Datanomit, (D)inssit, itseoppineet koodarit etc!
Minkälainen alkupalkka teillä on ollut nimenomaan ohjelmointikentällä?
Paljonko työvuosia nyt, miten palkkakehitys on kulkenut?
Miten työtehtävät ovat muuttuneet työajan saatossa?
Kiitos!
Minkälainen alkupalkka teillä on ollut nimenomaan ohjelmointikentällä?
Paljonko työvuosia nyt, miten palkkakehitys on kulkenut?
Miten työtehtävät ovat muuttuneet työajan saatossa?
Kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Alussa oli 1600e ja nyt 2200e. (06-10). Meinasin vaihtaa viime syksynä työpaikkaa, mutta se oli liian kaukana. Olisivat kuulemma tarjonnet 3800e? Vitutti, mutta uskon että oli keljuilua? Voi olla että taas on edessä työpaikan vaihto, vaihdan jos tarjoavat 2800-3000e.
...ja millä kielellä/kielillä teet softaa ja mille alustoille?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9135475
Itse opin koodaamaan Basicin ja Pascalin kautta, ja FreePascal ja Lazarus on tullut tutuksi. Kätevä ja tehokas, mutta ei niin yleisesti käytössä, ainakaan työmaailmassa(?). Harrastajakuntaa on kyllä, ja kehittäjiä, en usko että tulee kuolemaan.
Pascalilla on helppo oppia koodaaman selkeän syntaksin vuoksi ja aika lähellä C-kieltä toiminnallisuudellaan.
Ainakin FreePascalilla saa käännettyä binäärit melkein minne vaan, Maemo-kännyihinkin onnistuu.
GTK , Qt-, openGL etc kirjastot löytyy niinkuin muihinkin. Eikö Delphi perustu Pascaliin? Löytyykö Delphi IDE:ä muille alustoille kuin Windowsille?
Ilmeisesti Delphi-koodauksesta ei sitten makseta hyvin, vai...?
Ja plz, ei Pascal-väittelyjä tähän keskusteluun!
Hyötyä siitä vain on kun osaa useita kieliä.
Itse tykkään tehdä asiat mahdollisimman paljon itse, low-level-koodausta, siinä kysymys pohjimmiltaan siitä että tahtoo tietää miten asia oikeasti toimii =)
Kaikissa kielissä on puolensa, ja seuraavaksi oppimisprojektiksi otan tulkattavat kielet, mukaanlukien J2ME.
"Eikö Delphi perustu Pascaliin? Löytyykö Delphi IDE:ä muille alustoille kuin Windowsille?"
Kylix niminen Linux versio oli olemassa, mutta sen menekki oli huono, joten sen myynti lopetettiin. Saatat ehkä sellaisen jostain nettihuutokaupasta löytää.
Ei se palkka ole oikeastaan kiinni siitä, millä työtä tekee vaan siitä millaista projektia tekee. Yksinkertaista sälää voi tehdä Pythonilla, Javalla tai Delphillä. Helpoista (käyttöliittymä pari toimintoa) hommista ei makseta paljoa, koska tekijötä sellaisiin hankkeisiin riittää. Jos taas tekee töitä projekteissa, jossa vaaditaan jotain erikoisosaamista ja mahdollisesti vielä akateeminen loppututkinto tietopohjan laajuuden vuoksi, niin palkkakin on sitten vastaavasti parempi.
Palkka it-alalla vaihtelee tosiaan melkoisen laajalla skaalalla työtehtävien tasosta riippuen 1500-8000e/kk. Kun viimeksi vuonna 2002 olin töissä minulle maksettiin noin 3200 euroa/kk. En tosiaan ole nyt ollut töissä vähään aikaan vaan täydentämässä yliopistossa osaamistani omasta erikoisalastani, joka liittyy vahvasti hardwaren käsittelyyn. Myönnettäköön, että en ole pitänyt opiskelullani suurta kiirettä. :)