Olen usein ajatellut olevani pahasti läheisriippuvainen ja jotenkin olen nyt tajunnut, että minähän olen neitsyt. Lueskelin noita muita keskusteluja tuolla ja huomasin niin monia samankaltaisuuksia itsessäni ja muissa neitsyt-merkkisissä. Omituista. Mutta katsokaapa te muutkin, miten paljon samaa on neitsyessä ja läheisriippuvaisessa ihmisessä..
Neitsyt = läheisriippuvainen
10
1851
Vastaukset
- NNaineN*
Täällä sitten taas yksi Neitsyt, joka ei todellakaan ole läheisriippuvainen! Pitkä parisuhde päättyi hiljattain nimenomaan siksi, että tarvitsen omaa rauhaa enkä pidemmän päälle kestä ahdistumatta ihmistä, joka on koko ajan kyljessä kiinni joko fyysisesti tai henkisesti ja osoittaa kaikin tavoin, että tarvitsee minua "todella"... Minulle parisuhde on vuorovaikutusta, ei tarkertumista toiseen ja vastuun omasta onnellisuudesta sysäämistä toisen vastuulle.
- Itsenäinen neitsyt
Täälä Neitsyt nainen ei todellakaan pidä paikkansa läheisriippuvuudesta. Olen ollut 12vuotta omillani erotessani jopa muuttanut tänä aikana 5kertaa ja hoitanut lapset oikeastaan yksin isoiksi. Juuri sen takia olen vapaa koska miehet tarvii hyysäämistä jatkuvaa paikalla oloa. Haluan omaa ihanaa vapautta, ja aikaa, ja tykkään jopa käydä pailaamassa lähtien ihan yksin ja tullen yksin kotiin..tykkään käydä lenkillä yksin. Ahdistun jos pitää mennä jonku kanssa ja vielä määrättynä kellon lyömä'nä... Olen täydellisen itsenäinen::::
Mitähän sulle on tapahtunut ettet uskalla irottautua mennä määrätä itseäsi se ei todellakaa neitsytnaisen se on yleisesti osa ihmisitä ei tohi mitään itsenäisesti ei se tarvii neitsytnaista tähän tarkotukseen... mietippä ja kohenna itsetuntoasi ehkä vika siinä... näen naisia ne ei työpaikallakaan ikinä ruokiksella ole lähe yksin minnekkää eri merkkejä hih... jos kynä vihko pitää hakea varastosta mennään porukalla - Waka Wanha
Itsenäinen neitsyt kirjoitti:
Täälä Neitsyt nainen ei todellakaan pidä paikkansa läheisriippuvuudesta. Olen ollut 12vuotta omillani erotessani jopa muuttanut tänä aikana 5kertaa ja hoitanut lapset oikeastaan yksin isoiksi. Juuri sen takia olen vapaa koska miehet tarvii hyysäämistä jatkuvaa paikalla oloa. Haluan omaa ihanaa vapautta, ja aikaa, ja tykkään jopa käydä pailaamassa lähtien ihan yksin ja tullen yksin kotiin..tykkään käydä lenkillä yksin. Ahdistun jos pitää mennä jonku kanssa ja vielä määrättynä kellon lyömä'nä... Olen täydellisen itsenäinen::::
Mitähän sulle on tapahtunut ettet uskalla irottautua mennä määrätä itseäsi se ei todellakaa neitsytnaisen se on yleisesti osa ihmisitä ei tohi mitään itsenäisesti ei se tarvii neitsytnaista tähän tarkotukseen... mietippä ja kohenna itsetuntoasi ehkä vika siinä... näen naisia ne ei työpaikallakaan ikinä ruokiksella ole lähe yksin minnekkää eri merkkejä hih... jos kynä vihko pitää hakea varastosta mennään porukallaSanoisin että Neitsyt on enemmän erakkoluonne kuin läheisriippuvainen. Todellakin.
- omaani
Waka Wanha kirjoitti:
Sanoisin että Neitsyt on enemmän erakkoluonne kuin läheisriippuvainen. Todellakin.
juu neitsytnainen etenkin rankkaa kaikki pois tieltä jos ei miellytä,neitsyt rakastaa ylikaiken vapautta eikä voi sietää takertujia,minä pääsin eroon rapumiehestä joka oli mustasukkainen narsisti ,enkä päivääkään ole katunut.
Jotain on vialla jos neitsyt takertuu,ja todellakin rakastaa yksinoloa..... - bghvyt
omaani kirjoitti:
juu neitsytnainen etenkin rankkaa kaikki pois tieltä jos ei miellytä,neitsyt rakastaa ylikaiken vapautta eikä voi sietää takertujia,minä pääsin eroon rapumiehestä joka oli mustasukkainen narsisti ,enkä päivääkään ole katunut.
Jotain on vialla jos neitsyt takertuu,ja todellakin rakastaa yksinoloa.....neitsyt mies ja en todellakaan ole läheisriippuvainen. En halua minuun takerrutaan, koska en itsekkään niin tee. Eron jälkeen pari pidempää suhdetta oli, mutta ne päättyivät tuohon koko ajan pakonomaiseen yhdessä oloon. Viihdyn omissa oloissanikin toisin ajoin esim viikon lopun omissa touhuissani. Edellisen naisystävän kanssa olisi kaikki mahdollinen pitänyt tehdä yhdessä, sellaisetkin jutut missä hänestä ei mitään apua ollut. Kyllä mitä minä neitsyt merkkejä tunnen muita niin hyvin viihtyvät omassa rauhassa, eli ovat suorastaan erakkoja mihin itsekkin tunnen aikaajoin viehtymystä.
- mehehu
bghvyt kirjoitti:
neitsyt mies ja en todellakaan ole läheisriippuvainen. En halua minuun takerrutaan, koska en itsekkään niin tee. Eron jälkeen pari pidempää suhdetta oli, mutta ne päättyivät tuohon koko ajan pakonomaiseen yhdessä oloon. Viihdyn omissa oloissanikin toisin ajoin esim viikon lopun omissa touhuissani. Edellisen naisystävän kanssa olisi kaikki mahdollinen pitänyt tehdä yhdessä, sellaisetkin jutut missä hänestä ei mitään apua ollut. Kyllä mitä minä neitsyt merkkejä tunnen muita niin hyvin viihtyvät omassa rauhassa, eli ovat suorastaan erakkoja mihin itsekkin tunnen aikaajoin viehtymystä.
minä kyllä olen huomannut olevani läheisriippuvainen, haluan tehdä kaikki asiat yhdessä jos olen rakastunut. mutta toisaalta nautin ja tarvitsen yksin oloa. siksi varmaan kaikki suhteeni loppuneetkin koska vaadin liikaa, vaikea myöntää kylläkin. toisaalta kärsin kun ei ole suhdetta, mutta olen kyllä erakkokin. eli taidan sitten olla vaikea luonne. töissäkin vihaan parityöskentelyä. yksin omassa rauhassa on mukavempi tehdä työtä koska en ole niin puhelias.
- MasterZeromus
omaani kirjoitti:
juu neitsytnainen etenkin rankkaa kaikki pois tieltä jos ei miellytä,neitsyt rakastaa ylikaiken vapautta eikä voi sietää takertujia,minä pääsin eroon rapumiehestä joka oli mustasukkainen narsisti ,enkä päivääkään ole katunut.
Jotain on vialla jos neitsyt takertuu,ja todellakin rakastaa yksinoloa.....Kyllä ne siinä rapumiehelle antautuu niinkuin jouskaritkin noi neitsyet. Rakentavaa moitetta saa olla ja suora sanaisuuttakin jos ensin harkitsee sanansa kahteen otteeseen. Narsisti? Kuningas Henry VIII tuli varmaan mieleen tuosta. Joo ja kyllä ne Nousu ja Kuumerkkikin vaikuttaa siihen kuinka riippuvainen on. Härällä varmasti omistaa kaverinsa kun taas esim Oinas tekijällä haluaa olla erittäin riippumaton. Tunteellinen aito riippuvuus koituu siitä kuinka paljon vettä chartissasi on vielä lisäksi.
- meillä näin
Itse neitsytmiehen kanssa 23v olleena (itse jousimies), olemme teinirakkaus, voin sanoa, et aika erakko ainakin toi mun mies on, toisaalta kun on nainen, jonka tietää seisovan tuulissa ja myrskyissä vierellä, ei irti päästä, mut kuitenkin tarvii omaa tilaa.
Jatkuva kainalossa kyhnääminen ja romanttiset höpöttelyt voi unohtaa, mut toisaalta, itse ainakin kunnioitan hänen älyään ja kun kerran on sanonut rakastavansa..kyl hän kertoo kun ei enään rakasta ja rakkaus on kestänyt, eikä ihan pikkuseikkoihin ole kaatunut, ei kyllä isompiinkaan ;)
ihan helpoin mies hän ei tosiaankaan ole, mut kai me jousimiehet tarvitaan "hieman" haastetita..hulluks täs tulee kyl viel :)
..niin ja seksi, se on toiminut aivan loistavasti vieläkin,uskomatonta, mut näin se vaan on, luovuutta ja tiettyä uteliaisuutta ainakin mun neitsytmiehes löytyy,sano muut mitä tahansa neitsyt-jousimies- yhdistelmästä :)- ^^
just, ja sit anteeks pikku kirjoitusvirheet, mut kuka jaksaa aina täydellinen olla, en minä ainakaanmut eiköhän asia tullut selväks kuitenkin :)
- aouieaghör
Tuntemistani neitsyistä kukaan ei kyllä ole läheisriippuvainen, viihdymme parhaiten yksikseen tai korkeintaan pienessä porukassa. Rauha on kaikkein hienoin asia maailmassa, eikä meistä kukaan jaksa jatkuvaa kälätystä ja paapottamista sinne tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205656Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.222849Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1552606- 262359
- 821684
- 1461565
- 1341404
- 1331024
- 89984
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40909