eläke 39 v 4000e kk

saivartelija 55

Mitä pahaa olemme tehneet kun olemme saaneet ahneet ja häikäilemättömät pedot hoitamaan asioitamme.
No olemme tietysti itse nämä pedot valtaan äänestäneet.
39 vuotias kansan edustaja tahtoo lopettaa hommat ja jäädä kotiin, no mikäs on jäädessä kun kansanedustajat ovat itse itsellensä säätäneet sopeutumiseläkkeen eli tämä 39 v nainen saisi noin 4000e kk eläkettä jos vain jättäytyisi pois politiikasta eikä se ole paha että semmoinen että moinen mulkku sieltä poistuu vaan että joku kehtaa ottaa vastaan ko. korvauksen kun samaan aikaan huutaa eläkeiän nostamisesta koko kansalta. paitsi tietysti eduskunnalta. ..... potkikaa potkikaa kyllä se vielä takaisin tulee.

6

1470

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kateelliset parkuvat

      Vaaleihin on kymmenen kuukautta. Voit äänestää sinne toisenlaisia ihmisiä tai vaikka asettua itse ehdolle.

      • pahoin pettynyt

        Samat pellet valitaan uudelleen, ei äänesty mitää auta. Koska politiko valitsee ehdokkaat.


      • oma lehmä ojassa
        pahoin pettynyt kirjoitti:

        Samat pellet valitaan uudelleen, ei äänesty mitää auta. Koska politiko valitsee ehdokkaat.

        poliitikoilla, kansanedustajilla on valta laatia sellaisia lakeja ja säädöksiä joista hyötyvät itse. Itse ovat petanneet ja ajaneet etunsa ja eivät luovu helpolla. Katsotaan vain, niin eläke-etuudet pysyvät, sanokoon Niinistö mitä.


    • hähähähähähäää

      Niinistö laittoi lopun tälle "loppuelämän" kestävälle sopeuttamiseläkkeille. Tämän hallituskauden
      aikana ne LOPETETAAN ja hyvä niin.

    • Ajatella

      Tämänhän voisi ajatella (huumorimielessä) niinkin,että yhteiskunta on tyytyväinen ettei hän enää tule tekemään suurempia virheitä vaan pysyy pois päätöksenteosta.Hänelle siis maksetaan huippukorvaus ettei lisävahinkoa enää pääse syntymään.Logiikka tässä on sama,kuin työmarkkinoilla.Siis päällikkötason henkilölle maksetaan vastuun kantamisesta,mutta kun vastuu pitäisi kantaa vastuu siirtyy suorittajaportaalle.Näin näennäisesti vastuussa oleva vain kuittaa hyvän tilin tekemättä mitään asian eteen.Näin siis valtion ja kuntien vastuunkantaminen menee.Yksityisellä puolella pelisääntö on toisin kuten pitääkin olla.

    • raivostus

      Kreikan matalia eläkeikiä moitaan, mutta ei ne ole mitään Suomen eduskuntaan verrattuna. Miksi eduskunnasta pitää päästä aikaisemmin eläkkelle kuin muualta, ei miksikään. Tolkutonta korruptiota ja rikollisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      245
      14091
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      25
      4728
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe