Ali

lataus.,

Olisi ihan mielenkiinnosta tietää mihin perustuu se, että alilataus, (siis ruutia liian vähän) voi aiheuttaa ase rikon liian suuren paineen takia? Kirjallisuudessa vain maininta tästä, mutta ei perusteluja, itse en ainakaan lähde kokeilemaan.

5

896

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Googlaa!

      • lataus.,

        Netistä löytyi niin hyvä selvitys asiasta, että pitää laittaa ihan muidenkin luettavaksi.
        Tapahtuma ketju referoituna:
        Nalli syttyy jolloin paine nousee hylsyssä n.250bar ja ruuti syttyy palamaan mutta ruudin palonopes ei kerkiä nostaman painetta hylsyn sisällä k.o ruudille paloa yllä pitävälle tasolle vaan ruuti jää kytemään muodostaen hylsyn sisälle palokaasua ja samalla, kun ruuti kytee sen koostumus muuttuu(palonopeus moninkertaistuu ja syttymispiste muttuu), kun hylsyn sisällä olevan uudelleen pilkkoutuneen ruudin sekä palokaasujen seos sitten syttyy jomman kumman syttyen uudestaan vallitsevassa lämpötilassa ne vapauttaa sitomansa energian esim. tuhat kertaa nopeammin kun alkuperäisen ruudin oli tarkoitus, niin luoti ei yksinkertaisesti kerkiä juoksemaan piipusta tarvittavalla nopeudella vapauttaakseen paineen vaan poikkeuksetta lukkorunko/panospesä antaa periksi. Tämä siitä syystä että esim. kaikkien tunteman RK62:sen panos pesän max paineen sieto ilmoitettan olevan 3550bar ja detonaatiolla saadaan aikaan


    • vakauttaa ruudin

      Ruuti palaa kaikkein vakaimmin ja tasaisimmin kun paine on sopivan suuruinen. Jos ruutia poltetaan hylsyssä jossa on tavallista enemmän vapaata tilaa niin paine jää palamisen alkutilanteessa pienemmäksi. Pienemmässä paineessa ruudin palamisnopeudessa voi esiintyä suuria vaihteluita. On teoretisoitu että tällainen voisi johtaa alilatausdetonaatioon, eli pienehkön ruutimäärän räjähdyksenomaiseen palamiseen joka johtaa paineen nousemiseen vaarallisen suureksi.

      • Kaapunnipoeka från I

        (pallo)ruudeilla. Jos syntyy. Ei ole saatu aikaan edes laboratoriokokeissa. Nopeilla pistooliruudeilla ladataan pieniä määriä käyttäen aliäänilataukset kivääreihin.


      • katusoturi
        Kaapunnipoeka från I kirjoitti:

        (pallo)ruudeilla. Jos syntyy. Ei ole saatu aikaan edes laboratoriokokeissa. Nopeilla pistooliruudeilla ladataan pieniä määriä käyttäen aliäänilataukset kivääreihin.

        on arveltu, että kyseinen ilmiö saattaa ilmetä jos liian vähäinen ruutimäärä jakaantuu (kiväärin)hylsyssä tavallaan kahteen "kasaan". Nämä syttyvät peräkkäin, syntyvät paineaallot vahvistavat toisiaan, jolloin painepiikki rikkoo aseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      727
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      79
      614
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      563
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      551
    Aihe