...että dokumenttituottaja Pentti Väliahdet on liittynyt kristilliseen Armo yhdistyksen kannattajajäseneksi.
http://www.ecredo.fi/kan/data/liitteet/lahimmainen_2_2008.pdf
On hienoa että ihmiset liittyvät arvojensa mukaisesti ajamaan hienoja asioita. Mutta ovatko nämä arvot oikeita ja ollaanko tällaisissa projekteissa mukana aivan joidenkin muiden syiden takia kuin arvojen. Ja mitkä saattaisivat olla sellaisia syitä joiden perusteella dokumantin tekijän kannattaa esiintyä kristillisten arvojen kannattajana?
Huomasin...
3
761
Vastaukset
- Ihmettelevä...?
...näin hienosti Pentti kirjoittaa omista arvoistaan julkisesti esiintyen kannattavansa kristillisiä arvoja.
""Sana armo syntyy suvaitsevaisuudesta
ja Jeesuksen esimerkki Jumalan
suvaitsevaisuudesta ja armosta
meitä ihmisiä kohtaan on ollut minulle
aina hyvin selvä asia. Meillähän
on tuo jumalallinen armon lahja,
mutta sitä ei saa käyttää väärin.
Tietoisien väärien tekojen tekeminen
on moraalitonta ja olen huomannut,
että nimellisesti uskovissa
piireissä käytetään tätä hyvinkin
tietoisesti tulevien syntien anteeksi
saamiseen, ja minä pidän tätä tekopyhänä
ja häpeämättömänä hyväksikäyttönä.
Pentti on kaunopuheisuudessaan hieno esimerkki kansalaisesta jolla on arvot kohdallaan.
Mutta voiko tuo kaikki olla totta, vai esiinnytäänkö kristillisiä arvoja kannattavana jotta saisi itselle lisäarvoa muiden silmissä ja lompakolle paksuutta? Ovatko Pentin arvot sittenkin vain silmänlumetta?- Ihmettelijä...?
...tuottaja Pentti Väliahteelle suosittelisin dokumentin aihetta häntä lähellä olevan Alfa-art taideoppilaitoksen toiminnasta. Miten Alfa-artia on verrattu opintotukiasioissa kahteen viralliseen kouluun, vaikka opetussuunnitelma ei vastaa kummankaan verrattuna olevan koulun opetussuunnitelmaa. Miten ihmeessä Alfa-art on voinut päästä valheellisen vertailun vuoksi valtion opintotukien piiriin.
Myös koulun mainonnan voisi tutkia 2000-luvun alkupuolelta, koska oppilaitoshan on mainostanut julkisesti olevansa oppilaitos joka valmistaa kuvataiteilijan ja kuvataitajan ammattiin. Kun kuvataiteilijan ammattinimikkeen saa vain ammattikorkeasta, jota Alfa-art ei todellakaan ole ja kuvataitajan ammattinimikettä ei ole koskaan ollut edes olemassa, niin miten ihmeessä koulu on voinut mainostaa julkisesti Hs:n sivuilla olevansa koulu joka valmistaa näihin ammatteihin. Eikös kyseessä ole selkeä törkeä petos?
Ylen dokumenttielokuvien vastaavan tuottajan paikkahan on aina poliittinen ja siihen kai kuuluu automaattisesti se että esiinnnytään kristillisiä arvoja noudattavana, vaikka tosielämässä pyyhkisi persettä näillä arvoilla. Ja minua kansalaisena kiinnostaa suuresti, ovatko nämä Pentin itse kertomansa mukaan noudattamat kristilliset arvot todellisia, vai esitetäänkö niitä noudatettavan vain ja ainoastaan koska niillä saa ansiotonta lisäarvoa itselleen.
Ja kuinka paljon poliittisilla suhteilla on vaikutusta siihen ettei koulun asioita tutkita viranomaistaholta, ei edes opettajien laittomia toimia, vaikka ne olisivat kuinka törkeitä tahansa.
- Henkilökuva...
...kun YLE:n toimintoja uudistetaan ja kuluja karsitaan niin tekouskovaisen Pentti Väliahteen, joka hoitaa dokumentti ohjelmien vastaavan tuottajan paikkaa, voisi suoraan potkaista pihalle.
Vasemmistolainen huijariuskovainen tuskin on sopiva henkilö YLE:llä noinkin korkeaan poliittiseen virkapaikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4062456- 581721
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1811578Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2861273Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1291012Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67999- 87990
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33973Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11926K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8886