Hei, asustelen alueella jossa pitäisi DNA:n/Soneran kuuluvuuskarttojen mukaan olla täydellinen 3G 900MHz kuuluvuus, mutta ei 2100MHz ollenkaan. Omistan HTC Hero puhelimen enkä pääse kuin EDGE verkkoon. Mistä moinen voisi johtua? Tähän mennessä kokeiltu vasta DNA:n kortilla, mutta tarkoitus olisi kaupasta hakea Soneran prepaid liittymä (Telefinland Helppo), jolla ilmeisesti voi myös testata 3G:n kuuluvuutta vai voiko?
Onko prepaid liittymissä muuten nopeusrajoituksia 3G:lle? Eli saako sellaisella ladattua sitä mitä verkko pystyy antamaan vai onko rajoitettu esim 384 nopeuteen. Ei löytynyt operaattoreiden sivuilta tietoa, ainakaan helpolla sitten.
900MHz 3G?
3
558
Vastaukset
- ................
Saunalahden prepaidilla ainakin nopeus on 4mb/s ilman minkään paketin tilausta tai viikkopaketilla, jokuaika sitten näkyi tulleen uutena kuukauden paketti jossa myös hitaampi 1mb/s vaihtoehtona (vähän halvempi kuin "normaali" kuukausipaketti).
Soneran/DNAn prepaid liittymistä en tiedä onko nopeuksia rajoitettu. Saako noihin muuten järkevänhintaisia datapaketteja tilattua ? Kummaltakaan en löytänyt infoa kun etsin, välillä olisi käyttöä kun parissa paikassa joissa usein oleilen Elisan verkossa on 3G katveita mutta Sonera ja DNA antavat 3G:n. - luuuuri
No nyt ei voi sitten muuta päätellä että kuuluvuuskartat lupaavat liikoja. Kyllä tuo HTC Hero toimii 3G 900 MHz verkossakin, nyt vaan katsot että puhelimessa on asetuksissa 3G päällä. Sen nimittäin saa poiskin yleensä. Niinkuin myös oletuksena on HSDPA pois päältä, eli yli 384 nopeudet.
- sukka_
Päällä on puhelimesta eikä siltikään mitään toivoa saada 3G:tä. Kokeiltu myös nokian puhelimella, eikä siis voi muuta päätellä kuin ettei nuo kuuluvuuskartat pidä paikkaansa. Tai ainakin lupailevat liikoja selkeesti. Tässäkin pitäisi olla useampien kilometrien säteellä 900MHz 3G kuuluvuus ihan huipussaan, mutta eipä toimi ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543078
- 612901
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p492425Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa432413- 632177
- 552055
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115976Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123939Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38924