Vesistöjen suojelu

Haiseva Kyrösjärvi

Olen innokas kalamies ja nyt eläke päivinä, olen kalastellu eri puolella suomea.
En ikinä olisi uskonut, että kala voi maistua niin pahalle, että en voinut sitä syödä.
Kala oli pyydetty Kyrösjärvestä.
Perehdyin kyseisen järven vesi tutkimuksiin.
Suoraa sanoen kauhistuin.
Ranta asiakkailta vaaditaan suuria investointeja jäteveden puhdistukseen.
Koko touhu on pelkkää silmänlumetta, sillä, vaikka kesä-asukkaat ei päästäisi tippaakaan saasteita järveen, niin veden laatu ei paranisi yhtään, sillä maatalous saastuttaa 65% ja turve tuotanto 23%.
Koti talouksien saastutus on vain 3,5%
Suoraa sanoen, meitä on huijattu ja rahat pois vaan kotitaloudelta.
Nyt kun tiedetään, mikä tämänkin järven saastuttaa, niin olisi viimeinen aika ottaa tosiasiat huomioon ja laittaa saastuttajat kuriin.
Se, joka paskoo, pitäsisi myös maksaa.

3

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkemystä peliin

      nyt asian tiedät, kun mainitsit että kalastelet milloin missäkin, niin paras apu tuohonkin on, ettäs vaihdat toiselle järvelle. Jokaista lutakkoa kukaan jouda suojelemaan.

    • että tällä tasolla mennään maassamme.

    • miniaivokin tajuaa

      oikein lannoittaa nuo peltonsa. Mietitään miten kauan on karjaa ja viljaa ollut ja miten valtavasti pientiloja. Mutta miten kauan on siitä kun vesi oli vielä puhdasta ja mikä sen oikein saastutti?
      Ei tämä maailma ihan lapsenikäinenkään enää ole mutta suhteessa elinkaareensa on viime vuosisadalla onnistuttu kyllä tuhoamaan paljon koska kun luultiin että kehitys oli hyvää se olikin alimittaista, huonosti suunniteltua ja toteutettua. Se minkä piti olla pelastus ja apu, olikin kaikkea muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      295
      5505
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      71
      5069
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4176
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3504
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      73
      3016
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2197
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2138
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe