Miksi mies ei usko kun sanotaan miten terassi tehdään?

minä osaan rakentaa

sanoin että tehdään 50cm jaolla terassiin jako. niin ei oli lukenut jostain kirjasta että 60cm ja teki niin vaikka sovittiin toista. nyt terassi jo puoiksi lattia tehty kun rupesin kokeilemaan kävelemistä joten notkuu ne laudat alla.
Hitto, että ärsyttää taas ettei saa ees nukuttua. terassi on 3,5 metkiä leveä ja 1,75 metrissä on poikittain tukipuu. auttaisiko jos laitetaan tukipuita pari eti n. 80 cm välein poikittain. tota jakoahan ei voi enään muuttaa kun seinissä kii.
Onko jollain osaavalla rakentajalla miten korjata ?

7

2723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KirvesMiäs-52v

      voisi ehkä saada vielä toiset koolingit, niin että jako oliskin 30cm? vaikkei olisi edes päästään seinässä kiinni, riittää että toinenpää on "naamalaudoissa", muualta ruuveilla kansilaudoissa, niin sitoo kyllä melkoisesti, kun paino jakaantuu isommalle alalle. 400 olisi ollut oikea jako, 28mm kansilaudoille, siinä säästetään väärässä paikassa, kun tulirakenteissa nuukaillaan.

      • sama naulaaja

        60cm olisi riittänyt, mikäli laudat olisivat pontissa, ja niinollen paino olis laajalla alalla. Ei pidä sekoittaa eri asioita niinkuin on ilmeisesti tehty siinä tapauksessa.


      • minä osaan rakentaa
        sama naulaaja kirjoitti:

        60cm olisi riittänyt, mikäli laudat olisivat pontissa, ja niinollen paino olis laajalla alalla. Ei pidä sekoittaa eri asioita niinkuin on ilmeisesti tehty siinä tapauksessa.

        mitä tarkoittaa toi '60cm olisi riittänyt, mikäli laudat olisivat pontissa''. ? eli lähinnä kiinnostaa toi pontissa termi, en ole alan ihmisiä että ymmärtäisin ton sanan


      • remontti akka
        minä osaan rakentaa kirjoitti:

        mitä tarkoittaa toi '60cm olisi riittänyt, mikäli laudat olisivat pontissa''. ? eli lähinnä kiinnostaa toi pontissa termi, en ole alan ihmisiä että ymmärtäisin ton sanan

        Ovat toisissaan kiini, niinkuin panelit. Et taida olla rakentaja?


      • kaipaani
        remontti akka kirjoitti:

        Ovat toisissaan kiini, niinkuin panelit. Et taida olla rakentaja?

        No pontissa harvemmin terasseja nähdään,vai kui,et taida olla rakentaja ?,Ylläolevista kirjoituksista
        ei käy ilmi mikä on terassin kansi materiaali,sillä on myös vaikutus koolausväliin.


      • Miäs kirves ja saha
        kaipaani kirjoitti:

        No pontissa harvemmin terasseja nähdään,vai kui,et taida olla rakentaja ?,Ylläolevista kirjoituksista
        ei käy ilmi mikä on terassin kansi materiaali,sillä on myös vaikutus koolausväliin.

        älä takerru, terassi on vaan koolattu kuten lautalattiaa varten, sisätiloissa, jolloin laudat on pontissa, eli ponttilautaa hyvänenaika.


    • Kaiken kokeillut

      Ruuvaa tuon vaneerin sopivasti kiinni laudoitukseen ja termatto siihen päälle niin et hetken päästä eres muista mitä alla olikaan. Tietysti tuosta alustuksesta ei selviä oliko Sinulla terasiilla ikkunat ja katto jolloin tilanne on toinen. Tietysti ei kai tuo 60 cm jakokaan niin paljon notku, että siinä jotakin vaaraa olisi, sillä et ole kuitenkaan ainoa joka tätä on käyttänyt, meillä 50 cm.
      Tietysti myös lisätukia voi laittaa jos terassi on jostakin suunnalta auki että alle pääsee. Kyprok naulan tyyppisillä ruuvella sitten kiinni niin nousee lautoihin kiinni, eli jenkatonta ruuvia osa pituutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1176
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1169
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      260
      1024
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      950
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      933
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      782
    Aihe