No tämähän ei pidä paikkaansa alkuunkaan, ennen naapurissamme asui vl-perhe joilla oli varastossa tv.
Sitten yksi toinen vl käy kaverinsa luona katsomassa jäkis ottelut ja ties mitkä...minulla on itsellä tv mutta hän tuntuu tietävän enemmän kuin minä elokuvista.
Sitten yksi toinen vl käy kaverinsa luona katsomassa jäkis ottelut ja ties mitkä...minulla on itsellä tv mutta hän tuntuu tietävän enemmän kuin minä elokuvista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi kauhea paikka. Mitä syntiä sinun firmasi tekee? Eikös Paavalillakin ollut paljon sääntöjä elämässä ja pukeutumisisskin. Eiväthän kaikki niitä ole noudattaneet.
tv stä ei tulekaan mitään asiallista yleensä vaan maailman roskaa. Mutta mitä mielötä sitten lestadiolaiset ovat tietokoneesta, saako sitä katsella, ja internettiä?
samalla lailla tietokoneesta tulee saastaa silmille jos ei osaa valita mitä katsoo
Yleensä en vastaa tänne mihinkään,koska nimikerin taakse voi kirjoittaa aivan mitä tahansa,mutta nyt ajattelin vähän kommentoida:
Olen erittäin iloinen omasta puolestani että minun ei ole tarvinnut kasvaa television määräämässä kodissa lapsuutta ja nuoruutta. Minulla on ollut paljon mukavampaa tekemistä kuin tillottaa TV:tä illat pitkät. Nyt vanhempana olen kiitollinen, että lestaadiolaiskoteihin ei ollut suotavaa hankkia TV:tä.
Kotivideokameroiden yleistyessä myös VL-perheisiin on hankittu TV, josta on poistettu kanavavalitsin (TV-lupamaksun vuoksi), näin meilläkin. Meidän kylällä kaikki puhuu että meilläkin on jo televisio, senkun puhuvat. TV on hankittu kotivideoitten katseluun ja on edullinen laite siihen.
paljonko maksaa virittimen poisto, tai jokin operaatio muu vastaava operaatio? Minulla on tv, mutta se on vain pelikoneen näyttönä.
Suurimmalla osalla on TV juuri kotivideoiden katselua varten.
Nykyään vaan joillakin sitten katsellaan muitakin videoita kuin omia. Esimerkiksi jotain lastenohjelmia.
Meillä ei ole koskaan ollut TV:tä (eikä ole myöskään kellään sukulaisilla/tutuilla, joita on sentään aika liuta), enkä tule sellaista koskaan hankkimaankaan. Esimerkiksi tietokonepelitkin ovat paljon kehittävämpiä kuin lastenohjelmat ja videot, joita katsellaan apaattisesti, ja joista tulee valmiiksi pureskeltua ohjelmaa. Kaikissa muissa ohjelmaformaateissa (kirjat, radio, kuvat) pitää sentään käyttää omia aivojaan ja mielikuvitustaan.
Osa kasvatustieteilijöistä on tiettävästi kovasti TV:tä vastaan.