Onko kokemusta tästä retkikirveestä, tekeekö sillä mitään vai kannattaako ostaa suosiolla puolet kalliimpi Fiskars? Varsinaisesti ei vaelluskäyttöön tule vaan lähinnä autoon mukaan kun johonkin tekee nuotion. Hinta 13,90 e ei ole kyllä paha.
http://www.prisma.fi/market/prisma?a_Visit:tuote=tmqm3evkl4ubpn59&kategoriaTunniste=MUURETKELYTARV&path=Sport/Retkeily/MUURETKELYTARV&osuuskauppa=KPO&hakusana=retkikirves&pageName=Hakutulos
Fiskarsin retkikirves:
http://www.prisma.fi/market/prisma?a_Visit:tuote=neb9v6siwask4w6o&kategoriaTunniste=KIRVEETVESURIT&path=RakRem/Käsityökalut/KIRVEETVESURIT&osuuskauppa=KPO&hakusana=retkikirves&pageName=Hakutulos
"Retki" retkikirves?
3
832
Vastaukset
- halko halki
ettei tuolla käyttöä löydy puiden pilkkomiseen, osta Fiskars. Ja kerta autossa pidät, älä mitään retkikirvestä, vaan kunnollinen halkomakirves, sillä lähtee nimittäin.
Ei kannata tuhria turhien lelujen kanssa.- 10+13
Noista Fiskarseistakin on 600 parempi käyttää, kuin 500.
Tuo viissatanen on enemmän kirvesmiesten vuolutyökalu. Kuussatanen sopii paremmin nuotiopuille. Painoakaan ei pahemmin lisää tule.
Ja mielummin kankaisella teräsuojalla. Eihän sitä tiedä, vaikka innostuisit retkeilemään ilman autoa, jolloin tuo muovinen teräsuoja on aika mahdoton pakattava. - Retki vai Fiskars?
10+13 kirjoitti:
Noista Fiskarseistakin on 600 parempi käyttää, kuin 500.
Tuo viissatanen on enemmän kirvesmiesten vuolutyökalu. Kuussatanen sopii paremmin nuotiopuille. Painoakaan ei pahemmin lisää tule.
Ja mielummin kankaisella teräsuojalla. Eihän sitä tiedä, vaikka innostuisit retkeilemään ilman autoa, jolloin tuo muovinen teräsuoja on aika mahdoton pakattava.Kiitos tännekin kommenteista, vastaanpa samoin kun tuolla eräretkeily-palstallakin:
Taitaa se osto kallistua tuohon Fiskarsiin, jostain muusta kaupasta nämä Fiskarsit löytyy vielä edullisemminkin kuin Prismasta. Eihän yleensä köyhän kannata ostaa kuin parasta, tai ainakin hyvää.
Autossa tuo tosiaan tulisi olemaan, mutta toisaalta voisi joskus ottaa sen reppuunkin ja jollekin patikoinnille mukaan. Käyttö olisi lähinnä nuotiopuiden halkomista ja sytytyspalikoiden tekemistä. Tuo Fiskars 600 taitaa olla my weapon of choice, se on vain reilu 13 cm pidempi kuin pienin 500-malli. Painoakin on ihme kyllä vain 30 g enemmän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1323210Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101262Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville131047Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920