Rektaalitarkastus ihmisoikeuksien vastainen!

oikeustieteilijä

Kun rektaalitarkastus pakollisena osana varusmiespalvelusta toteutetaan tai kun se toteutetaan jo kutsunnoissa kannattaa varusmiehen kieltäytyä ja vedota uskonnollisiin syihin, mikäli ei halua rektaalitarkastusta itselleen tehtävän.

Periaatteessa rektaalitarkastuksen saa vangeille ja varusmiehille suorittaa pääesikunnan määräyksestä milloin vain, mutta Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on todennut, että muslimille kyseistä tarkastusta ei saa uskonnon vuoksi suorittaa.

Koska islam kieltää rektaalitarkastuksen, etenkin jos sen suorittaa muu kuin islaminuskoinen lääkäri, voi kuka tahansa väittää olevansa muslimi. PV ei ehdi tarkastaa kenenkään uskonnollista vakaumusta lyhyen palveluksen aikana.

Tietenkin varusmies saa antaa itselleen tehdä rektaalitarkastuksen, koska siitä ei ole osoitettu koituvan mitään elimellistä haittaa - tämä vain siinä tapauksessa, että varusmies kokee olonsa loukatuksi mikäli hänen peräaukkonsa tutkitaan palvelustovereiden läsnäollessa.

10

1317

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumihanska

      Taas puhtaita tornareita.

      Rektaalitarkastus ei kuulu pakollisena osana varusmiespalvelukseen.

      • Lääk.-alik. Hyvönen

        Ruotsin mallin mukaan olemme siirtymässä valikoivaan rektaalitarkastukseen. Toistaiseksi meillä vielä 80% ikäluokasta tarkastetaan.


      • että näin
        Lääk.-alik. Hyvönen kirjoitti:

        Ruotsin mallin mukaan olemme siirtymässä valikoivaan rektaalitarkastukseen. Toistaiseksi meillä vielä 80% ikäluokasta tarkastetaan.

        Älä ny jauha paskaa herra alikersantti. 80% on täyttä paskapuhetta


      • hyvönen höönaa
        että näin kirjoitti:

        Älä ny jauha paskaa herra alikersantti. 80% on täyttä paskapuhetta

        höönaa metsäkeikalla kavereiden rektaaleja


      • Ryynäri 2011
        hyvönen höönaa kirjoitti:

        höönaa metsäkeikalla kavereiden rektaaleja

        Meillä väpeli tekee ensi viikolla uusintatarkastuksen, vaikka alokasajan alussa sen teki varusmieslääkäri,miksiköhän?


    • nainen.

      Anteeksi tyhmä kysymys, mutta miksi näitä tarkastuksia tehdään? Eikö ole jokaisen oma asia mitä sieltä pakoputkesta löytyy :D

    • kessu776

      enpä ole moisesta kuullut enkä kokenut,huuhaa juttua.

    • ffgg

      ÄLÄ VALEHTELE,SUN OIKEUSTIETEELLINEN ON JUURI SIELLÄ MISTÄ PUHUIT!!!!!

    • gfhastrehsthr

      elkää pelotelko nuoria poikia ties millä rektaalitarkastuksilla! ei sellasia olekkaan

    • Jääk.I/05

      Itsellä 5 vuotta aikaa armeijasta mutta hienoa että tämäkin legenda vielä elää.
      Joo,eli ei siellä mitään tuollaisia tehdä,pelottelua vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      940
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      818
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      634
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      583
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe