Onko totta, että jos laskun eräpäivä on sunnuntai (tai lauantai), niin sen saa maksaa vasta maanantaina?
Ei siis ennakkoon perjantaina, kuten olen aina tehnyt?
Ei siis ennakkoon perjantaina, kuten olen aina tehnyt?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi maksaa, ellei laskussa lue, että suoritus on oltava vastaanottajan tilillä eräpäivänä ( ei koske normaaleja laskuja).
Jos eräpäiväksi on merkitty päivä jona pankit ovat kiinni niin laskun voi maksaa seuraavana arkipäivänä kun pankit ovat taas auki.
Tietysti nykyään kun koneet hoitaa rahaliikenteen niin tilisiirtoja, ainakin saman pankin / pankkiryhmittymän sisällä, voi tehdä pyhäpäivisinkin. Jos vaikka verkkopankissa maksun maksat sunnuntaina niin kyllähän se raha sieltä tiiltä lähtee saman tien.
tack