Mistä mobiililaajakaista ilman mokkulaa?

Etsijä3G

Useimmat palveluntarjoajat näyttävät tarjoavan rajoittamatonta 3G yhteyttä mokkulan kanssa 24kk määräaikaisella sopimuksella noin hintaan 15euroa/kk. Tietääkö kukaan vastaavia tarjouksia ilman mukana tulevaa mokkulaa? Läppärissä kun on jo 3G modeemi, niin en tarvitsisi tuota noin satasen hintaista nettitikkua yhtään mihinkään.

5

1084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      Otat ihan normaalin liittymän ja siihen datapaketin. Tuo määräaikaisuus johtuu nimenomaan siitä kylkiäismokkulasta/tikusta.

      Eli normaali kännyliittymä (mahdollisimman pienellä kk-maksulla, puheluhinnoilla ei tuossa käytössä ole väliä) ja siihen lisäpalveluna kiinteähintainen datapaketti (nopeus tarpeen mukaan, edullisimmillaan 9,80/kk jos 384kb/s riittää). Tuon kiinteähintaisen datapaketin saa kaikilta operaattoreilta, hinnoissa on pientä eroa (ja varmista ettei siinä ole siirtorajaa, se taisi jollain operaattorilla olla ainakin suunitteilla). Satunnaisesti on tarjouksia myös noista liittymistä ilman tuota tikkua/mokkulaa ja määräaikaisuus on usein ollut lyhyempi (usein 12kk).

      • Etsijä3G

        En sitten osannut ajatella laatikon ulkopuolella, kun etsin vain mobiililaajakaistoja. Kokonaan uusi puhelinliittymä datapaketilla hoitaa toki saman asian ja ilman tikkua tai määräaikaisuutta.


      • .............
        Etsijä3G kirjoitti:

        En sitten osannut ajatella laatikon ulkopuolella, kun etsin vain mobiililaajakaistoja. Kokonaan uusi puhelinliittymä datapaketilla hoitaa toki saman asian ja ilman tikkua tai määräaikaisuutta.

        Sama asiahan tuo on, mobiililaajakaista = kännyliittymä datapaketti. Tyrkyttävät vaan mielellään noita määräaikaisia "tarjouspaketteja" jotta saavat asiakkaan sidottua pariksi vuodeksi vaikka asiakas ei edes tarvitsisi niitä kylkiäistikkuja tms.

        Hyvin harvoin noissa määräaikaisissa se hinta on normiliittymää edullisempi vaan se "etu" on nimenomaan se kylkiäistikku, joskus harvoin on hinnoittelultaan edullisia määräaikaisia tarjolla.


      • kahleena
        ............. kirjoitti:

        Sama asiahan tuo on, mobiililaajakaista = kännyliittymä datapaketti. Tyrkyttävät vaan mielellään noita määräaikaisia "tarjouspaketteja" jotta saavat asiakkaan sidottua pariksi vuodeksi vaikka asiakas ei edes tarvitsisi niitä kylkiäistikkuja tms.

        Hyvin harvoin noissa määräaikaisissa se hinta on normiliittymää edullisempi vaan se "etu" on nimenomaan se kylkiäistikku, joskus harvoin on hinnoittelultaan edullisia määräaikaisia tarjolla.

        > Tyrkyttävät vaan mielellään noita määräaikaisia "tarjouspaketteja" jotta saavat asiakkaan sidottua pariksi vuodeksi

        ja kahdessa vuodessa ehtivät ylimyydä kapasiteettinsa eli ekat kuukaudet mobiililaajakaista toimii, sitten muuttuu hitaammaksi ja hitaammaksi


      • Jopamiekkonen

        Elisa (eli myös saunalahti) suunnittelee ja alkaa käytännössä jo nyt toteuttaa tuota "siirtorajaa" tavallaan. Eli rajoittavat ruuhkaiseen aikaan p2p-liikenteen pois verkostaan kokonaan. Tästä voi etsiä lähteitä esim tietokone.fi:n uutisoinnista ja taisi olla muuallakin samasta aiheesta esim digitoday ja itviikko.

        Onneksi sonera (eli myös lopulta telefinland) on ilmoittanut, että he aikovat tuoda markkinoille halvempia mobiilipaketteja, mutta rajoitetulla datamäärällä. Tuohan on siis hyvä asia siinä suhteessa, että he eivät aio rajoittaa liikenteestä ruuhkaiseen aikaan (tai muulloinkaan) p2p-liikennettä ollenkaan. Vaan siirtyvät tuohon datapaketti-hinnoitteluun. Peruskäyttäjät hyötyvät ja suurkuluttajat kokevat pienen hintojen nousun, mutta silti saavat käyttää verkkoa kuten haluavat (esim. p2p-liikenteeseen).

        Kun nuo toteutuvat käytännössä molemmilla operaattoreilla, niin jo luulisi ihmisten juoksevan soneran syliin, tai ainakin he ketkä käyttävät p2p-ohjelmia, mukaan laskien torrentti ohjelmat. Saunalahti on jo aloittanut liikenteen erottelun eli rajoittelun ruuhka aikoihin (kuten huomaat kun etsit lähteet asialle). Sonera on jo tuonut datapaketti idean käytäntöön asti ainakin ruotsin puolella ja hyvin toimii edelleen p2p-liikenne jopa ruuhka-aikaan maksiminopeuksilla (tutut raportoineet rapakon takaa).

        Saunalahti/Elisa mitä oikeen mahdoitte miettiä, tässä maassa ja etenkin nuorilla tässä maassa p2p-liikenteen käyttö on kovaa ja sitä ihmiset haluavat käyttää vapaasti ilman rajoituksia. =/ (Terveisin saunalahden asiakas.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1516
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1146
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1146
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      247
      958
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      949
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      930
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      913
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      839
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      757
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      723
    Aihe