Moi!
Vistassa tällä hetkellä sp2.
Lueskelin aiheeseen liittyviä juttuja, mutta ei oikein selvinnyt ja ei oikein uutta tietoa.
Oletteko pitäneet kiirettä päivittää Vistan sp2 sp3:een ? Vistaani ei tyrkytä automaattisesti, vaikka mielestäni asetukset kohdallaan. Mikähän siinäkin on.
Toiseen koneeseen XP tyrkyttää sitä kyllä, mutta ei onnistu (sp2 jää siihen loppuelämäkseen).
Mutta Vistan päivitys, oliko hankala juttu ?
Onko Vistan päivittämisessä ollut ongelmia kenelläkään ?
Kiitos.
sp3 vistaan
7
2584
Vastaukset
Windows Vistaan ei ole tehty service pack 3:a. Windows XP:ssä pitää ehdottomasti olla SP3 nykyään, sillä SP2:n päivitykset on loppuneet. Jos Windows Update on mennyt rikki niin asenna uusiksi vaikka. Sitten päivität ihan ensiksi Windows Updaten, sitten SP3:n ja sitten loput päivitykset siihen.
olet saanut asennetuksi Vistan Sp:t ja mahdolliset Officen Sp:t ja kaikki skulaa niin aja järjestemänvalvojan oikeuksin komentoriviltä komento:
compcln
Se niittaa asennetut päivitykset kiinteäksi osaksi Windowsia ja siivoaa vanhat tiedostot pois. Levytilaakin vapautuu giga tai pari.- Kylmääetukäteen
Hei!
Olenpas saanut sitten eri tietoa Vistan Service Packistä. Ilmankos siitä löytyy jotenkin niin vähän tietoa
XP:hen verrattuna.
Olenko siis turvassa näillä antamillanne Vistan ohjeilla ja SP2:lla, enkä turhaan mieti koko asiaa enää ?
Miksi Vistaan riittää tuo, vaikka ko. päivitykset päättyneet XP:en.
Jos sen vielä rautalangasta saisin, niin helpottaisi. Kiitos! Kylmääetukäteen kirjoitti:
Hei!
Olenpas saanut sitten eri tietoa Vistan Service Packistä. Ilmankos siitä löytyy jotenkin niin vähän tietoa
XP:hen verrattuna.
Olenko siis turvassa näillä antamillanne Vistan ohjeilla ja SP2:lla, enkä turhaan mieti koko asiaa enää ?
Miksi Vistaan riittää tuo, vaikka ko. päivitykset päättyneet XP:en.
Jos sen vielä rautalangasta saisin, niin helpottaisi. Kiitos!No siksi kun Windows XP on yli 5v vanhempi kuin Windows Vista. Ei ole tehty vielä. Eikä ole varmaa, että edes tehdään kun Windows Vistasta tulee selvästi lyhytikäisempi käyttöjärjestelmä.
- keke1234567
Vista SP3:n nimi on Windows 7 :)
Nimi on pitänyt muuttaa, kun Vista ei kelvannut kenellekään.- Ristijätkä
Vista on SP2:n ja senjälkeen julkaistujen päivitysten myötä kelpo käyttöjärjestelmä, vakaa ja turvallinen. Vistan alkutaipaleen huono maine on valitettavasti vieläkin rasitteena, mutta se on nykyisellään huomattavasti mainettaan parempi.
- .
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858062Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180