UlkoWC

käymäläinen

Olen rakentamassa mökille pientä piharakennusta johon tulee liiterin ja varaston väliin ulkoWC kaikki samassa rakennuksessa. Käymälä olisi kompostoiva kuivakäymälä. Käymälän lämpötila on käytännössä ulkolämpötilan mukainen.
Nyt on kahta ajatusta esitetty. Eristetty ja eristämätön käymälä. Kannattaako, onko järkevää laittaa käymälän ulkoseiniin. lattiaan ja kattoon eriste - esim 10 cm finnfoam tai vastaava tai sahanpuru - karhuvilla tms ei kävisi hiirien vuoksi.
Mikä etu olisi eristyksellä

3

1300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • www.jsalokangas.tk

      Jos et laita mitään lämmitystä koppiin, niin tuskin mitään suurta etua on eristyksestä.
      Lähinnä hyvin eristettynä saattaa ilmavuotojen ja vedon tunnetta poistaa.
      Koppi kyllä lämpiää nopeammin ja pysyy lämpimämämpänä jos paljon viettää aikaa siellä kynttilän tai hehkulampun valossa. Oven avaus kuitenkin noin pienenestä tilasta tuulettaa nopeasti lämmön pois.
      Kompostihommaa eristys saattaa auttaa, mutta eikös niissäkin ole itsessään eristeet.

    • rivettä rakoon

      Jos kerran meinaat eristää niin tuollaisessa kopissa itse tehden ei ole käytännössä mitään merkitystä hinnallisesti vaikka laitat seiniin 200 ja ylä/alapohjaan vaikka 300 eristettä, kunnon ilmansulku ja lämmitys patterilla tai jos alat hifistelemään niin lattia tai kattolämmitys.

      En oikein ymmärrä kun kysyt milä etu olisi eristyksellä? Eiköhän se ole aivan sinun asia haluatko mennä kylmään vai lämpimään vessaan?

    • -Totuus.

      EI kompostoidu. Se nyt on vähän makuasia, haluaako lämmittää paskaa vai ei. Noin käyttömukaviiden kannalta lämmitetty paskahuussi on tietenkin mukavampi talvella kuin lämmittämätön. Mutta meinaatko tosiaan pitää paskakasaa lämpimänä talvet, vaikka et mökillä oleilisikaan?

      Laita vanha tynnyrin reiän alle. Tyhjennä se tarvittaessa "kompostiin". Siinä sulle kompostoiva ulkohuussi. Ja takkuulla sama lämpötila kuin ulkonakin. Jos perse meinaa jäätyä, laita styroksinen istuin ja jos aiot hifistellä, vedä roikka ja laita sähköpatteri, että ei tule flunssa paskantaessa.

      Paskakasan lämmittämisessä EI ole mitään järkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      315
      11220
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      31
      3436
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3037
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2611
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2331
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2223
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      140
      1366
    Aihe