UlkoWC

käymäläinen

Olen rakentamassa mökille pientä piharakennusta johon tulee liiterin ja varaston väliin ulkoWC kaikki samassa rakennuksessa. Käymälä olisi kompostoiva kuivakäymälä. Käymälän lämpötila on käytännössä ulkolämpötilan mukainen.
Nyt on kahta ajatusta esitetty. Eristetty ja eristämätön käymälä. Kannattaako, onko järkevää laittaa käymälän ulkoseiniin. lattiaan ja kattoon eriste - esim 10 cm finnfoam tai vastaava tai sahanpuru - karhuvilla tms ei kävisi hiirien vuoksi.
Mikä etu olisi eristyksellä

3

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • www.jsalokangas.tk

      Jos et laita mitään lämmitystä koppiin, niin tuskin mitään suurta etua on eristyksestä.
      Lähinnä hyvin eristettynä saattaa ilmavuotojen ja vedon tunnetta poistaa.
      Koppi kyllä lämpiää nopeammin ja pysyy lämpimämämpänä jos paljon viettää aikaa siellä kynttilän tai hehkulampun valossa. Oven avaus kuitenkin noin pienenestä tilasta tuulettaa nopeasti lämmön pois.
      Kompostihommaa eristys saattaa auttaa, mutta eikös niissäkin ole itsessään eristeet.

    • rivettä rakoon

      Jos kerran meinaat eristää niin tuollaisessa kopissa itse tehden ei ole käytännössä mitään merkitystä hinnallisesti vaikka laitat seiniin 200 ja ylä/alapohjaan vaikka 300 eristettä, kunnon ilmansulku ja lämmitys patterilla tai jos alat hifistelemään niin lattia tai kattolämmitys.

      En oikein ymmärrä kun kysyt milä etu olisi eristyksellä? Eiköhän se ole aivan sinun asia haluatko mennä kylmään vai lämpimään vessaan?

    • -Totuus.

      EI kompostoidu. Se nyt on vähän makuasia, haluaako lämmittää paskaa vai ei. Noin käyttömukaviiden kannalta lämmitetty paskahuussi on tietenkin mukavampi talvella kuin lämmittämätön. Mutta meinaatko tosiaan pitää paskakasaa lämpimänä talvet, vaikka et mökillä oleilisikaan?

      Laita vanha tynnyrin reiän alle. Tyhjennä se tarvittaessa "kompostiin". Siinä sulle kompostoiva ulkohuussi. Ja takkuulla sama lämpötila kuin ulkonakin. Jos perse meinaa jäätyä, laita styroksinen istuin ja jos aiot hifistellä, vedä roikka ja laita sähköpatteri, että ei tule flunssa paskantaessa.

      Paskakasan lämmittämisessä EI ole mitään järkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      87
      1633
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      77
      1273
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      176
      1217
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      952
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      901
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      898
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      823
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      822
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      789
    Aihe