En ymmärrä, miksei meikäläiset saa virallisen kannanoton mukaan meikata. Sehän ei ole syntiä vaan enemmänkin tapakulttuuria. Silti meikkaavat naiset tuomitaan yleisesti. Tosin Venäjän naiset saavat meikata, käyttää korviksia ja värjätä hiuksiaan. Kun kysyin syytä tähän yhdeltä sukuni puhujaveljeltä, hän totesi, että laittautuminen on osa venäläisten kulttuuria eikä kyseessä ole lainkaan olennaisen asia. Mutta onhan huoliteltu ulkonäkö osa meidän suomalaistenkin kulttuuria. Jos meikkaus olisi synti, se olisi sitä kaikille tasapuolisesti kansallisuudesta riippumatta. Koska se ei ole synti, ei venäläisiä meikkaavia voi tuomitakaan. Miksi siis suomalaiset vl:t tuomitsevat toisensa?
Moni vl sanoo, ettei edes haluaisi käyttää meikkejä. Se on ok, mutta pitäisi hyväksyä se, että monet vl-naiset taas haluavat näyttää siisteiltä ja raikkailta etenkin, jos ovat mukana työelämässä tai koulussa. Olen pannut merkille, että hiusten värjääminen on yleistynyt keski-ikäisten vl-naisten keskuudessa. Sattuipa opiskelijakaupungissani kampaajalle yhtäaikaa eräs keski-ikäinen nainen, jonka tiedän vl-papin uskoa tunnustavaksi vaimoksi. Oli vinkeetä istua vierekkäisessä tuolissa, kun kyseinen nainen istui foliosuikaleet päässään samalla, kun kampaaja tupsutteli luonnollista sävyä hiuksiin ilemeisesti alkaneen harmauden peittämiseksi. En minä tuomitse hiusten värjäämistä, sillä rinnastan sen täysin permanenttiin tai muihin käsittelyihin. Silti harmittaa kaksinaismoralismi: sanotaan, että meikit ja värjäys ovat uskon kannalta epäolennaisia asioita, mutta kuitenkin osa tuomitsee niiden käyttäjät. Samat tuomitsijat sutivat innolla naamaansa peitevärejä ja istuvat papiljotit päässään kaunistautumistarkoituksessa.
Kertokaa näkemyksenne ja perustelkaa ne, please.
Moni vl sanoo, ettei edes haluaisi käyttää meikkejä. Se on ok, mutta pitäisi hyväksyä se, että monet vl-naiset taas haluavat näyttää siisteiltä ja raikkailta etenkin, jos ovat mukana työelämässä tai koulussa. Olen pannut merkille, että hiusten värjääminen on yleistynyt keski-ikäisten vl-naisten keskuudessa. Sattuipa opiskelijakaupungissani kampaajalle yhtäaikaa eräs keski-ikäinen nainen, jonka tiedän vl-papin uskoa tunnustavaksi vaimoksi. Oli vinkeetä istua vierekkäisessä tuolissa, kun kyseinen nainen istui foliosuikaleet päässään samalla, kun kampaaja tupsutteli luonnollista sävyä hiuksiin ilemeisesti alkaneen harmauden peittämiseksi. En minä tuomitse hiusten värjäämistä, sillä rinnastan sen täysin permanenttiin tai muihin käsittelyihin. Silti harmittaa kaksinaismoralismi: sanotaan, että meikit ja värjäys ovat uskon kannalta epäolennaisia asioita, mutta kuitenkin osa tuomitsee niiden käyttäjät. Samat tuomitsijat sutivat innolla naamaansa peitevärejä ja istuvat papiljotit päässään kaunistautumistarkoituksessa.
Kertokaa näkemyksenne ja perustelkaa ne, please.
Vastaukset 82
Vanhimmat
oulun miehille. vaimot karkaa pian hellan äärestä kylille.
...tuomitsee".
Meikäläisillä ei tietääkseni ole mitään virallista kannanottoa asiaan, mutta "virallisuuden" muodostaa kannaksi valtaosan mielipide asiasta.
On selvää, että jos iso osa on jotakin mieltä, niin se myös kuuluu sellaisena yleisenä mielipiteenä ja sille ei oikeastaan mahda yhtään mitään. Jos sille pitäisi tehdä jotain, niin silloin pitäisi kääntää suuren osan mielipide ja arvatenkin siinä olisi suuri työ itse kullekin. Tarvitseeko sitten mielipidettä kääntää vai ei? En ota siihen kantaa.
On totta, että VL:t helposti valvovat tarkasti toisten asioissa ja siihen osasyynä on se, että meitä on paljon täällä Suomessa. Ihmismieli on sellaiseen toisen kyttäämiseen ja seuraamiseen taipuvainen ja sitä tulisi välttää kaikkien ja kurkistella peiliin aika ajoin.
Synti! Se on kaikille synti. Viettelykset syntiin on sitten moninaiset ja niissä on paljon erilaisia tuntemuksia ja näkemyksiä.
Asiakaspalvelutyössä on VELVOLLISUUS ehostaa itseään huomavaisuudesta asiakasta kohtaan. Sama koskee siistiä pukeutumista. Miksi siis asiasta on tehty synti, tai ainakin melko moni sitä syntinä pitää?
Vl-miehet eivät varmaan edes erota huomaamatonta, kevyttä ehostusta, eivätkä siten ole niin tuomitsevia. Naiset taas erottavat tummenevat ripset ja kulmat ja ovat sen perusteella tuomitsemassa jopa helvettiin.
"Itse en tipu kontalleen, vaikka huomaisin jonkun sävyttäneen hiuksiaan"
Siis tuolla alla, pakanan antamassa linkissä:D
että minä voisin pudotakin kontalleni, jos joku vl (?) olisi sävytellyt itseään. En näe sitä uskovaiselle sopivana. Mutta minä olenkin tällainen kiihkoilijainkvisiittori!
vaan kuulosti niin hauskalta tuo ilmaisu:) Joo, kyl mäkin jäisin varmaan ainakin töllöttämään, jos tuollainen ilmestyis.
MInun mielestäni vanhoillislestadiolaiset on kauneimpia !!!!jos misseillä ei saisi olla meikkiä kaikki miisikilpailussa pärjänneet olisivat lestadiolaisia!!!1ja te josta meikkaatte olette rumia!!jos luuletta olevanne kauniita olette väärässä!!
Ehkäpäs kannaisi noudattaa enemmistön mielipidettä, ettei herätä pahennusta? Onhan se minulle ainakin hienoa miehenä, että naiset voivat olla myös luonnollisia.
vl-naiset eivät saa hillitysti ehostaa itseään muiden naisten tavoin? onko vl-naisilla jotenkin "etukoikeus" olla pelukopan näköisiä?
Minunkin isäni ja veljeni kehuivat aina luonnollisia naisia, kun tuskailin omaa meikkaamattomuuttani ja harmaata ulkonäköäni. Sitten aloin udella heiltä, ketkä isän työkavereista ja veljien koulukavereista ovat heidän mielestään kauniita. Yhteistä näille "luonnonkauniille" olivat tuikkivat silmät ja kauniin väriset hiukset.
Kas kummaa, kun jokainen heidän mainitsemansa nainen / tyttö käytti meikkiä - tosin usein niin huomaamattomasti, etteivät miespuoliset sitä nähneet. Tuikkivat silmät saatiin aikaan tummenetuilla ripsillä ja kauniit hiukset kiiltoa lisäävillä, luonnollisilla väreillä. Perheeni miehet kun luulivat meikkauksen tarkoittavan värikästä pakkelikerrosta kasvoilla ja tuomitsivat sen siksi. Heille oli selvästi yllätys, että todellakin kaikki heidän tuntemansa kauniit naiset käyttivät pientä meikkiä säännöllisesti, ja näiden kauneus todella vahvistui meikin avulla. Kun sain tämän todistettua isälleni ja veljilleni, lakkasivat heidän puheensa luonnonkauneuden puolesta. Ei heilläkään ole koskaan ollut mitään kummempaa syytä tarjota, miksi vl-nainen ei voisi meikata.
siksi koska me kelpaammme jumalan eteen tämmöisinä kuin olemme!!!!
ja jumala on luonut meidät sellaisiksi kuin olemme!!!!!se on jumalan luomistyän väheksymistä jos se ei kelpaa mitä hän on tehnyt!!!
sen verran, että monet heistä ovat "pesseet kasvonsa", kun ovat päässeet uskosta elämään.
Asiat kirkastuvat ja valkenevat aikanaan; turha on heidän meikkejään ja korujaan osoitella sormella.
Roomalaiskirjeen 14-luku.
1 Hyväksykää joukkoonne myös sellainen, joka on uskossaan heikko, älkääkä ruvetko kiistelemään mielipiteistä.
2 Joku katsoo voivansa syödä kaikkea, mutta heikkouskoinen syö vain kasviksia.
3 Joka syö kaikkea, älköön halveksiko sitä joka ei syö, ja joka taas ei syö kaikkea, älköön tuomitko sitä joka syö. Onhan Jumala ottanut omakseen hänetkin.
4 Mikä oikeus sinulla on tuomita toisen palvelijaa? Oman isäntänsä edessä hän seisoo tai kaatuu -- vaikka kyllä hän seisoo, sillä Herra kykenee pitämään hänet pystyssä.
5 Joku pitää yhtä päivää toista parempana, toiselle kaikki päivät ovat samanarvoisia. Kukin olkoon omassa vakaumuksessaan varma.
6 Joka kiinnittää huomionsa päiviin, tekee niin Herran kunniaksi, ja joka syö, syö Herran kunniaksi, sillä hän kiittää Jumalaa. Joka taas ei syö, on Herran kunniaksi syömättä, ja hänkin kiittää Jumalaa.
7 Kukaan meistä ei elä itseään varten eikä kukaan kuole itseään varten.
8 Jos elämme, elämme Herran omina, ja jos kuolemme, kuolemme Herran omina. Elämmepä siis tai kuolemme, me kuulumme Herralle.
9 Juuri sitä vartenhan Kristus kuoli ja heräsi elämään, että hän olisi niin kuolleiden kuin elävienkin Herra.
10 Kuinka sinä voit tuomita veljesi? Tai sinä toinen, kuinka voit halveksia veljeäsi? Kaikki me joudumme Jumalan tuomioistuimen eteen.
11 Onhan kirjoitettu: -- Niin totta kuin elän, sanoo Herra, jokainen polvi on notkistuva minun edessäni ja jokainen kieli on ylistävä Jumalaa.
12 Jokainen meistä joutuu tekemään Jumalalle tilin itsestään.
13 Älkäämme siis enää tuomitko toisiamme. Katsokaa sen sijaan, ettette saata veljeänne kompastumaan ja kaatumaan.
14 Herraan Jeesukseen luottaen tiedän varmasti, ettei mikään ole sinänsä epäpuhdasta. Mutta jos joku pitää jotakin epäpuhtaana, hänelle se on epäpuhdasta.
15 Jos veljesi pahastuu ruoastasi, et enää ole noudattanut rakkauden vaatimuksia. Älä saata ruoallasi perikatoon sitä, jonka vuoksi Kristus on kuollut.
16 Älkää antako aihetta pilkata sitä hyvää, minkä olette saaneet.
17 Jumalan valtakunta ei ole syömistä eikä juomista, vaan vanhurskautta, rauhaa ja iloa, jotka Pyhä Henki antaa.
18 Joka tällä tavoin palvelee Kristusta, on Jumalalle mieleen ja saa ihmistenkin arvonannon.
19 Pyrkikäämme siis rakentamaan rauhaa ja vahvistamaan toisiamme.
20 Älä ruoan vuoksi hajota Jumalan työtä. Kaikki tosin on puhdasta, mutta ihmiselle on pahaksi, jos hän syö jotakin, mikä loukkaa omaatuntoa.
21 Sinun on hyvä olla syömättä lihaa ja juomatta viiniä ja välttää muutakin, mikä loukkaa veljeäsi.
22 Säilytä sinä oma uskosi Jumalan edessä. Onnellinen se, joka ei tuomitse itseään siitä minkä uskoo oikeaksi.
23 Mutta se, joka epäröi ja silti syö, on tuomittu, koska hän ei toimi uskon perusteella. Kaikki, mikä ei perustu uskoon, on syntiä.
hiuslakkaa saa käyttää
kynsilakkaa taas ei
kukakohan näitä sääntöjä oikein ruuvailee eihän näissä ole mitään järkeä
värjää, toinen ei.
olen lähes puoli vuosisataa ollut uskomassa, enkä ole kuullutkaan mistään saa-, tai ei saa-säännöistä....
Joko valehtelet tai sitten olet vain tyhmä ja sokea. Jo pienille lapsille sanotaan, mitä saa ja mitä ei saa tehdä. Samoin vl-uskovaiset ihmiset tietävät tasan tarkkaan, mikä on sallittua ja mikä ei vl-kristillisyydessä (ei: tv, meikit, alkoholi, maailmallinen musiikki, elokuvat jne. kyllä: permanentti, klassinen musiikki, muodikkaat vaatteet). Miksi tätä ei voi myöntää?
meidän asiamme paremmin kuin me. Mitä sinua liikuttaa meidän käsityksemme?
Liikuttaa siksi, kun olen itse vl ja nämä säännöt koskevat minuakin. Harmittaa se, että epäolennaisista asioista tehdään uskomisen ehtoja, vaikka sääntöjen olemassa olo samanaikaisesti kielletäänkin. Oma työni esim. vaatii siistiä, huoliteltua ulkonäköä. Kuitenkin joudun kieltäytymään meikkaamisesta: en siksi, että ajattelisin meikkaamalla rikkovani Jumalaa vastaan sen enempää kuin vaikkapa kiharoillani, vaan sen vuoksi, että muut vl:t eivät pidä meikkaavaa naista oikein uskovana. Tästä olen kuullut ihmisten omakohtaisia kokemuksia niin paljon, etten ole uskaltanut omaan nassuuni laittaa edes pientä piirtoa meikkiä muiden tuomion pelossa. Älä sinä vähättele muiden kokemuksia, kun et voi kaikkea tietää tai ainakaan myöntää. Naiset ovat naisille susia, myös vl-joukossa.
...kuitenkin varma.
Kukaan ei pääse Taivaaseen sen takia, ettei meikkaa tms. ja kukaan ei joudu helvettiin sen takia, että meikkaa tms.
ole mikään keksitty "sääntö", annoin aikaisemmin raamatunkohdan.
Heh, tuli ihan kontrastina tälle yksi juttu mieleen... ole onnellinen, että sinulla on noin pienet murheet! Mitenkään sinua vähättelemättä tai halventamatta.
Jos joku pahentaa omatuntonsa jostain niin ettei pidä edes uskovaisena niin sellaista yhteisen rakkauden pitämiseksi ei tulisi tehdä.
Rintaliivit, jos mikä, on tarkoitettu naisen kaunistamiseksi ja tekemiseksi seksikkääksi! Silti lestanaiset käyttävät tuota synnin välinettä.
"Kuitenkin joudun kieltäytymään meikkaamisesta: en siksi, että ajattelisin meikkaamalla rikkovani Jumalaa vastaan sen enempää kuin vaikkapa kiharoillani, vaan sen vuoksi, että muut vl:t eivät pidä meikkaavaa naista oikein uskovana."
ihmisten orja? Hölmöjen ihmisten.
ja jätä lahkoa jossa ihmisellä ei ole ihmisarvoa?
Siksi että olen saanut sisäisen rauhan tässä liikkeessä, enkä halua luopua uskovaisten välisestä yhteydestä epäolennaisten asioiden takia. Kaipaan aiheesta keskustelua juuri siksi, ettei epäolennaisista asioista muodostuisi uskomisen ehtoa - ettei meikkaaminen tai muut vastaavat kulttuurisidonnaiset asiat tarkoittaisi samaa kuin uskosta luopuminen. Minulla ei ole siis tarvetta jättää tätä joukkoa ja siitä löytämääni tunnonrauhaa, mutta en haluaisi myöskään, että muut eristäisivät yksilön laumasta sellaisten asioiden perusteella, joista Raamattu ei puhu mitään. Osa (hiom, ei läheskään kaikki) vl-liikkeen jäsenistä on nimittäin hyvinkin jyrkkiä näkemyksissään, ja he saavat aikaan paljon ahdistusta ja pahaa mieltä tuomitsevilla kannanotoillaan. Mutta eihän ajallinen seurakunta voikaan olla täydellinen.
Antisi keskusteluun on tuota tasoa. Uskomattoman typerää.
Kommenttini oli asiallinen ja asiasta. Minusta on suorastaan käsittämätöntä, että samaan aikaan tuomitsee meikkaamisen syntinä, ja kuitenkin käyttää rintaliivejä!
Huumorinkukka siis kukkii sielläkin päin?
no kuule, rintaliivit pitävät rinnat mukavasti paikoillaan, etteivät hölsky eivätkä pompottele ylös ja alas, sivulle ja ties minne.
Varsinkaan jos harrastaa urheilua kuten juoksua.
Itse asiassa ne ovat varsin hyödylliset kapistukset, kun oikein tarkkaan ajattelee.
Lisäksi nämä nykyiset topatut liivit estävät nänninnypyköiden näkymisen paidan läpi; ei tule miehille irstaita mielitekoja ainakaan sen takia.
Mitäs siitä tuumaat??
Siksi juuri niiden pitäminen onkin vähintään yhtä paljon syntiä kuin meikkaaminen.
Jos nainen ei pitäisi rintaliivejä, isorintainen ainakin, niin painovoima vuosien saatossa saisi rinnat roikkumaan navan korkeudella. Rinnoista muotoutuisi ikävät "kintaat". Ja tuo juuri onkin se pointti. Kun lestadiolainen nainen käyttää rintaliivejä, niin hän puuttuu Jumalan suunnitelmiin. Hän vastustaa ikääntymistä ja tekee itsestään huomattavasti sexymmän kuin mitä Jumala on alunalkaen suunnitellut. Onhan jokainen (ei-lesta) nähnyt televisiossa miltä luonnonkansojen naiset näyttävät keski-iässä!
Minä en vastusta rintaliivejä, vaan mielestäni lestadilaisten tulisi, koska he vastustavat myös meikkaamista. Mikäli lestadiolainen ei vastusta rintaliivejä, niin hänen meikkaamisen vastustaminen on todella lapsellista.
Jos niitä ei käytä, alkavatko pallit roikkua? Eikö sekin ole syntiä?!
olen myös vl, mutta en minä noin tosissaan noita suosituksia ole ottanut. Myös minun työssäni on eduksi että on siisti ulkoasu. Se ei kuitenkaan ole pääsyy miksi meikkaan. Yksinkertaisesti meikkaan siksi että nautin naisena olemisesta. On mukavaa harrastaa jotain mitä ei tarvitse jakaa miesten kanssa.:) Naisten kanssa hömpötän innolla.
Meikkaan töihin, mutta seuroihin menen naturellisen harmaana:). Niin tekee moni ystävästäni. Meikkaus ei ole kynnyskysymys uskolleni, mutta tottahan asia aika ajoin ärsyttääkin. Hullua että naisena oleminen on ladattu niin omituisella kieltäytymisen ihannoinnilla.
Minusta reiluuden vuoksi miehiltä voisi kieltää tekniset lelut ja vempaimet, jos pointti on rajoitta naisen tai miehen ominaisia taipumuksia (korostan keskimäärin)? Eikö se vemapinrajoitus keskimääräisesti rajoittaisi miehiä niin kuin tämä meikkaus naisiakin? Minä ole ratkaissut ajatuksissani tuon venäläisyysaspektin niin että jos joskus joku meikkaamiseni jotain sanoisi, voisin sanoa edustavani venäjän lestadiolaisutta:):). Eikö sielläkin pelitä tuo keskeinen evankeljumi? Minulle se riittää.
P.S tulepa työkaveriksini.:)
hyvin "tervepäiseltä" veeällältä.
Toistan tässä taas itseäni. Ja mitä meiltä miehiltä voisi kieltää? Parranajovälineetkö? Hieman perspektiiviä tähänkin asiaan kaipaisin. Valitettavasti jotkut ottavat oikeuden omiin käsiinsä - kai sitä kovakorvaisuudeksikin sanotaan, vaikkei tämä varsinaisesti mikään autuuden ehto olekaan.
Raamattu ei sano asiasta yhtikäs mitään. Antamassasi Raamatun kohdassa naiselle suodaan lupa kaunistautua siveästi. Tässä on koko ajan ollutkin kyse huomaamattomasta ehostamisesta. Jo Raamatun naiset käyttivät hennaa ja okraa ym. kaunistautumiseen, ja esim. psalmeista löytyy varsinaisia rakkauden ja kauneuden ylistylauluja.
estää meikkaamasta? Jos se teille on noin tärkeää, meikatkaa. Miksi tahdotte muuttaa seurakunnan linjan sellaiseksi, että se sopii juuri teidän haluillenne? Edelleenkään se ei ole varsinaisesti syntiä, muttei minusta uskovaiselle sopivaa.
Skotit eivät käytä perinteen mukaan kalsareita kiltin kanssa, enkä ole kuullut ongelmista pallipuolella.
Voin sitten pitää hyvällä omallatunnolla alushousuja. Eipähän ainakaan palellu alapää, mutta tuskin siitä haittaa olisi minulle.
näin, eipä tuohon ole lisättävää
aina on ollut sellaisia, jotka ovat halunneet muuttaa seurakunnan opin ja linjan omien halujensa mukaisiksi
toinen seikka on tuo pahennusten aiheuttaminen; ei voi välttyä huomaamasta joskus räikeääkin maailmallista muodon mukaan laittautumista, se tuo pahaa mieltä ja surua
omalakinen ihminen ajattelee että kun musta tuntuu ja mä tykkään niin mä teen näin
Niin, eihän niistä puhuta. Monesti korostetaan että näitä ei ole. Näin onkin jos tuijotetaan opetusten/mielipiteiden kirjainta muttei henkeä. Käytössä on toisenlaisia välineitä kuin suorat säännöt. Olen kuullut monesti ankaria jyrähdyksiä että "uskovainen ei tee sillä ja sillä tavalla". Suoraan ei tarvitse kieltää, jos osaa käyttää tällaista "retorista kieltoa". Siinähän lukee "rivien välissä" että sitä ja sitä ei saa tehdä. Viestiin sisältyy joskus hyvinkin ankara viha. Sen kuulee äänensävystä. Olen myös kuullut lempeitä vastaavia ilmaisuja. Nämä ovat varmaankin niitä julmimpia, voidaan "rakkaudella" panna rajat (sille mitä saa ja mitä ei saa tehdä). Ilmeisesti illuusio vapaudesta on niin tärkeä ettei voida suoraan myöntää että joku asia "ei ole sallittu".
tuli kyllä niin syntisen hauska kuva mieleen, ettei voi muuta kuin nauraa :-D
murjaisit!
Rintaliivit on tarkoitettu ensi sijassa TUKEMAAN rintoja, ei tekemään seksikkään näköiseksi. Ja rintaliivit eivät kuulu mitenkään tähän meikki asiaan..
"Minä tahdon siis, että miehet rukoilevat, joka paikassa kohottaen pyhät kädet ilman vihaa ja epäilystä; niin myös, että naiset ovat säädyllisessä puvussa, kaunistavat itseään kainosti ja siveästi"
Kun nyt lähdetään repimään auki periaatteita, niin eikö tässä kritisoijille käy niin, että loputkin heitetään romukoppaan? Muistutan edelleen, mitä Paavali sanoo 1. Korinttolaiskirjeessä (tiedän, mitä tähän kommentoidaan):
1 Kuinka rohkenee kukaan teistä, jolla on riita-asia toisen kanssa, käydä oikeutta vääräin edessä? Miksei pyhien edessä?
2 Vai ettekö tiedä, että pyhät tulevat maailman tuomitsemaan? Ja jos te tuomitsette maailman, niin ettekö kelpaa ratkaisemaan aivan vähäpätöisiä asioita?
3 Ettekö tiedä, että me tulemme tuomitsemaan enkeleitä, emmekö sitten maallisia asioita?
4 Jos teillä siis on maallisia asioita ratkaistavina, nekö te asetatte tuomareiksi, jotka ovat halveksittuja seurakunnassa?
5 Teidän häpeäksenne minä tämän sanon. Eikö teidän joukossanne sitten ole yhtäkään viisasta, joka voisi ratkaista veljien välin?
6 Vaan veli käy oikeutta veljen kanssa, vieläpä uskottomain edessä!
7 Teille on jo yleensä vaurioksi, että käräjöitte keskenänne. Miksi ette ennemmin salli tehdä vääryyttä itsellenne? Miksi ette ennemmin anna riistää omaanne?
Eikö Raamatussa nimenomaan kehoteta koettelemaan kaikki, onko se Jumalasta ja pitämään se, mikä Jumalasta on ja hylkäämään se, mikä on ihmisestä? Eli ihmisten keinotekoiset säännöt todella joutavat romukoppaan silloin, kun niistä tulee uskomisen ehtoja. Ja todella usein ihmiset käytännössä vahtivat toisiaan tehden alun perin epäolennaisista asioista uskomisen ehtoja.
ole uskomisen ehtoja, mutta haluan kunnioittaa Raamatun neuvoja (elää siveellisesti jne). Yksi asia tulee mieleen, josta ei paljon tai oikeastaan yhtään puhuta: kyllä mieskin voi pukeutua paljastavasti. Kuulostaa varmaan hullulta... Aina puhutaan, että nuoret naiset käyttävät liian tiukkoja vaatteita - nuoret miehetkin voivat niin tehdä. Tai sitten tämä on minun omaa harhaani.
Pitäisköhän sinun rakas usk.m pitää taukoa noissa kirjoituksissa.Otat kantaa sellaisiin asioihin joista et tiedä hönkäsen pöläystä.Esim. tämä meikkiasia.Antaa sisarten vähän meikata jos siltä tuntuu.Anoppini on yli 80 ja aina ulos lähtiessään sipaisee puuteria kasvoihin.Ja kukaan ei ole pahentunut.Että silleen.
...
aio pitää taukoa, paitsi ehkä nyt, kun opiskelut painavat. Kärsikää!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000098&posting=22000000002890613
Kyllä on törkketä paskanjauhantaa. tiiän että oulun alueella on mennyt vähän yli toi ulkonäön tärkeys. mut en ois uskonu että ulkonäkö noin tärkee asia on.pinnallisuutta huipussaan. miettikää vähän mikä on tärkeetä!ei meikkaamisen perusteella voi tuomita ketään, mutta vakavinta siinä ivallisessa vastahangassa on nimenomaan se, että haluaa vastustaa yleistä mielipidettä.meikkaaminen on Suomessa ennen yhdistetty huoriin,se oli yleisesti paheksuttava asia.miksi siis meikäläiset sitä kannattaisivat?jos "pieni ehostus" sallitaan, missä menee raja ison ehostuksen kanssa?Musta on törkeetä se itsenikin huomaama juttu että maailmallinen nuoruuden palvonta ulottaa juonteensa myös meikäläisten keski-ikäisten pariin. Huom!itse olen nainen.
Jollakulla siis keittää yli yhtä helposti kuin minulla... Johan annoin raamatunkohdan, jossa otetaan kantaa ehostukseen. Se on ainakin minulle selvää tekstiä.
nuoruuden palvonta mielestäsi näkyy ja milloin se heittää yli? Missä menee raja itsestään huolehtimisen ja "nuoruuden palvonnan" välillä?
*kiinnostunut*
..nuoruuden palvonnalla sitä,että nyky-yhteiskunnassa vanhenemista ei missään muodossa hyväksytä.nuoruuden palvonta johtaa siihen, että viiskymppiset naiset yrittää näyttää hyviltä kireissä vaatteissa.tämä ei liity ehostukseen muuten, kuin juuri siten, että tiedän lukuisia vl-perheenäitejä jotka säännöllisesti värjäyttävät harmaansa pois ja käyttävät meikkivoiteita jotta iän paljastavat rypyt peittyisivät.ihan kuin vanheneminen olisi jotain tosi negatiivista.monet kaunistuu päästessään nuoruuden ohi.toki itsestä saa huolta pitää,mutta ite voi aatella mikä on järkevää ja mikä menee yli.
Kynsien leikkaaminen, hiusten leikkaaminen, permanentti, parranajo, parran kasvattaminen, deodorantit, hajuvedet, pukeutuminen, käytös, silmälasit, kaulakorut, sormukset, rannekorut, rannekello, hiuspannat, hammashoito yms. on samalla tavalla oman ulkonäön muokkaamista eli meikkaamista.
Mielestäni hiusten värjäys on ok, mutta luonnottomat värit eivät kuulu tähän. Tunnen (pääasiassa nuoria) vl-naisia, jotka
- rajaavat kulmakarvojaan
- värjäävät hiuksiaan
- käyttävät lieviä meikkivoiteita
- lakkaavat kynsiään kirkalla kynsilakalla
- jne...
Ei meikkaamattomuus ja siitä "tuomitseminen" ole todellakaan pelkästään lestadiolaisten "ongelma". Paksun pakkeloinnin halveksuntaa esiintyy hyvin yleisesti myös ei vl:issä, lähinnä vanhemmassa sukupolvessa.
Itse olen aikoinani teini-iän kynnyksellä käynyt aika taistelut vanhempieni ja varsinkin mummoni kanssa ripsiväreistä ja huulipunista. Perheeni on ihan tavallinen perhe, mutta kylläkin vanhanaikainen. Mummoni arvostaa hyvin pitkälle vanhoja arvoja, ja on luonnollisestikin hyvin harras ja uskonnollinen. Hänellä on aikoinaan ollut nieleminen ripsiväreissäni ja korvakoruissani. Hän itse ei ole koskaan värjännyt hiuksaan, saati käyttänyt meikkiä. Äitini ei käytä meikkiä juuri ollenkaan ja isäni pitää siitä, että naiset eivät ole "pyntättyjä". Olen saanut heiltä arvomaailmani, ja olen myös täysin sitä mieltä, että liian ehostetut naiset eivät ole kauniita. Kaikkein kauneinta on juuri se "korostaminen", jota miehet eivät edes huomaa, ihailevat vain :)
pukee myöskin vl-naisia. Se ei ole pois keneltäkään eikä Jumala ole toki sitä vastaan. Ainoastaan vanhat ja kuivettuneet Oulun käppyrät saattavat tukehtua omaan oloonsa, jos naiset rauhanyhdistyksellä yht'äkkiä muuttuvat "luutamaisista" sievimmiksi ja itsellä säilyy sama vanha ja kuivettunut käppyrä.
Pientä poskipunaa ja puuteria kasvoille vl-tytöt!
samalla voidaan todeta, että ei se televisiokaan ole syntiä jos ihan pikkasen katsoo. Samoin, viinilasi silloin tällöin on vain hyväksi verenkierrolle.
Nyt voimme todeta yhteen ääneen, että lestadiolaisuudesta on aika ajanut ohi!
erota, milloin punastuu. Tää nyt ei ole kannanotto, heitinpä vaan tällä kertaa tällaista.
kohteliaisuudesta.
hyvä.
miehet? Voisiko heidänkin väsähtänyttä ulkonäköään parannella?
Toisaalta,olen joskus miettinyt,että miksei ihminen ole tyytyväinen Luojan luomaan,kun itse Jumala loi kaikki hyväksi ja oli tyytyväinen luomakuntaansa.
PÄÄSI VAIKKA MAALIÄMPÄRIIN MUN PUOLESTA. SANO MUN SANONEEN!
vl-saarnaaja?
kiitos kaikille jotka on tänne kirjottanu! sainpahan makeat naurut! etenki kiitos kaikista rintaliivi ja pikkuhousu viesteistä!
tästäpä juohtui mieleeni kirjoitella vähän naisasiaa...
miksi vasta meikattu nainen on kaunis? miksi naisen odotetaan olevan kiiltävätukkainen, kampaajalla käynyt, kauniisti meikattu? mikseivät kiiltävä nenä, värittömät ripset ja maantienvärinen tukka kelpaa siinä tekemään naisesta kauniin kuin miehestäkin komean?
on väärin, että naisen tulisi näyttää tietyltä ollakseen pätevä naisena!
Ketä syytät? Tuskinpa voit mitään tuolle "vääryydelle". Ihmisen kauneuskäsitys kun on se mikä se on.
sitä niin sanottua sovinismia. Nainen on kaunis vain jos hän on kaunis MIEHEN mielestä. Voitais myös keskustella, laittautuuko naiset itseään vai miehiä varten.
Mikä on sovinismia? Se että ihmiset(niin miehet kuin naisetkin) pitävät "tällättyä" naista kauniimpana kuin "tälläämätöntä?
Jos niin on, niin iso osa miehistä ja naisista ovat sovinisteja!
Ilmeisesti suurin osa lestadiolaisista on sitä mieltä, että naisen täytyy näyttää harmaalta ja värittömältä kelvatakseen taivaaseen. Jos näin on niin se varmaan on oikein. Miljoona kärpästähän ei voi olla väärässä: syökää p***aa, se on hyvää.
pärstävärkistä, joitain peitellään pakkelilla, joitain ei tarvitse. Mutta kun meikkaamisen aloittaa siitä tulee myös eräänlainen pakkomielle ja samalla naamio, jota ilman ei uskalla lähteä mihinkään(ei kovin luonnollista).
En viitti nuita teidän väitöksiänne lukea, mutta tulinpa vaan kertomaan omasta onnestani, johon te ette varmaan koskaan pääse tuolla eipäs- juupas -meiningillä, joka leimaa lähes kaikkia "jonkun perustamia" ismejä.
En kuulu mihinkään seurakuntaan, joten kukaan ihminen ei tule mulle asettelemaan määräyksiä miten saa olla ja elää. Silti mä olen tunnustanut Kristuksen elämäni herraksi, ottanut vastaan armon sanoman, elän Hänen suojeluksessaan. Oma pointtini pelastukseen tarttumisessa oli juuri se, ettei minulta vaadita mitään ulkoisia kommervenkkejä kelvatakseni Isälleni. Mä saan olla just sitä mitä olen, mun pelastukseni ja armoni ei ole kiinni meikkaanko (tosin en), käytänkö minkävärisiä tai pituisia hameita tai housuja. Ylipäänsä mun uskoni ei edes näy päälle päin,ainoastaan pienen kultaisen ristin hommaan kun rikastun, vasta mun puheissa ja ajatuksissa sen näkee. Mun mielestäni mulla on paljon enemmän kuin teillä, jotka tappelette kiharoista, tai onko oikein tai väärin koristaa itseään. Mä olen käsittänyt mielestäni teitä paremmin, sanan, että jokainen voi tulla sellaisena kuin on, riittää kun nöyrtyy Hänen edessään ja ottaa armon vastaan.
Jumalan ilmoituksessa lukee, että myös vähän pienemmät ja vaillinaisetkin erät huomioidaan.
Älkää ihan oikeasti jaksako täällä tai missään muuallakaan näistä väitellä - ei se taivasosuus siitä levene, vaikka ette edes pesisi hiuksianne.
Helpottaa vaan kummasti, jos pistää nipotukselle stopin.
Ne katsokaas ne isot asiat vähän muualla - rakastakaan Jumalaa ja toisianne. Minä myös.
Nimimerkin ´armossa´ kirjoitus oli asiaa! Itse en ole VL, vaan tavallinen kirkkoon kuuluva luterilainen. Lestadiolaisten silmissä kai siis "ei-uskova" ja syntinen :)
Itse en kuitenkaan pidä itseäni syntisenä tai ei-uskovana vaikka meikkaan ja katson TV:tä :) Kyllähän se on niin, että usko tulee sisältä! Ihminen tuntee sisällään mihin uskoo ja minä kyllä uskon Jumalaan. Minun uskoa tai "epäuskoa" ei ulkoiset seikat horjuta.
Mielestäni ihminen saa meikata jos haluaa. Ei se ole syntiä! Myös hiuksia saa värjätä jos haluaa. Pääasia on se mitä SISÄLLÄÄN tuntee. Se että ei meikkaa, värjää hiuksia, katsoa TV:tä ym. ym. ei tee "uskovasta" hyvää ihmistä ja ei-syntistä.
Minusta se, että haluaa itse OMASTA TAHDOSTAAN mennä seuroihin ym. kuntelemaan Jumalan sanaa ja tunnustamaan uskonsa pitäisi riittää. Jokainen ihminen on yksilö ja saa olla ulkoisesti sellainen kuin haluaa. Usko voi yhdistää ihmisiä, mutta ei niiden uskovaisten ihmisten tule olla ulkoisestikin samanlaisia. Lestadiolaisten "tavaramerkkihän" on juuri "luonnollisuus" josta heidät kyllä tunnistaa heti.
Minusta syntiä on se, että arvostellaan ja tuomitaan tavallisia ihmisiä syntisiksi ja epäuskoisiksi esim. juuri meikin ym. ulkoisten seikkojen takia! Ihmisiä tuomitaan siis syyttä. Minulle usko on pyhä asia ja vieläpä tärkeä sellainen, mutta se on myös henkilökohtainen asia jonka tunnen sisälläni. En näe tarvetta todistella uskoani ulkoisilla asioilla. Myös se on mielestäni syntiä, että ns. uskovaiset pitävät yleisesti omaa heimoaan parempina ihmisinä kuin taviksia vain sen takia kun eivät lakkaa kynsiä, kuuntele musiikkia ym. ilmiselvää SYNTIÄ. Takertuvat siis epäoleellisiin asioihin eikä siihen mitä kukin ihminen sydämessään todella tuntee.
"Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan"
Samoin ajattelevia on, ja hyvä niin. Voisin luetella nipun esimerkkejä ihmisistä, jotka ovat antaneet elämänsä Herralle, vaikka he eivät ulkoisesti siltä näytäkään. Minut, tuhlaajatytön, mm. kolautti Isän eteen tatuoitu mies, veljeni Kristuksessa, korvakoruja,pitkälettinen, nahkaliivinen, ajaa isolla mottoripyörällä. Häntä katsellessani tajusin ettei tarvitse muuttaa kuin asennetta, se riittää, loput merkit on nähtävissä teoissa ja ajatuksissa..
Mitenhän kävisi ns. uskonsotien,tai tällaisien kinastelupalstojen, jos jokainen oivaltaisi mikä vapaus ja rauha on tarjolla Jumalan kämmenellä. Todennäköisesti olisi vähemmän uskossaan ahdistettuja, ja tämä loistava ilo ja rauha olisi useampien elämää.
Mutta.. kukin tyylillään, saarnaamatta ja paasaamatta. Sen tavoittaa vasta sitten, kun on tarpeeksi paljon nähnyt, sitten kun oma ajattelu saa voiton jonkun toisen ulkoisesta ohjailusta.
...
takotan tolla äskösellä viestillä, tota alotusviestii(miks ei saa meikata)...
Meikkaamattomuuskin toimii "luonnonkauniilla" naisilla. Ainoa mikä on ehdoton on kainalokarvojen ajelu. Ne sopii ainoastaan DDR:läisille kuulantyöntäjä naisille.
Kainalokarvat tulee kyllä ajeltua, ja sääri- ja tarvittaessa jopa siitä väliltäkin. Pitäähän jotain eroa olla mun ja kuulantyöntäjän välillä ;)
Siis ihmisellä on mun mielestä oikeus tehä omalle,pärställe mitä haluaa. Ja miksi ihmeessä nainen ei sais meikaita ja laittautua?
Keltään ei tarvi lupaa kysyä, jos haluaa hiuksensa väriätä tai meikata! Niistä saa päättää ihan ite. Se ei kuulu, muille eikä musta uskonto ole hyvä syy, kieltää naisia laittautumasta.
Ulkonäköön voi vaikuttaa muutenkin kuin maalaamalla itseään. Jos haluaa näyttää hyvältä sopivapi tapa siihen on että kiinnittää huomiota ruokavalioon. Itse käytän lisäravinteita sekä sisäisesti että ulkoisesti ja olen huomannut että näytän nyt monta vuotta nuoremmalta kuin ennen ko ravinteiden käyttöä ja voin muutenkin paremmin.