii lopusta seuraavat viitisen vuotta.

      • vouti.

        Älä apina kirjoittele tänne, kun et näköjään mistään mitään ymmärrä. Tottakai laina, jos sellanen myönnetään
        ulosotossa aika tähtitieteelliset korot.


      • rillutteluun vaan
        vouti. kirjoitti:

        Älä apina kirjoittele tänne, kun et näköjään mistään mitään ymmärrä. Tottakai laina, jos sellanen myönnetään
        ulosotossa aika tähtitieteelliset korot.

        Pallinaamalle tiedoksi, että tuplasti isommasta ulsoottovelasta menee tuplasti isompi korko. Ja sitä heikommin sitä lyhentää, jolloin itse asiassa menee vielä enempi rahaa.

        Vai meinasitko, että joku tuollaiset ulosottovelat aikaansaanut maksaisi saadulla lainalla vanhoja pois? Hah, ryyppäämiseen ja muuhun sekoiluun ne rahat menevät aina, kun noin vastuutuon ihminen rahaa jostain saa.


    • nyt jo naurattaa

      saavat pankissa hyvät naurut ja on mukava kertoilla viikonloppuna mökillä sukulaisille susta.

    • höhhöh

      Itse sain aika suuren asuntolainan,vaikka luottotiedoissa on pieni merkintä ja ulosotto on päällä. Eräs pankki tyrmäsi heti,mutta paikallinen pankki antoi lainan. Tottakai piti olla takaaja koska omia säästöjä ei ollut. Kannattaa ainakin yrittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3091
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2016
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      82
      1360
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe