Sammalleimu ei kuki

tagliatelle

Mikä ihme mahtaa olla vikana, että vime kesänä istuttamani sammalleimut eivät kuki? Kasvit ovat muuten oikein vihreät ja hyväkuntoisen näköiset, vaan niihin ei ole ilmaantunut kukan kukkaa. Sammalleimut istutin tavalliseen kaupan istutusmultaan. Keväällä annoin niille Kekkilän perennalannoitetta ja leikkasin kuivat pois. Olikohan tuo lannoitus sittenkin pahasta?

5

6339

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äppäläälä

      otin kaverilta tupsauksen leimua tässä keväällä. laitoin sen omaan kukkapenkkiini ja ihmettelin aikani kun näytti ihan kuolleelta. toissapv kävin vähän taas katselemassa ja kappas! siellähän olikin 2 kaunista punaista kukkaa :) :) :) on ehkä hiukan säälittävän näköinen.

      leimusta mulla ei oo aiempaa kokemusta, olisko ne kuivat tosiaan pitänyt leikata pois? minä en uskaltanut kun ajattelin että kuolee koko rehu :) ei tuolta juuresta näytä tulevan kuin yksi vihreä uusi "oksa"..

    • mrs Missukka

      Jos paikka on aurinkoinen ja kastelet välillä, niin jo on kumma. Luulisi että perannalannoitteissa nimenomaan olisi niitä aineita, jotka lisää kukkimista. Istutusmullalla et varmaan tarkoita taimimultaa, joka on kalliimpaa ja ravintoarvoltaan köyhempää?
      Meillä on punaista ja valkoista sammalleimua ja molemmat kukkii ok, punainen mattona ja valkoinen vähän harvemmassa. Ei ole lannoitettu eikä leikattu kuivia pois.

    • Anonyymi

      Minulla samoin. Olen odottanut kukintaa, sitä ei näköjään tule. Ovat joka vuosi kukkineet runsaasti

    • Anonyymi

      Olisiko liiankin hyvät oltavat ja liikaa typpeä sammalleimuilla. Lannoitukseksi kannattaa valita Syyslannoite, ja sitäkin kohtuuden nimissä. Eiköhän ala sammalleimut loistaa.

    • Anonyymi

      Sammalleimuhan kukkii toukokuussa. Leikkaamalla ne "kuivat" pois leikkasit itse asiassa kaikki tulemassa olleet kukat pois. Monesti liika siisteysinnostus tekee enemmän hallaa kuin hyötyä. Meillä on 5 eriväristä sammalleimua yhteensä n. 20 neliötä ja kukkiessaan yhtä kukkamerta. Meidän keväthoito on yksinkertainen. Heti lumien sulettua maaliskuussa peitämme leimut varjostuspeitteellä tai havuilla. Pois otamme ne vasta vappuna. Kukinta onnistunut aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1150
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      281
      1027
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      889
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      100
      829
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      818
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      692
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      498
    Aihe