Mikä ihme mahtaa olla vikana, että vime kesänä istuttamani sammalleimut eivät kuki? Kasvit ovat muuten oikein vihreät ja hyväkuntoisen näköiset, vaan niihin ei ole ilmaantunut kukan kukkaa. Sammalleimut istutin tavalliseen kaupan istutusmultaan. Keväällä annoin niille Kekkilän perennalannoitetta ja leikkasin kuivat pois. Olikohan tuo lannoitus sittenkin pahasta?
Sammalleimu ei kuki
5
6096
Vastaukset
- äppäläälä
otin kaverilta tupsauksen leimua tässä keväällä. laitoin sen omaan kukkapenkkiini ja ihmettelin aikani kun näytti ihan kuolleelta. toissapv kävin vähän taas katselemassa ja kappas! siellähän olikin 2 kaunista punaista kukkaa :) :) :) on ehkä hiukan säälittävän näköinen.
leimusta mulla ei oo aiempaa kokemusta, olisko ne kuivat tosiaan pitänyt leikata pois? minä en uskaltanut kun ajattelin että kuolee koko rehu :) ei tuolta juuresta näytä tulevan kuin yksi vihreä uusi "oksa".. - mrs Missukka
Jos paikka on aurinkoinen ja kastelet välillä, niin jo on kumma. Luulisi että perannalannoitteissa nimenomaan olisi niitä aineita, jotka lisää kukkimista. Istutusmullalla et varmaan tarkoita taimimultaa, joka on kalliimpaa ja ravintoarvoltaan köyhempää?
Meillä on punaista ja valkoista sammalleimua ja molemmat kukkii ok, punainen mattona ja valkoinen vähän harvemmassa. Ei ole lannoitettu eikä leikattu kuivia pois. - Anonyymi
Minulla samoin. Olen odottanut kukintaa, sitä ei näköjään tule. Ovat joka vuosi kukkineet runsaasti
- Anonyymi
Olisiko liiankin hyvät oltavat ja liikaa typpeä sammalleimuilla. Lannoitukseksi kannattaa valita Syyslannoite, ja sitäkin kohtuuden nimissä. Eiköhän ala sammalleimut loistaa.
- Anonyymi
Sammalleimuhan kukkii toukokuussa. Leikkaamalla ne "kuivat" pois leikkasit itse asiassa kaikki tulemassa olleet kukat pois. Monesti liika siisteysinnostus tekee enemmän hallaa kuin hyötyä. Meillä on 5 eriväristä sammalleimua yhteensä n. 20 neliötä ja kukkiessaan yhtä kukkamerta. Meidän keväthoito on yksinkertainen. Heti lumien sulettua maaliskuussa peitämme leimut varjostuspeitteellä tai havuilla. Pois otamme ne vasta vappuna. Kukinta onnistunut aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2968601Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat735223Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2904607SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden643205Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22657Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42032Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61933- 1121912
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401813Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01780