Onko kierroksella uskovaisia, jotka haluaisivat kanssani pyytää Korkeammalta apua laihduttamiseen? Olen 92 kiloinen, joka tähyää 66 kiloon terveellisesti, mutta tarvitsee uskonnollista tukea asiaan myös.
Onko muita kristittyjä, jotka haluaisivat rukoilla yhdessä tässä netissä laihtumisen onnistumisemme puolest? Ihan vaatimatonta vain, ei mitään villiä menoa.
Totuus tekee vapaaksi. Vaaka esiin ja terveellinen elämä esiin myös, että temppeli tulee kuntoon!
Rauhaa kaikille! Ilmoittelen silloin tällöin onnistumisestanni.
Jeesus, auta.
Naureskelijoille on oma ateistipalsta. Kiitos sinne vain.
Kesää kaikille
Onko muita kristittyjä, jotka haluaisivat rukoilla yhdessä tässä netissä laihtumisen onnistumisemme puolest? Ihan vaatimatonta vain, ei mitään villiä menoa.
Totuus tekee vapaaksi. Vaaka esiin ja terveellinen elämä esiin myös, että temppeli tulee kuntoon!
Rauhaa kaikille! Ilmoittelen silloin tällöin onnistumisestanni.
Jeesus, auta.
Naureskelijoille on oma ateistipalsta. Kiitos sinne vain.
Kesää kaikille
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvä, että osasit jo alkuunsa ajatella, että tästä se riemu repeää. Itselleni heräsi lähinnä ajatus rienaamisesta. Siitä huolimatta olet väärässä paikassa. Uskovaisille on omat palstansa ja etenkin laihduttajille, koita sieltä löytää henkistä tukea, jos itsenäinen rukoileminen ei riitä.
Pirkko Jalovaara on ainakin useammin kuin kerran rukoillut radio-ohjelmassa ylipainoisten puolesta, ja rukousvastauksiakin on saatu. Soittele vaikka nyt perjantaina (Radio Dei noin klo 21.30:stä eteenpäin) tai voit viestiä myös oheisella lomakkeella. Pirkko muistaa toistaa, että mikään aihe ei ole vähäpätöinen.
http://www.rukousystavat.fi/RukPyynto.html
Onko tää ihan totta eikä provo?
Totta on. En rienaa. Olen ollut uskossa 15-vuotiaasta, ev. lut. Erittäin korkeasti koulutettu.
Venga angelos tarkoittaa suurin piirtein, että tulkoon enkelit.
Eka kertaa olen yhdistänyt rukoilemisen laihduttamiseen: en ole sen jälkeen koskenut sokeriin, vaikka olin aivan toivoton sokerirotta. Painonvartijoissa olen ollut ties kuinka monta kertaa. Vasta rukoiltuani olen onnistunut. Ei tarvi uskoa. Näin vain on.
Pilkatkaa minun puolestani minua karkkiennne äärellä. Tämä on ainoa konsti, jolla olen pystynyt pitämään painonvartijoiden dieettiä ja ihan ilman sokeria! Than you, J.
Mielestäni on ihanaa, että sinua auttaa rukoileminen. Jeesushan kehottaa rukoilemaan ja pyytämään sitä, mitä tarvitset.
Oma uskoni ei ole niin vahva mutta usein huomaan johdatuksen asettavan tielleni asioita jotka ovat tarpeellisia.
Miksi ei olisi apua laihduttamiseen?
Itse asiassa en usko, että uskoni on niin vahva, Minua suurempi vain on niin vahva. Jotenkin niin se menee. Siunausta kesääsi!
Olen rukoillut laihtumiseni ja terveyteni puolesta säännöllisesti noin kaksi vuotta sairastuttuani uniapneaan. Joudun käyttämään nukkuessani ylipainehengityslaitetta ja haluan vielä joskus päästä siitä eroon. 14 kiloa on tähän mennessä lähtenyt. Mitään varsinaista dieettiä en ole noudattanut. Jotenkin olen vain alkanut syömään terveellisemmin. Tiedä sitten onko Jumala minua auttanut vai onko rukouksella vain tiedostamaton vaikutus itseeni. Joka tapauksessa se toimii.
Minä sen sijaan olen ihan kunnollisella dieetillä. En vain ole ennen pystynyt pitämään yhtään mitään dieettiä päivääkään! Nyt menee rauhallisen mukavasti ja kirjaan kaikki syömiseni ja lasken löysästi painonvartijoiden pisteitä. Ennen olin painonvartijoissa noin 13 x ilman tulosta, kun en pystynyt sitä dieettiä pitämään!
Rukoilen pitkin päivää lyhyesti apua ja kiitän ruuasta. En kutsu mitään roskaruuaksi vaan sanon, että se ei ole nyt minun ruokaani. Nälänhädässä tartun siihen kiitollisin mielin.
Eli yritän olla kiitollinen ja pyydän apua.
Minullakin se toimii. Ollaan kiitollisia vaan. Ei tätä kaikkien tarvitsekaan ymmärtää. Jokainen hakekoon oman tiensä. Siunausta ja läskin lähtöä!
Hyvin menee.
Oon ehkä vähään myöhään liikenteessä, mutta mä olisin kiinnostunut kokeilemaan...Olen löytämässä uskoni taas jälleen pikku hiljaa ja tunnen oloni niin hyväksi ja turvalliseksi...Harmittaa tosiaankin kun ihmiset nauraa ja tuomitsee =(
Mutta mitenkäs sitä voisi rukoilla kun kumminkin Jeesus opetti ettei rukoillessa saisi pyytää mitään, koska Jumala tietää ja on perillä mitä me tarvitsemme. Täytyykö sitten vaan hokea jotain Isä meidän rukousta? Itse olen enemmänkin harrastanut ns. "vuoropuhelua" ja jutustelua...onkohan se ihan ok? (joo-o, voidaan mua pitää myös hulluna, ihan miten vaan...pääasia on yrittää elää elämä mahdollisimman hyvin ja pyrkiä hyvyyteen jotta voisi rauhassa nukkua yöt ilman omantunnontuskia sekä rauhassa jatkaa matkaa kuolinvuoteelta*hups, hippasen lähti nyt mopo vanttuusta!*)
Kaikkea hyvää, toivottavasti onnistut saavuttamaan paremman fyysisen olotilan. Mäkin ajattelin nyt sitten koittaa! =)
Olen 80 kiloinen ja haluan laihtua 70 kiloon Jeesuksen avulla. Uskon siirtää vaikka vuoria. Todistetaan se nyt. Kevyt ruokavalio ja liikuntaa lisää. Enkelit pitää huolen, etten astu harhaan tältä tieltä kohti terveempää elämää. Kiitos Herralle!