Vesistöjen suojelu

Haiseva Kyrösjärvi

Olen innokas kalamies ja nyt eläke päivinä, olen kalastellu eri puolella suomea.
En ikinä olisi uskonut, että kala voi maistua niin pahalle, että en voinut sitä syödä.
Kala oli pyydetty Kyrösjärvestä.
Perehdyin kyseisen järven vesi tutkimuksiin.
Suoraa sanoen kauhistuin.
Ranta asiakkailta vaaditaan suuria investointeja jäteveden puhdistukseen.
Koko touhu on pelkkää silmänlumetta, sillä, vaikka kesä-asukkaat ei päästäisi tippaakaan saasteita järveen, niin veden laatu ei paranisi yhtään, sillä maatalous saastuttaa 65% ja turve tuotanto 23%.
Koti talouksien saastutus on vain 3,5%
Suoraa sanoen, meitä on huijattu ja rahat pois vaan kotitaloudelta.
Nyt kun tiedetään, mikä tämänkin järven saastuttaa, niin olisi viimeinen aika ottaa tosiasiat huomioon ja laittaa saastuttajat kuriin.
Se, joka paskoo, pitäsisi myös maksaa.

3

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkemystä peliin

      nyt asian tiedät, kun mainitsit että kalastelet milloin missäkin, niin paras apu tuohonkin on, ettäs vaihdat toiselle järvelle. Jokaista lutakkoa kukaan jouda suojelemaan.

    • että tällä tasolla mennään maassamme.

    • miniaivokin tajuaa

      oikein lannoittaa nuo peltonsa. Mietitään miten kauan on karjaa ja viljaa ollut ja miten valtavasti pientiloja. Mutta miten kauan on siitä kun vesi oli vielä puhdasta ja mikä sen oikein saastutti?
      Ei tämä maailma ihan lapsenikäinenkään enää ole mutta suhteessa elinkaareensa on viime vuosisadalla onnistuttu kyllä tuhoamaan paljon koska kun luultiin että kehitys oli hyvää se olikin alimittaista, huonosti suunniteltua ja toteutettua. Se minkä piti olla pelastus ja apu, olikin kaikkea muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      122
      10076
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4852
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2517
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1580
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1464
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1412
    Aihe