suuri kiitos, WL:ssä tänäaamuna olleen kirjoituksen johdosta! Olemmeko tosiaan palaamassa 1930 luvulle, tämän ääri-isänmaallisen poliisin johdolla.
Matti Mäkelälle
Mustapaitainen
17632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Olemmeko tosiaan palaamassa 1930 luvulle, tämän ääri-isänmaallisen poliisin johdolla."
Käyttöohje uhkan välttämiseksi on 2011 vaaleissa sen voi kätevästi estää jättämällä äänestämättä näitä yksisilmäisiä kiihkoilijoita.
Eikös siellä yksi valtuuston edustaja ihan lehdessä kehunut saaneensa heti tukea maksamattomiin laskuihinsa, joten turvan tasohan on erinomainen ja varmasti KAIKKI tulevat saamaan samanlaista sosiaalista tukea, jos laskut jää maksamatta....öööh siis näin se pitäisi mennä, mutta ei taida todellakaan vaan mennä.
Mitä tulee Mäkelän kirjoitukseen, niin eipä tuo nyt niin ihmeellisen hehkutuksen paikka ole. Jos täälläkin lukee kirjoituksia sosiaaliturvasta ja sen väärinkäytöstä, niin tuntuu siltä, että suurin osa tuomitsee väärinkäytökset ja tukipykälillä kikkailun. Lisäksi sellaiset ihmiset, jotka oikeasti sitä tukea kerran tarvitsevat, jäävät sitä paitsi.
Haapala taisi vain julkituoda niitä asioita, joita monetkin meistä ajattelevat.
Kunnollinen ihminen on meille kaikille yleensä sellainen ihminen, joka ei aiheuta muille ongelmia ja huolehtii omat asiansa. Tulorajoista viis, vaikka niitä siinä lehtikirjoittelussa yritettiin mukaan sorvata.
Mäkelän toimia seuranneena, olen vakuuttunut siitä, että hänen poliittinen linjansa on jotain aivan omaa luokkaansa ja poliittisia tartuntapintoja tavallisen kansalaisen normaaliin päivIttäiseen rutiiniin ei taida kovin usein löytää.
Vaalit tulossa, joten sieltä vaan omaa ehdokastaan valitsemaan. Jos ei Haapala miellytä, niin onhan noita muitakin maailmanparantajia tarjolla.
Haapalaa tulkitsee ja sanamuoto on "oman elämän vastuunkannosta" tarkoittaa se kaikkien tukimuotojen poistamista, päivähoidosta alkaen. Jos taas epäilee jonkun käyttävän tukia väärin, on ainoa oikea tie, saattaa epäilyksensä viranomaisten tietoon. Valittakoon myös poliisijohto vaaleilla.
mielestäni ja ihmetyttää, että yrität käyttää termiä "oikein tulkitsee..." Se on sinun tulkintasi asiasta ja näköjään aika pitkälle viety tulkinta onkin. "Oman elämän vastuunkanto voi tarkoittaa myös sitä, ettei aiheuta muille ongelmia jatkuvasti, vaan hoitaa omat asiansa. Eihän sinun tarkoittamalla tavalla olisi palokuntaa, poliisia, eikä terveydenhuoltoakaan, vai kuinka. Jokainen on vastuussa tulipaloistaan, joten siitä vaan omia sotkuja sammuttamaan. Joten älä yritä nyt lietsoa pidemmälle toisen kirjoituksia, kuin ne onkaan.
juuri noin menee. Sytytitpä tai sammuit, vastuu on Haapalan mukaan itselläsi. Siis Amerikkalainen malli. Joten muille voi aiheuttaa ongelmia myös muuten kuin käymällä sossussa ja juomalla viinaa. Tänäpäivänä taitaa nämä kukkamekkoiset eläkeläiset ja kreikkalaiset veronkiertäjät aiheuttaa meillekkin suurimmat ongelmat. Entäs paikkakuntamme verkostoitunut itäjohtoinen talouselämä, viinabisneksineen? Eikö se ole ongelma samallatavalla kuin sossussa käyvät juopot?
Eikös meillä yritetty kääntyä ihan Kiinaan asti, kun Varkaudessa oli niiiiiin kova työvoimapula tulossa ja piti saada koulutettavia tuotua ihan sieltä asti...Ja kuka maksoi viulut?
No pistetään sitten tuota mainitsemaasi ameriiikan mallia pidemmälle. Koulut on turhia ja kunnalliset työpaikat on turhia. Teitä ei kannata rakentaa, koska jokainen käyttäjä vähitellen sitten rapauttaa ne tiet kuitenkin jne....Tiesitkö, että eläkkeen maksuperuste on tulojen mukaan. Jos joku on saanut hyvää palkkaa aikoinaan, niin siitä on myös mennyt enemmän veroja ja maksuja. Miksi siis ei saisi nauttia hyvästä eläkkeestä vaikkapa Kreikassa ja auttaa noita hienoja ja rehellisiä ihmisiä turismin ja kriisilainoituksen muodossa..
Paljonko arvelet muuten Varkauden väkiluvuksi v 2015 ja paljonko kaupungilla vielä keikkuu työssä porukkaa? Siellä vielä luuta heiluu, vaikkei kukaan halua sitä ääneen sanoa. Siinä on mainitsemasi viinantrokaus pientä pisnistä kuules.
kuullut että on käyttäjien maksamat tiet ja koulut. Samoin terveyden hoito. Nimittäin siinä ihannoidussa Haapalan mallissa. Eläkeläiset ovat palanneet töihin, muutamia viinan ja huumeiden myynnillä rikastuneita harvalukuisia lukuunottamatta.
valmistautunut jo pitkään siihen vaihtoehtoon, että joudun maksamaan tulevaisuudessa esim. terveydenhuoltoasiat itse. Ei siinä mitään uutta siis ole sellaiselle ihmiselle, joka pikkuisenkin seuraa tapahtumia.
Koko sakki,muutosta uhoavat,mutta jättävät kertomatta mihin suuntaan.Uskokoon ken tahtoo.
Noita huulenheittelijöitä aina vaan jostain sikiää ja häviää pois
Terveyskeskuksen yhteyteen olisi saatava " putka ja patjat " missä voi nukkua pahan olon pois ja sitten lääkäri voisi käydä katsomassa mikä vikana ja onko itse aiheutettu ?
Voisiko esim. Matti keksiä että miten ALKO liike voisi rajoittaa tuotteiden myymistä " väärinkäyttäjille " - niin sekin asia olisi pois poliiseilta !
Nyt tuntuu että kaikki on poliisien vika kun koettaa puuttua juomisesta aiheutuneisiin vahinkoihin ?
Luulisi että " viina kortti " olisi helppo järjestää ? Kortilla voisi ostaa vain tietyn määrän ALKO tuotteita ja olisi henkilökohtainen !
kieltolaki 1919-1932. Sen seurauksena rikollisuus lisääntyi ja poliisin työ räjähti käsiin. Kieltolain suurimpia kannattajia olivat trokarit. Moni menestyvä liiketoimi sai alkupääoman viinan myynnistä. Myös Varkauden seudulla. Niin kuin myös vielä nykyisinkin, huumekaupalla lisättynä. Samaan aikaan kiihkoisänmaalliset käyttivät sekasortoista tilannetta hyväkseen. Sitähän tämä kokoomuksen oikeistosiipi ajaa takaa. Taitaa tulla muuten kalliimmaksi tämä seurapiirijuoppojen ylläpito. Viinakorttikin oli ja siitäkin hyötyivät eniten trokarit.
Mihin perustuu viinan juonti Varkaudessa ?
tilastollisesti siihen että kaikki Joroisten juopot käyvät Varkaudesta viinat. Ensiavussakin ne näkyy viikonloppuisin ja iltaisin. On jäänyt vai Haapalalta huomaamatta.
Olisko mahdollista että vuodessa saisi vain juoda " terveellisen määrän " väkijuomia ?
sillä pitäähän teitä tukee että viinakauppa pysyy pystyssä ja ensiapu auki että ette kaikkia sulje heh heh.
Onko ALKOn myyjillä mitään koulutusta jotta voisi huomata että onko juominen lähtenyt kuten mopo käsistä ?