Kun rektaalitarkastus pakollisena osana varusmiespalvelusta toteutetaan tai kun se toteutetaan jo kutsunnoissa kannattaa varusmiehen kieltäytyä ja vedota uskonnollisiin syihin, mikäli ei halua rektaalitarkastusta itselleen tehtävän.
Periaatteessa rektaalitarkastuksen saa vangeille ja varusmiehille suorittaa pääesikunnan määräyksestä milloin vain, mutta Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on todennut, että muslimille kyseistä tarkastusta ei saa uskonnon vuoksi suorittaa.
Koska islam kieltää rektaalitarkastuksen, etenkin jos sen suorittaa muu kuin islaminuskoinen lääkäri, voi kuka tahansa väittää olevansa muslimi. PV ei ehdi tarkastaa kenenkään uskonnollista vakaumusta lyhyen palveluksen aikana.
Tietenkin varusmies saa antaa itselleen tehdä rektaalitarkastuksen, koska siitä ei ole osoitettu koituvan mitään elimellistä haittaa - tämä vain siinä tapauksessa, että varusmies kokee olonsa loukatuksi mikäli hänen peräaukkonsa tutkitaan palvelustovereiden läsnäollessa.
Rektaalitarkastus ihmisoikeuksien vastainen!
10
1310
Vastaukset
- Kumihanska
Taas puhtaita tornareita.
Rektaalitarkastus ei kuulu pakollisena osana varusmiespalvelukseen.- Lääk.-alik. Hyvönen
Ruotsin mallin mukaan olemme siirtymässä valikoivaan rektaalitarkastukseen. Toistaiseksi meillä vielä 80% ikäluokasta tarkastetaan.
- että näin
Lääk.-alik. Hyvönen kirjoitti:
Ruotsin mallin mukaan olemme siirtymässä valikoivaan rektaalitarkastukseen. Toistaiseksi meillä vielä 80% ikäluokasta tarkastetaan.
Älä ny jauha paskaa herra alikersantti. 80% on täyttä paskapuhetta
- hyvönen höönaa
että näin kirjoitti:
Älä ny jauha paskaa herra alikersantti. 80% on täyttä paskapuhetta
höönaa metsäkeikalla kavereiden rektaaleja
- Ryynäri 2011
hyvönen höönaa kirjoitti:
höönaa metsäkeikalla kavereiden rektaaleja
Meillä väpeli tekee ensi viikolla uusintatarkastuksen, vaikka alokasajan alussa sen teki varusmieslääkäri,miksiköhän?
- nainen.
Anteeksi tyhmä kysymys, mutta miksi näitä tarkastuksia tehdään? Eikö ole jokaisen oma asia mitä sieltä pakoputkesta löytyy :D
- kessu776
enpä ole moisesta kuullut enkä kokenut,huuhaa juttua.
- ffgg
ÄLÄ VALEHTELE,SUN OIKEUSTIETEELLINEN ON JUURI SIELLÄ MISTÄ PUHUIT!!!!!
- gfhastrehsthr
elkää pelotelko nuoria poikia ties millä rektaalitarkastuksilla! ei sellasia olekkaan
- Jääk.I/05
Itsellä 5 vuotta aikaa armeijasta mutta hienoa että tämäkin legenda vielä elää.
Joo,eli ei siellä mitään tuollaisia tehdä,pelottelua vaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell422257Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.521816Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1361769Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041376Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541110Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761018- 62979
- 20966
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54847Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102831