Kun lukee näitä juttuja, tuntuu että lääkkeet on kaikki turhaa. Kertokaa nyt vaikka lyhyesti saitko apua ja paljonko olotila koheni , Olen itse menossa lääkäriin mutta alkaa jo tuntuun että auttaako se mitään , olen aivan maassa ollut jo kauan.
auttaako masis lääke
mi...nä..vaan
14323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olen syönyt Cymbaltaa pari kuukautta vakavaan masennukseen ja on auttanut jonkin verran. En pidä itseäni enää vakavasti masentuneena. Täyttä vaikutusta saa odottaa monta viikkoa.
auttaa. Efexor Edronax auttaa. Piristävät ja masennus ei pääse raatelemaan. Olen suht tyytyväinen näihin, jos alkaa ahdistaa ni sit siihen on määrätty Opamox.
Lumevaikutus ja rauhoittaviin jää koukkuun ja tottuu.
Elämä on helvetti.
Itelleni määrättiin talvella Citalopram. On piristänyt. Olo ei enää yhtä masentunu.
kiitos, nyt tänään sinne lääkäriin yritän toivotaan että jaksan viimein. katsotaan nyt kuinka eukon" käypi.
ei oo aina ja kaikille helvettiä. Riippuu myös omasta asenteesta, ponnistella joutuu jokainen.
Kehtaako kysyä, puhua, näistä masennus asioista kun käyn sairaalassa, hoitamassa tätä fyysistä puolta. voiskohan polin lääkäri määrätä jotai jos katsoo tarpeeseen oleva? Vai vienkö sitten liikaa hänen aikaansa ? Jos alan tästäkin puhuun, käyn nyt vielä labrassa ottaan kilpparikokeet, olenko mennyt vajaatoimintaan.
Olen kyllä itse puhunut fyysisten sairauksien lääkäreille myös henkisestä tilastani. Sain lähetteen psykiatrille, jonka kautta sitten masennustani alettiin hoitamaan. Lääkkeet ja terapia ovat auttaneet.
Yleensä masentuneella ihmisellä on serotoniini vaje aivoissa ja nämä masennus lääkkeet nostavat sitä. Itse olen ollut varmaan jo vuosia lievästi masentunut hakeuduin vasta muutama kuukausi sitten lääkäriin ja nyt siitä saakka syönyt cipralexia 10mg ja en edes muista koska olen ollut näinkin pirteä kuin nyt. En nyt ehkä missää täydessä terässä mutta lääkkeistä on ihan selvästi ollut mulle apua. Vielä on aika psykiatrille et pääsee vielä juttelemaan, et kannattaa sinne lääkäriin mennä vaan. Jos menet terveyskeskukseen toivottavasti saat lääkärin joka ottaa asiasi vakavasti ja laittaa lähetteen mielenterveystoimistoon.
kiitoksia, piristi kuulla että apua saa. Tänään sentään kauppaan jaksoin ja ruokaa laittaa, menikin viikko taas" kun olen käynyt ihmisten ilmoilla viimeksi.. aika surkeeta) tällänen. eilen nukuin 6. tuntia päivällä vaikka olin yön nukkunut suht hyvin , aivan tööt.
Kait mulla josakin viiraa..
Mä mietin 3 kk aloittaako lääkitys ja kun viimein 5 päivää sitten päätin aloittaa niin jo se helpotti :)
Lääke sinänsä ei vielä vaikuta, vaan siis se, että lopetin jahkailun. Tarkoitus on syödä lääkettä muutama kuukausi, ja lopettaa, koska olen raskaana ja on hyvä lopettaa lääkitys ennen vauvan syntymää, ettei vauva kärsi sitten vieroitusoireista. Mutta aion aloittaa lääkitysken uudelleen, jos tarve vaatii.
Niin, kyllä lääkitys auttaa. Jos aloitat lääkityksen , mieliala alkaa normalisoitua n.2-3 viikon kuluttua. Toivoisin että saisit myös terapiaa. On hyvä kun saa puhua ihmisen kanssa joka ymmärtää näitä mielen solmuja. Voimia sulle!
"Yleensä masentuneella ihmisellä on serotoniini vaje aivoissa"
MIhinkähän tieteelliseen totuuteen tämä perustuu? Paitsi lääketeollisuuden kustantamien masennusoppaiden propagandaan ?
Yhdysvaltain Mielenterveyslaitoksen, NIMH:n serotoniinitutkijat ovat joutuneet tunnustamaan vuosikausia serotoniinia ja masennusta tutkineita, ettei ole mitään yhteyttä alhaisen serotoniinitason ja masennuksen välillä. Myös korkean serotoniinitason omaavat masentuvat.
Jos masennus johtuisi serotoniinitasosta, se diagnosoitaisiin verikokeella.
"Jos aloitat lääkityksen , mieliala alkaa normalisoitua n.2-3 viikon kuluttua"
Aika jylhästi sanottu, kun tieteellisten tutkimusten perusteella korkeintaan, siis korkeintaan 50 % saa jotain apua ja lievemmin masentuneet eivät saa mitään apua.
Itse asiasta: Kannattaa niitä kokeilla, jos olo on huono.
Itse en ole saanut mitään apua masennukseen neljästä eri tyyppisestä ns masennuslääkityksestä eli keskushermostolääkkeestä. Sain myös lievän serotoniinisyndroman. Mirtatsapiini toimii tarvittaessa nukahtamislääkkeenä.
kokeilin ensin toista lääkettä, josta ei apua niin paljon, siirryin mirtatsapiiniin, auttoi todella paljon.