Elikä joo, luulen että mulla on BED.
Oon aina ollu pyöree ja oon aina syöny lohturuokaa.
2008 kesällä/syksyllä sain painoo putoomaan kun olin au pairina. Siellä ei samallalailla päässy syömään kun kotona, eikä mulla ollu muuta elämää kun lenkkeillä koiran kanssa siellä.
No, sieltä kun tulin kotiin olin puoli vuotta työttömänä kotona uuden koiranpennun kanssa. Ja lihoin sinä aikana n. 10 kiloa ja sen jälkeen pikkuhiljaa on tullut melkein toinen 10 kiloa vielä lisää.
Ja nyt olen monta kertaa päättänyt että alan syömään säännöllisesti ja terveellisesti. Suht terveellisesti syön nytkin, mutta tiedostan että syön liikaa.
Toisinaan saattaa mennä päivä että syön aamulla ja seuraavaksi illalla jos on paljon tekemistä. Vapaapäivät ovat ihan tuskaa, käyn koko ajan jääkaapilla. Tilannetta haittaa vielä sekin, että olen diabeetikko ja todellakin tiedän että pitäisi syödä säännöllisesti. Huijaan itseäni, huijaan lääkäriäni. Ihmettelen miksi sokerit pomppii aina 20. No ehkäpä siksi niin, että syön koko ajan.
Lihomiseen on toki vaikuttanut sekin, että kun syön, pistän insuliinia ja se lihottaa.
Ajattelin nyt tämän kesän yrittää vielä itse saada ruokailutottumuksiani kuriin, onneksi huomenna alkaa työt edes kolmeksi viikoksi. Jos en syksyyn mennessä saa itseäni kuriin, niin koulu kun jatkuu niin menen terveydenhoitajalle puhumaan tästä. Ehkä.
Itsediagnosoitu BED
4
583
Vastaukset 4
- lihava
Hei kohtalotoveri. Itsekin olen diagnosoinut itselleni BED:in. Minulla on 20-30 kiloa ylimääräistä. Olen vielä todella nuori, ikävälillä 18-20 v. Kesäksi en saanut töitä, joten on aikaa olla kotona ( ja syödä). Lihavuuteni takia minulla on huono itsetunto, enkä oikein uskalla liikkua missään ihmisten ilmoilla, sillä pelkään että kaikki tuijottavat ja miettivät " ompas tuo läski, tekisi asialle jotain..." yms...Huono itsetunto pitää minut yhä enemmän kotona. Olen tapa- ja tunnesyöjä. Jos ei ole muuta tekemistä, on paha mieli yms.. niin syön.Itse yritän saada syksyyn mennessä ongelman hallintaan, mutta kuitenkin aloitan syksyllä ravitsemusterapian. En halua kuolla 40-50 v sydänkohtaukseen.
- satsaxl
"ihanaa" kuulla että tosiaan on muitakin tässä tilassa, vaikkei tätä toivoisi pahimmalle vihamiehellekään. Itsekin ikää vasta 21, ylimääräistä löytyy noin 30kg. Tässä vaiheessa olisin tyytyväinen jos lähtisi edes 10kg pois.
Tosiaan ihan samat fiilikset kun sulla. Elämää ei ole, ja mihinkään ei haluaisi lähteä kun ei löydy mitään päällepantavaa ja ahistaa olla porukassa.
Olisin hyvin varmasti bulimikko, jos en pelkäisi oksentamista kuollakseni. - sanoa
satsaxl kirjoitti:
"ihanaa" kuulla että tosiaan on muitakin tässä tilassa, vaikkei tätä toivoisi pahimmalle vihamiehellekään. Itsekin ikää vasta 21, ylimääräistä löytyy noin 30kg. Tässä vaiheessa olisin tyytyväinen jos lähtisi edes 10kg pois.
Tosiaan ihan samat fiilikset kun sulla. Elämää ei ole, ja mihinkään ei haluaisi lähteä kun ei löydy mitään päällepantavaa ja ahistaa olla porukassa.
Olisin hyvin varmasti bulimikko, jos en pelkäisi oksentamista kuollakseni.että älä vain opettelekaan oksentamista. Itse olen sairastanut ennen bulimiaa, tai pikemminkin ehkä anorektista bulimiaa, johon liittyi myös ahmimisjaksoja, yleensä kuitenkin oksensin kaiken syömäni (normaali/niukka ruokavalio). Pelkäsin ja inhosin ajatusta oksentamisesta alkuun, mutta tulin siinä liiankin taitavaksi, paino silti NOUSI vähitellen, ei suinkaan laskenut. Bulimia ei todellakaan ole mikään oikotie onneen vaan se vie kaikki voimat - en jaksanut kuin nukkua ja rytmihäiriöt pelotti, millä hetkellä sydän pysähtyy.
- .,.,..
Et sä lääkäriäs huijaa kyll se tietää,ja toiseks ei insuliini lihota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1192940Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161061Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63883Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51836- 52799
- 47684
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍79655- 80626
- 50625
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614