elämäni karikot

Tilanteeni on se, että aikani sinniteltyä perintätoimistojen maksusuunnitelmien kanssa, voimani ja rahat ovat loppu. En siis pysty pitämään kiinni sovituista suunnitelmista ja mitä olen heihin yhteydessä ollut niin uusien suunnitelmien teko ei ole mahdollista enään.

Tuntuu että joudun taistelemaan että jaksaisin edes käydä töissä saatikka elämään normaalia elämää. Voimani ovat täysin loppu enkä jaksa avata/olla yhteydessä perintätoimistoihin koska se on aivan turhaa. Laskuja satele ovista ja ikkunoista ja puhelimeen satelee soittoja.
Ainut asia, joka pitää minut tässä elämässä on lapseni. Mieheni on tietoinen tilanteesta, mutta emme keskustele siitä ja hän ei pysty auttamaan.

Ulosotto on ainut vaihtoehto, mutta ajatus pelottaa ja oksettaa. Satoja kysymyksiä pyörii päässäni johon en tiedä vastauksia. En edes tiedä tarkkaa summaa mikä ulosottoon on menossa.

Miten tästä voi selvitä? Vai selviääkö tästä mitenkään? Luottotietoni ovat vielä kunnossa, mutta lisää lainaa en ota mistään ja tuskin sitä saisikaan. Miten luottokorttien käy? Ne nyt luultavasti menevät ulosottoon vaikka tähän päivään saakka olen niitä maksellutkin, mutta sitten taas käyttänyt kun rahaa ei muuten ole.
Entäs opintolainat? Mitä niille käy.... niitä en pysty enään maksamaan ja oltuani yhteydessä pankkiin eivät kuulemmma sovi uudesta järjestelystä.

Meillä on yhteinen asutolaina, jota mieheni joutuu nyt maksamaan yksin. Miten käy talon, koska asuntolainapapereissa on myös minun nimeni. Luottokortti on samasta pankista, joten sen kautta saavat sitten tietää minun tulevasta maksuhäiriömerkinnästä. Ilmoittavatko myös takaajille vaikka mieheni maksaa suoraveloituksella lainaa? Siinä menevät sitten häpeän myötä myös ihmissuhteet!

Tiedän että olen sotkenut asiani perinpohjin joten en kaipaa enään haukkuja! Tarvitsisin rohkaisevia sanoja asioista jotain tietäviltä mutta onkohan sekin liikaa vaadittu minulle?

Kauan tätä vielä jaksaa.....
8841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Miten käy talon, koska asuntolainapapereissa on myös minun nimeni?"

Jos miehesi hoitaa asuntolainan, (siis myös sinun osuutesi), niin talonne ei ole uhattuna. Siinä voisi olla myös ulospääsy tilanteesta. Talon myynnistä saadulla myyntivoitolla (myynnistä saadut rahat miinus asuntolaina) voit ehkä kuitata velkasi?

Äänestä

Ihan ensimmäiseksi semmonen juttu että itsesääli on turhaa tuossa tilanteessa. Ja toiseksi, niin kaun kun sinulla ei ole halua hoitaa asioita et niitä tule kuntoon saamaan. Ihan nyt ensimmäiseksi varaat velkaneuvojalle ajan. He saavat kyllä selvitettyä kuinka paljon sinulla on velkaa ja mihin. He ymmärtävät kyllä eivätkä syyllistä. Sanoivat minullekin että he ovat olemassa juuri meitä ylivelkaantuneita varten ja tietävät kyllä ettei saarnaaminen hyödytä ketään. Neuvovat todella asiallisesti ja kertovat samalla mitä vaihtoehtoja on asioiden kuntoon saamiseksi. Monet täällä varmasti väittävät ettei ole siellä käynnistä ollut mitään hyötyä mutta he ovatkin niitä jotka kuvittelevat että vuosien ylivelkaantuminen kuitattaisi tuolla sormia napsauttamalla. Olen vähän vastaavassa tilanteessa.ä kuin sinä, olen itse ottanut asioista todella paljon selvää ja käynyt velkaneuvojalla. Neuvoja voisin tässä kyllä antaa mutta se ei sinua hyödyttäisi. Sen verran voin opastaa että kaikista paras on kun otat itseäsi niskasta kiinni. Avaat kaikki laskut ja, säästät niistä uusimmat erilliseen kansioon. Laske kokonaisvelkasi sen jälkeen menet sinne velkaneuvojalle. Ja älä rupea nyt ainakaan selittämään sitä samaa tuubaa mitä moni täällä kirjoittaa "mutta kun sinne on ainakin kolmen kuukauden jonot" eivät raukkaparat tajua että tuossa kolmessa kuukaudessa eivät asiat todennäköisesti ole parantuneet pätkän vertaa. Vuosien työn se vaatiii, niin minullakin. Etuna on vaan se etten sääli itseäni, olen hyväksynyt sen tosiasian että luottotiedot menee ja teen helvetisti töitä joka päivä saadakseni asiat kuntoon.

Äänestä

Toivottavasti epätoivoiset maksusuunnitelmat ja muu viivyttely eivät ole vetäneet sinua liian syvälle. Kun velat menevät ulosottoon, se on helpotus. Perintätoimistojen kirjetulva loppuu, saat selvityksen velkatilanteestasi säännöllisesti ja koko paska hoituu yhdellä kuukausimaksulla. Tietysti edellyttäen, että kuukausierä riittää lyhentämään velkoja eli että velkamäärä ei ole jo kasvanut liian suureksi.

Luottotietojen menoa tuossa ei estä enää kuin talon pikainen myynti, mutta mitä väliä tiedoilla on? Lainaa et varmaankaan enää ole ottamassa kovinkaan innokkaasti eikä talon omistajan tarvitse esitellä luottotietojaan vuokraisännille. Talolaina on tosin hoidettava säntillisesti, siinä ei ole enää jouston varaa. Ellei siihen ole todellisuudessa mahdollisuuksia, myyntiin on parasta ryhtyä pikaisesti ja omasta aloitteesta.

Äänestä

Täällä onkin tullut jo hyviä neuvoja tilanteeseesi; hengität vain syvään, tartut puhelimeen ja varaat ajan velkaneuvojalle. Puhelu voi jännittää, mutta kuten mainittua, toisessa päässä on ihmisiä, jotka ymmärtävät tilanteesi ja joiden tehtävä on auttaa sinua mahdollisuuksiensa rajoissa. Sitten hengität toisen kerran syvään ja ryhdyt laittamaan paperille tarkan selvityksen siitä, mikä tilanteesi on.

Sitten on varmaan hyvä istua miehesi kanssa alas ja puhua tilanne läpi. Jos miehesi voi hoitaa sinun osuutesi asuntolainastanne, sitten se asia on kunnossa. Mikäli tämä ei ole mahdollista, sitten kannattaa kysyä velkaneuvojalta (kenties jo puhelimitse), miten pankki mahtaa suhtautua siihen, että hoitaisit vain asuntolainan ja antaisit muiden laskujen mennä ulosottoon ja hoitaisit velkasi sitten "pidemmän ja kalliimman kautta". Jos ja kun tilanteesi on todella sellainen, että ulosotto on ainoa vaihtoehto, sitten se pitää vain hyväksyä. Tiedän, että tämä voi kuulostaa kylmältä, mutta kun se kerran on tosiasia, sen hyväksyminen on ainoa vaihtoehto.

Edellä ehdotettiin myös asunnon myymistä. Vaikka tämä tuntuisi kivuliaalta vaihtoehdolta, se on kuitenkin vaihtoehto, josta kannattaa jutella miehesi kanssa. Se nimittäin voisi pelastaa luottotietosi ja parantaisi elämänlaatuasi (saisit nukkua rauhassa ja ilman murehtimista). Jos päätyisitte tähän vaihtoehtoon, saattaisitte jopa saada perintätoimistot myöntämään hieman lisäaikaa - varsinkin jos voisitte todistaa aikomuksenne myynti-ilmoituksella.

Eli tartu rohkeasti puhelimeen ja pyydä apua ja neuvoja velkaneuvojilta. Kyllä ne asiat siitä lähtevät lutviutumaan!

Äänestä
  • Älä murehdi niin kovasti, kaikki järjestyy. Asunnolle ei tapahdu mitään niin kauan kun miehesi hoitaa lyhennykset säännöllisesti. Ja näin ollen takaajille ei mene mitään tietoa mistään.

    Minulla kävi Visan kautta niin, että se suljettiin, ja lyhennän sitä nyt 100 e/kk, kunnes 2000e velka on kuitattu. Se ei siis edes mene ulosottoon. Eikä siitä mennyt luottotiedotkaan koska se ei mennyt käräjäoikeuteen. Maksuhäiriömerkinnän olen saanut sitten ihan muista jutuista. Oma pankkini (kuten myös sinun, jos kortti sieltä kautta ja jos maksuhäiriömerkintä tulisi) tietää kyllä maksuhäiriömerkinnästä, mutta se ei ole millään tavalla vaikuttanut asuntolainaan tai mihinkään muuhunkaan.

    Tsemppiä!

    Äänestä

Aloitat ottamalla excelin kauniiseen käteen ja teet listan. Jokaikinen velkoja ja viereiseen sarakkeeseen summa paljonko. Sanotaan että tulisi yhteensä nyt vaikka 10 000 euroa. Vaikka sitten 10 eri velkojalta.

Sanotaan että teillä nyt vaikka 160 000 euron asunto puoliksi omistettuna josta yhteistä asuntolainaa 120 000e.

Kävelette pankkiin ja sanotte että haluatte eriyttää lainat. Miehesi allekirjoittaa oman 60 000 euron lainan. Sinä teet omat paperisi ja sanot että haluatkin 60 sijaan nostaa asuntoa vastaan lainaa 70 000 (sanot että aiotte tehdä asuntoon vähän remonttia, ehkä päivittää auton ja sen sellaista johon sinä tarvitset lisää lainaa). Teet itsellesi sopivalla, vaikka sitten 20 vuoden maksuohjelmalla.

Sen jälkeen saat 10 000 euroa asuntoa vastaan tilillesi. Maksat tällä summalla kerralla pois kaikki muut vippisi ja pidät huolen ettei uusia tule. Keskityt asuntolainan lyhentämiseen.

Jos miehesi haluaa ojentaa auttavan kätesi ei lainoja tarvitse eriyttää. Nostatte yhdessä asuntoa vastaan 10 000 ja maksatte vippisi pois ja lyhentelette sen jälkeen asuntolainaa.

Ihminen ei elämässään tarvitse lainaa mihinkään muuhun kuin asuntoon. Ehkä joissain tapauksissa autoon.

MIHINKÄÄN muuhun ei ole elämässä IKINÄ tarvetta nostaa lainaa. Piste.

Tavara säästetään ja sen jälken ostetaan. Jos ei summaa pysty säästämään ei sitä taatusti pysty maksamaan lainallakaan, johon tulevat kovat kulutuskorot päälle. Silloin on oltava ilman.

Äänestä

Voi vitja että ottaa.... päähän tuo tyhjien satasien saivartelu. Olen itse työtön!!! Minulla on velkaa 78000 euroa!!! Minulla on kaksi taloa. En saa mistään mitään RAHAA. Vaimo on töissä ja minulla on kaikki velat.....EN SAA työkkäristä mitään, enkä saa kunnasta mitään ..kun vaimo on töissä..OLEN ihan PA....täytys päästä töihin????

Äänestä

ensimmäisenä asiana maailmassa tee näin: Leikkaa luottokorttisi poikki.
toinen askel: varaa aika velkaneuvojalle.
Kolmas asia: Koita nyt jotenkin listata ne velat (älä laske,äläkä itke, listaa vain ja odota sitä velkaneuvojan aikaa)
Neljäs juttu: tee budjettisuunnitelma. Takuusäätiön sivulta muistaakseni löytyy hyviä ohjeita velkaantuneille, siellä jossain on muistaakseni myös jossain ohje henkilökohtaisen budjetin suunnitteluun. Muista että kaikki turha on karsittava pois.

Stressaat monessakin kohtaa luottokorttiesi menetystä, siksi on tärkeää että luovut niistä ja elät rahalla joka tililläsi on nyt eikä ensi kuussa. Ja jos se tarkoittaa kaurapuurokuuria tässä kuussa, niin muutaman kuukauden päästä sinulla on köytössäsi se raha jonka olisit tuhlannut jo tässä kuussa luottokortillasi pois.

Ehkä pompin nyt jutussani epäselkeästi asiasta toiseen, mutta vaihtoehtona on sekin, että jatkat osan velkojesi lyhennystä normaalisti ja päästät osan ulos-ottoon. Silloin sinun kannattaa jatkaa niiden pienempien hoitamista, jotta kerkeät maksaa ne pois, koska ulos-oton jälkeen sinulla ei jää varaa lyhentää niitä minkä maksua jatkat. Asuntoa ei vouti heti vie, se riippuu velkojesi määrästä, mutta ne kortit saat unohtaa. Koska kukaan ei tiedä velkojesi todellista määrää, paras neuvo sinulle on se että otat välittömästi velkaneuvontaan yhteyttä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


765 kirjoitti:

Tilanteeni on se, että aikani sinniteltyä perintätoimistojen maksusuunnitelmien kanssa, voimani ja rahat ovat loppu. En siis pysty pitämään kiinni sovituista suunnitelmista ja mitä olen heihin yhteydessä ollut niin uusien suunnitelmien teko ei ole mahdollista enään.

Tuntuu että joudun taistelemaan että jaksaisin edes käydä töissä saatikka elämään normaalia elämää. Voimani ovat täysin loppu enkä jaksa avata/olla yhteydessä perintätoimistoihin koska se on aivan turhaa. Laskuja satele ovista ja ikkunoista ja puhelimeen satelee soittoja.
Ainut asia, joka pitää minut tässä elämässä on lapseni. Mieheni on tietoinen tilanteesta, mutta emme keskustele siitä ja hän ei pysty auttamaan.

Ulosotto on ainut vaihtoehto, mutta ajatus pelottaa ja oksettaa. Satoja kysymyksiä pyörii päässäni johon en tiedä vastauksia. En edes tiedä tarkkaa summaa mikä ulosottoon on menossa.

Miten tästä voi selvitä? Vai selviääkö tästä mitenkään? Luottotietoni ovat vielä kunnossa, mutta lisää lainaa en ota mistään ja tuskin sitä saisikaan. Miten luottokorttien käy? Ne nyt luultavasti menevät ulosottoon vaikka tähän päivään saakka olen niitä maksellutkin, mutta sitten taas käyttänyt kun rahaa ei muuten ole.
Entäs opintolainat? Mitä niille käy.... niitä en pysty enään maksamaan ja oltuani yhteydessä pankkiin eivät kuulemmma sovi uudesta järjestelystä.

Meillä on yhteinen asutolaina, jota mieheni joutuu nyt maksamaan yksin. Miten käy talon, koska asuntolainapapereissa on myös minun nimeni. Luottokortti on samasta pankista, joten sen kautta saavat sitten tietää minun tulevasta maksuhäiriömerkinnästä. Ilmoittavatko myös takaajille vaikka mieheni maksaa suoraveloituksella lainaa? Siinä menevät sitten häpeän myötä myös ihmissuhteet!

Tiedän että olen sotkenut asiani perinpohjin joten en kaipaa enään haukkuja! Tarvitsisin rohkaisevia sanoja asioista jotain tietäviltä mutta onkohan sekin liikaa vaadittu minulle?

Kauan tätä vielä jaksaa.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu