Talous kulkee vararikkoon. Mikään tutkimus ei povaa talousnousua. 30-luvulla uusi polvi keinottelijoita ja tilanteen kärkkyjiä osti entisten firmat halvalla. Se oli uusjako.
UUsi poli ottaa talouden haltuun
uusi polvi ottaa tal
7222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Etkö ole lukenut, kuinka juuri tänään viisi pankkia arvioi että korkotaso tulee pysymään alhaisena vielä ainakin vuoden? Etlahan ennakoi talouden nousua ensi vuonna, samaten EU:n komissio ja USAn Fed. Nuo löysin 2 min etsimisellä, itsekin olisit voinut ne helposti löytää, sen sijaan että olisit väittänyt ettei niitä ole. Vaikuttaa vähän siltä, että toivotkin talousvaikeuksia.
Lueppas tapahtumista ennen 30-luvun lamaa, miten moni pankki ja talousasiantuntija sanoi kasvun olevan edessä.
Sensijaan suosittelen sinua käymään sivulla www.velkakello.fi
Kyllä minä 30-luvun laman tiedän, laitahan sinä viitteet siihen kuinka moni pankki ja talousasiantuntija puhui kasvusta. Sitä paitsi tämän päivän lama ei ole sama kuin silloinen lama, emme kulje samaa latua, mikään lama ei seuraa täysin samaa kaavaa kuin edelliset. Jos kuljemme, niin varmaan olet sen valmis osoittamaan?
Muistatko paljonko valtion velka oli 90-luvun alussa? Miten vertaisit sitä nykyiseen?
Etpä taida poika paljoa olla selvillä 30-luvun lamasta, silloin nimittäin kukaan asiantuntija ei sanonut laman olevan edessä vaan puhuttiin aivan päinvastaista.
Sanottiinhan ennen viimeisintä devalvointiakin vielä edellisenä iltana ettei Suomi devalvoi ja seuraavana yönä markka devalvoitiin.
Mietippäs esimerkikisi korkojen nousun vaikutusta 10 prosentin hujakoille ja sähkön hinnan ym.energian hintojen kolminkertaistumista, emme saa unohtaa myöskään palkkojen leikkaamisen välttämättömyyttä.
Lainakupla puhkeaa pian ja rajusti.
"Etpä taida poika paljoa olla selvillä 30-luvun lamasta, silloin nimittäin kukaan asiantuntija ei sanonut laman olevan edessä vaan puhuttiin aivan päinvastaista. "
Kerropas sinä nyt milloin katsot 30-luvun laman alkaneen ja milloin se päättyi? Me emme ole vuodessa -29, jos sitä kuvittelit.
"Sanottiinhan ennen viimeisintä devalvointiakin vielä edellisenä iltana ettei Suomi devalvoi ja seuraavana yönä markka devalvoitiin. "
Ei liity asiaan mitenkään. Jos valtiovarainministeri ei tuollaisessa tilantessa valehtele, ei hän ole tehtäviensä tasalla.
"Mietippäs esimerkikisi korkojen nousun vaikutusta 10 prosentin hujakoille"
Eli siis 80-luvun tasolle. Mitä siinä on miettimistä, kyllä tuollainen korkotaso on nähty. Vanhan Papan ainakin luulisi sellaisen muistavan.
" sähkön hinnan ym.energian hintojen kolminkertaistumista,"
Eli kuten -74 tai muutamana viime vuotena? Mitä silloin tapahtui?
"Lainakupla puhkeaa pian ja rajusti."
Höpöhöpö. Tuota nillitystä on kuultu jo vuosia. Koeta nyt viimenkin osua oikeaan.
talouksien velkaan tuminen on huimaa ja valtion!!
Ei aikuisten oikeesti 120neliön kasari talo voi maksaa 330 000.-??? ja kauppa käy!
Korkoihin 2-4% lisää niin.............
30-luvun lamaa edelsi hillitön rahamäärän kasvattaminen kuten nytkin. Samoin osakekupla.
En ole koskaan ennen nähnyt esim. asuntojen hinnan epäsuhtaa käteenjääviin palkkatuloihin, normaalisti neliömetrin on saanut noin 0.7 ja korkeintaan 1.5 kuukauden palkalla.
Nyt neliömetri täälläpäin maksaa 3000-4000 euroa, kuinkahan monella on 6000 euron kuukausipalkka.
Nyt ollaan siinä tilanteessa että pankit eivät luota toisiinsa ja parkkeeraavat rahansa keskuspankkiin yön yli mitättömällä korolla koska viereinen pankki voi kupsahtaaa milloin vain.
Lyhyen yhteeenvedon saatte jos menette youtubeen ja laitatte hakusanaksi zombie bank.