posiivista iisalmelaisista

Kirjotelkaa kivaa posiviivista palautetta iisalmelaisista , iisalmesta .
241064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

mukava baari ja alakerran baarityttö ottaa aina niin huomioon asiakkaan kuin asiakkaan.

Äänestä

pariutuvat nuorena

Äänestä

ovat parasta punaniska kepulaiset ja hyvin kaunis torin esiintymislava joka muistuttaa suuresti keskiajan mestauslavaa.

Äänestä
  • heh juuri näin .naulan kantaan..mestauslava nauran tääl vedet silmissä...

    Äänestä

vähissä on ne jutut.

Äänestä

muuta positiivista kuin AIDStesti

Äänestä

Olen asunut koko aikuisikäni (olen nyt 52 v.) täällä P-Savossa ja en ole koskaan kuullu kenenkään puhuvan mitään hyvää kenestäkään tai mistään.
Jos väitätte että on liioittelua, seuratkaapa tarkkaan ihmisten puheita.
Ja nimenomaan tältä kantilta.

Tämäkin keskusteluaihe tässä tulee näyttämään ihan siltä itseltään...johan mestauslava ja AIDS-testi mainittiin.

p.s. no onko sitten _minulla_ mitään hyvää sanottavaa mistään tai kenestäkään?
Vastaus: Ei ole enää.
Seura, "ystävät" ja ympäristö ovat tehneet tehtävänsä.

Äänestä
  • mitä helvettiä työ valitatta. mä ainakin tykkään asua iisalmessa, muutin takaisin iisalmeen monen vuoden jälkeen.
    jos keskustelun aihe on positiivista onko niin yksinkertaisen tyhmiä ihmisiä että kaikki pitää vääntää negatiiviseksi. muuttakaa pois ja lopettakaa kiukuttelu ja hankkikaa elämä

    Äänestä

  • Olen samaa mieltä kanssasi. Iisalmessa tai iisalmelaisissa ei ole mitään hyvää mainittavaa. Kaikki tyyni ovat ylpeitä ja itsekeskeisiä tolloja. Ihan sama missä maanosassa niitä tapaa.. Valkoset sukat jalkaan ja huivi päähän ja sitä rataa..

    Äänestä

Kerran kun kävin paikallisessa moottoripyöräliikkeessä, niin myyjä ei ollut töykeä. Tosin sen jälkeen häntä ei ole siellä enää näkynytkään.

Äänestä
  • savolaiset haluavat kaikki nopeesti ja heti

    Äänestä

  • mimskutäti kirjoitti:

    savolaiset haluavat kaikki nopeesti ja heti

    stadin asukki rautakaupassa nostaa mekkalan jos ei heti saa palvelua. Savolaisissa on se vika , että tullaan kyselemään myyjältä kesken toisen asiointia ja nämä kyseliät ovat vanhoja pariskuntia ja niistä se akka määki asiansa ja myyjälle joka palvelee sinua. Myyjä on tomppeli ja keskeyttää asioinnin eka asiakkaan kanssa.

    Äänestä

  • mimskutäti kirjoitti:

    savolaiset haluavat kaikki nopeesti ja heti

    emmä ainakaan savolaisena halua miehen tulevan nopeesti ja heti .päinvastoin...

    Äänestä

  • mutteri muna kirjoitti:

    stadin asukki rautakaupassa nostaa mekkalan jos ei heti saa palvelua. Savolaisissa on se vika , että tullaan kyselemään myyjältä kesken toisen asiointia ja nämä kyseliät ovat vanhoja pariskuntia ja niistä se akka määki asiansa ja myyjälle joka palvelee sinua. Myyjä on tomppeli ja keskeyttää asioinnin eka asiakkaan kanssa.

    mutterin kans samaa mieltä. Olen itse asiakaspalvelussa töissä. Jonon ohittelijoita riittää ja nätisti kun pyytää odottamaan puhutaan suomi 24llä paskasta asiakaspalvelusta. JOS ON KIIRE PYYTÄKÄÄ JONOSSA OLIJALTA KAUNIISTI LUPA OHITTELEMAAN ei myyjältä. myyjä kuuntelee sit itkukurkussa palautetta.
    antakee rakentavapalautetta, niinkuin eräs erittäin asiakaspalveleva kolleegani sannoo.
    Lähetään myyjät samalle linjalle ruikuttamaan niin kuin te itsesäälivät immeiset. hankkikaa elämä

    Äänestä

  • kylli......... kirjoitti:

    emmä ainakaan savolaisena halua miehen tulevan nopeesti ja heti .päinvastoin...

    Meinaatkos, että jos on aina tunnin pari myöhässä, niin silloin jää itselle laatuaikaa enemmän.

    Äänestä

Lainatakseni itseäni ylempää:
"Tämäkin keskusteluaihe tässä tulee näyttämään ihan siltä itseltään"

Äänestä

Ainakin uskaltaa kellonajasta riippumatta kävellä missä vaan :) Voi luottaa iisalmelaisten yhteishenkeen muualta tulleita vastaan. Ei-iisalmelainen nainen saa heti baarissa huomiota, mutta on ihan huora jos ei noteeraa tolloja ja jos noteeraa on silloinkin huora :) toisinaan naistenkin mielestä. Ei tainnut olla positiivista. Iisalmessa on mielekkäämpi pillurallilenkki kuin useimmissa kaupungeissa. Täällä on myös oluset, joihin on ihan pakko päästä -ainakin iisalmelaisten

Äänestä
  • Iisalmessa ehdottomasti parasta on luonto! Uimarantoja ja venevalkamia riittää keskustan tuntumassakin valittavaksi asti. Rantoja pitkin kulkee pitkät ulkoilureitit. Paloisvuorella, Sikokalliolla, Runnilla jne. on mukava ulkoilla. Lapsillekin riittää hyviä leikkikenttiä vähän joka puolella kaupunkia.

    Tori on laitettu uusiksi ja kauppahalli on todella kaunis. Liikennepuisto on huippuhyvä ja nyt sinne tuli vielä junaratakin. Kaupungissa on kaavoitettu runsaasti uusia tontteja upeille paikoille ja niissä on mistä valita niin sijainnin, koon kuin rantaviivankin suhteen.

    Iisalmen ongelma taitaa olla se, että täällä asuu liian paljon paljasjalkaisia, jotka ovat tottuneet tähän kaikkeen eivätkä ymmärrä, ettei nämä suinkaan ole mitään itsestäänselvyyksiä suurimmassa osassa Suomen kaupungeista!

    Äänestä

  • junan tuoma kirjoitti:

    Iisalmessa ehdottomasti parasta on luonto! Uimarantoja ja venevalkamia riittää keskustan tuntumassakin valittavaksi asti. Rantoja pitkin kulkee pitkät ulkoilureitit. Paloisvuorella, Sikokalliolla, Runnilla jne. on mukava ulkoilla. Lapsillekin riittää hyviä leikkikenttiä vähän joka puolella kaupunkia.

    Tori on laitettu uusiksi ja kauppahalli on todella kaunis. Liikennepuisto on huippuhyvä ja nyt sinne tuli vielä junaratakin. Kaupungissa on kaavoitettu runsaasti uusia tontteja upeille paikoille ja niissä on mistä valita niin sijainnin, koon kuin rantaviivankin suhteen.

    Iisalmen ongelma taitaa olla se, että täällä asuu liian paljon paljasjalkaisia, jotka ovat tottuneet tähän kaikkeen eivätkä ymmärrä, ettei nämä suinkaan ole mitään itsestäänselvyyksiä suurimmassa osassa Suomen kaupungeista!

    todella hyvät liikuntamahdollisuudet ja kaikki lähellä.

    Äänestä

Iisalmi on hyvin rauhallinen ja turvallinen paikka asua. Ainakin tämä asuinalue, missä olen monia vuosia elellyt. Tämä on mielestäni erinomainen paikka lapsiperheille.

Iisalmessa saa hyvän perusopetuksen. Useimmat tuntemani iisalmelaiset ovat päässet hyviin jatkokoulutuspaikkoihin ja päätyneet hyviin ammatteihin. Valitettavasti Iisalmen ulkopuolelle, mutta joka tapauksessa. Iisalmesta saa hyvät valmiudet elämään. Tulen varmasti olemaan siitä hyvin kiitollinen, kun muutan täältä pois.

Täällä on tarpeeksi suurempia kauppoja kuten Prisma ja Cm, sekä joitakin erikoisliikkeitä kuten Lindex, Emotion jne. Kaikki muutkin tarpeelliset palvelut löytyvät täältä, eikä niiden perässä tarvitse lähteä muualle. Iisalmi täyttää kaikki perustarpeet.

Useimmat tapaamani iisalmelaiset ovat peruskohteliaita ja ystävällisiä. Täällä asuu jopa herrasmiehiä jotka avaavat oven puolestasi kaupoissa ja kirjastossa! Valitettavasti olen törmännyt myös aivan järkyttäviin tapauksiin, mutta koska täällä piti listata positiivisia asioita, jätän asian siihen... Täältä löytää aivan varmasti omanlaistaan seuraa, jos vain osaa etsiä.

Ja sitten on vielä rautatieasema. Täältä on helpompi päästä pois kuin jostakin kaukaisesta sivukylästä. Eli karkuun pääsee heti kun siltä tuntuu! ;D

Äänestä

Niin paljoa ei Olusen hinta voi nousta etteikö kaikki entiset ja nykyiset iisalmelaiset osallistuisi massakaljotteluun.

Äänestä

Olen useasti käynyt Iisalmessa ja saanut aina positiivisen vastaanoton niin tutuilta kuin tuntemattomilta. Mielestäni parhaimpia paikkoja koko Suomessa. Itse olen Etelä-Suomesta, ei täällä saa edes hymyä ihmisiltä, puhumattakaan, että voisi keskustella kapakassa tuntemattomien kanssa. Iisalmi on hyvä paikka!

Äänestä

-0

Äänestä

muistavat kesäisen iisalmen humalaisten örinänä joka on nimetty Olusiksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mimskutäti kirjoitti:

Kirjotelkaa kivaa posiviivista palautetta iisalmelaisista , iisalmesta .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu