Tietääkö kukaan kyseisessä hotellissa käyneenä että onko hotellin ravintoloissa sama periaate kuin muualla Dubaissa että naisilla olkapäät ja polvet peitettynä? Sillä heidän promokuvissa naiset ovat topeissa jne... eli hieman ristiriidassa?!?
Ja muutenkin kaikki kokemus Atlantis The Palm hotellista otetaan vastaan :)
Atlantis the palm pukeutuminen
6
1579
Vastaukset
- dubain asukki
en nyt juuri kyseisestä hotellista tiedä, mutta ei dubaissa yleisestiottaen sellaista periaatetta ole, että olkapäät ja polvet pitäisi olla peitettyinä. turistiesitteiden epätoivoinen yritys antaa emiraatista ihan eri kuva kun mitä oikeasti on.
- Dubain ex-asukki
UAE Dubai mukaan lukien on muslimimaa (ja vielä kohtuullisen konservatiivinen sellainen) eli on kohteliasta julkisilla paikoilla pukeutua melko konservatiivisesti eli esim. naisilla peittää olkapäät ja polvet. Rannat ja uima-altaat ovat asia erikseen.
Se tosiasia, että tuhannet ja taas tuhannet turistit ja osin Dubaissa asuvat länkkäritkin viis veisaavat maan muslimitaustasta ja pukeutuvat miten haluavat ei omasta mielestäni tee niukasta pukautumisestä yhtään sen hyväksyttävämpää. Lähinnä se kertoo välinpitämättömyydestä ja moukkamaisuudesta.
Tokihan Dubai on itse tiensä valinnut eli siinä vaiheessa, kun alkuperäisväestö alkaa olla pieni vähemmistö, niin on selvää että paikalliset tavat ja arvot jäävät enemmin tai myöhemmin valtakulttuurien jalkoihin.
Atlantis The Palm: Erittäin hieno hotelli, toki myös hinnakas. Ehdottomasti vähintäänkin päivävierailun arvoinen jo pelkästään vieressä oleva Aquaventure vesipuiston takia.
- palmisti:)
Onnittelut kaupunki- ja hotellivalinnasta!
Upea kaupunki ja hotellikin moitteeton. :) Monenmoista pukeutumista nakyy, mutta paikallisten tapojen kohtuullinen kunnioittaminen on ihan hyva juttu. Nyt tosin alkaa olla niin kuumaa, etta maksimekkoja pidetaan yleisesti ja sitten sita taydentamassa on kaytossa hartiahuiveja/pasminoita sisatiloissa, kaytannollista jo ilmastoinninkin kannalta. Itselle tulee helposti vilu sisalla, vaikka tuolla ulkona onkin sinansa sitten jo 40 astetta.
Toissakayjalle tosin tuo asu ei aina ole se sopivin, sellaiseen pukeutumiseen kaykin sitten ihan normaali kesainen jakkupuku tai muu vastaava normaali mekko/housuasu.
Atlantiksessa on kuitenkin ihan oma meno ja aktiviteetit, vaikka siellakin tyossakayvia asuu/sinnekin tyossakayvia majoittuu. Harrastusmahdollisuudet ovat omaa luokkaansa. Paljon muuten vauraita venalaisia, mutta heita on kylla muuallakin kaikkein hienoimmissa hotelleissa. Se jotenkin kuuluu heidan arvomaailmaansa, etta kaikki on tuollatavoin "huippua".
Ja turistiryhmia tietenkin kuljetetaan Atlantikseen. Onhan se nakemisen ja kokemisen arvoinen. Japanilaiset ovart oma ohjelmanumeronsa. Hotelliaula onkin usein varsin vilskeinen ja huippuhotellin aulaksi yllattavan mutkaton (tosin sen ei pida antaa hamata ja jarjestysta valvotaan).
Matkailijalle tosiaan se vesipuisto on testattava. Itse olemme kayneet vain Wild Wadissa toistaiseksi.
Tennistunneilla on kayty Atlantiksessa, toimii, mutta varhain aamulla. Ilmoja pitelee muuten jo liiaksi. Lisaksi kentat eivat ole avoimia muille kuin valmennettaville/opettajan ohjauksessa oleville.
Ostareilla (Dubai Mall, Mall of the Emirates, Dubai Marina Mall, Ibn Battuta Mall) on oikeasti saanto ja asiaa havainnollistamassa "liikennemerkki", etta ne hartiat ja polvet olisi hyva pitaa peitettyina. (Samassa liikennemerkissa muistaakseni rajoitetaan myos julkisia hellyydenosoituksia, paitsi naimisissaolevien kadestapitamista.) Ei mikaan ongelma, jos sen oikein oivaltaa. Itselle se peittaminen on kylla ihan UV-sateilylta suojautumista, mutta kukin tavallaan.
Tassa jotain. Hyvaa matkaa!- JiiLii007
Heippa!
Kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Kysyisin vielä tämmöistä eli mitä olet mieltä noista legginseistä että voiko niitä käyttä esim tunikoiden tai löysien mekkojen kanssa vai onko ne liian paljastavia?
- palmisti:)
Hotellin asukkaille tenniskentat ovat tietenkin avoimia ja tennisasut kaytossa - siis ihan normaalit naisten nykytennisasut (tassa edelleen oma linjani on peittavampi, mutta yleensakin mieluummin suojaudun auringolta vaattein kuin kemiallisin blockein. Niin, ja hiki tulee joka tapauksessa. :)
- palm_pirkko
Paivalla dress code useimmissa ravintoloissa resort casual, illalla vahan enemman. Atlantiksessa voi nayttaa aina olkapaita; taynna turisteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801