Rektaalitarkastus ihmisoikeuksien vastainen!

oikeustieteilijä

Kun rektaalitarkastus pakollisena osana varusmiespalvelusta toteutetaan tai kun se toteutetaan jo kutsunnoissa kannattaa varusmiehen kieltäytyä ja vedota uskonnollisiin syihin, mikäli ei halua rektaalitarkastusta itselleen tehtävän.

Periaatteessa rektaalitarkastuksen saa vangeille ja varusmiehille suorittaa pääesikunnan määräyksestä milloin vain, mutta Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on todennut, että muslimille kyseistä tarkastusta ei saa uskonnon vuoksi suorittaa.

Koska islam kieltää rektaalitarkastuksen, etenkin jos sen suorittaa muu kuin islaminuskoinen lääkäri, voi kuka tahansa väittää olevansa muslimi. PV ei ehdi tarkastaa kenenkään uskonnollista vakaumusta lyhyen palveluksen aikana.

Tietenkin varusmies saa antaa itselleen tehdä rektaalitarkastuksen, koska siitä ei ole osoitettu koituvan mitään elimellistä haittaa - tämä vain siinä tapauksessa, että varusmies kokee olonsa loukatuksi mikäli hänen peräaukkonsa tutkitaan palvelustovereiden läsnäollessa.

10

1268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumihanska

      Taas puhtaita tornareita.

      Rektaalitarkastus ei kuulu pakollisena osana varusmiespalvelukseen.

      • Lääk.-alik. Hyvönen

        Ruotsin mallin mukaan olemme siirtymässä valikoivaan rektaalitarkastukseen. Toistaiseksi meillä vielä 80% ikäluokasta tarkastetaan.


      • että näin
        Lääk.-alik. Hyvönen kirjoitti:

        Ruotsin mallin mukaan olemme siirtymässä valikoivaan rektaalitarkastukseen. Toistaiseksi meillä vielä 80% ikäluokasta tarkastetaan.

        Älä ny jauha paskaa herra alikersantti. 80% on täyttä paskapuhetta


      • hyvönen höönaa
        että näin kirjoitti:

        Älä ny jauha paskaa herra alikersantti. 80% on täyttä paskapuhetta

        höönaa metsäkeikalla kavereiden rektaaleja


      • Ryynäri 2011
        hyvönen höönaa kirjoitti:

        höönaa metsäkeikalla kavereiden rektaaleja

        Meillä väpeli tekee ensi viikolla uusintatarkastuksen, vaikka alokasajan alussa sen teki varusmieslääkäri,miksiköhän?


    • nainen.

      Anteeksi tyhmä kysymys, mutta miksi näitä tarkastuksia tehdään? Eikö ole jokaisen oma asia mitä sieltä pakoputkesta löytyy :D

    • kessu776

      enpä ole moisesta kuullut enkä kokenut,huuhaa juttua.

    • ffgg

      ÄLÄ VALEHTELE,SUN OIKEUSTIETEELLINEN ON JUURI SIELLÄ MISTÄ PUHUIT!!!!!

    • gfhastrehsthr

      elkää pelotelko nuoria poikia ties millä rektaalitarkastuksilla! ei sellasia olekkaan

    • Jääk.I/05

      Itsellä 5 vuotta aikaa armeijasta mutta hienoa että tämäkin legenda vielä elää.
      Joo,eli ei siellä mitään tuollaisia tehdä,pelottelua vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      288
      14631
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      156
      4132
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      135
      3881
    4. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      441
      1825
    5. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1777
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1716
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      52
      1375
    8. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      139
      1181
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      66
      1152
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1131
    Aihe