Miten teillä on rintojen kipeytyminen mennyt? Ihmetyttää kun itsellä oli heti hedelmöittymisen jälkeen parisen viikkoa ihan käsittämättömän kipeät rinnat, mutta sen jälkeen, eli n. kolmannesta viikosta eteenpäin rinnat eivät ole olleet yhtään kipeät, eivätkä turvonneet tms. Ne ovat kyllä luonnostaan pienet, voiko se vaikuttaa? Onko tämä ihan normaalia, nyt vko 6.
Rintojen kipeytymisen vaiheet
annnnabe
5308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni oli rinnat raskauden alkuvaiheessa äärettömän kipeät ja tuntui kuin joku neuloilla pistelisi.Kun raskaus eteni,ne ovat olleet ns.hieman arat ja niitä joskus pistelee mutta ei niin pahasti onneksi kuin alkuvaiheessa.Mies ystävällenikin sanoin et koht varmaan rinnat räjähtää :) Rinnat ovat kyllä kasvaneet ja siitä syystä olen huomannut pieniä raskaus arpia niissä.
Mulla oli menkkojen poisjäämisen aikaan hieman arat kun painoi nännien kohdalta rintoja, mutta vain viikon ajan tuota tunteilua kesti. Sitten koko loppuraskaudessa ei mitään arkuutta rinnoissa. Sama oli myös esikoista odottaessa. Tämä oli siis toinen raskauteni. Olen myöskin pienirintainen. Rinnat eivät myöskään turvonneet tai kasvaneet koko raskausaikana ollenkaan.
Mulla on alusta asti ollut nännit arat. Ja hivenen on kasvanutkin. Toivon kyllä että että koko muutosta ei tulisi enempää..
Mulla ei ole tapahtunut YHTÄÄN MITÄÄN rinnoissa ja nyt jo rv 37... tiedä sitten tuleeko sieltä yhtään mitään uloskaan..?
Kait kaikki on normaalia.. Itsellä oli n. 6-8 kertaa n. puoli tuntia-tunti kerrallaan kipeet rinnat n. rv 5-10 tms, vähän samalla lailla kuin joskus ennenkin esim menkkojen aikaan kylmällä kelillä ja oikein karheissa / pitsisissä liiveissä. Sittemmin joskus 25-30 alkaen alkoi tulla tummiin lakanoihin vaaleita täplätahroja, ja nänneistäkin löytyi kuivaneita "sokerimurusia" sekä joskus tippa kosteaa kirkasta "maitoa". Nyt rv 39:llä niissä on ollut punaista ihottumaa pilkkuja kauttaaltaan. ei kutise, enkä tiiä (eikä terkkkari tiiä) mitä on. Väliin on pinkeet, väliin löpsymmät. Ja kuppikoko on iso, dd-f liiveistä riippuen.