Vuoden vanha kuohari - vielä

juotavaa?

Sain yo-lahjaksi pullon spumanten 7e puolikuivaa kuoharia, onko vielä juotavaa tänä kesänä? Itse en ole säilyttänyt pulloa joten paha sanoa onko ollut kalleellaan vai pystysuunnassa, mutta pimeässä on ainakin ollut.

6

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klunk

      Sain kaksi vuotta sitten ulkomaisen vieraan juuri syntymäpäivänäni (vaikka en mitään kemuja tuolloin pitänytkään). Hän toi tuliaisiksi/synttärilahjaksi magnum-pullon (1,5 l) ranskalaista kuohuviiniä (jostakin Loiren alueelta, ei siis sentään samppanjaa). Se oli kyljellään pimeässä komerossa huoneenlämmössä kaksi vuotta. Ajattelin aluksi säilöä pulloa kolmekin vuotta ("tasarahasynttäreille" saakka), mutta tasan kahden vuoden säilytyksen jälkeen se tuli nyt synttäripäivänä korkattua, ihan varmuuden vuoksi. Hyvää ja moitteetonta oli!

      • Mauste SIX

        Löytyi paatti meren pohjasta, lastina samppanjaa yli sadan vuoden takaa, osa oli erinomaista laadultaan, joskin osa oli pilaantunut korkkien falskattua!


      • aloittajaaaaaaa
        Mauste SIX kirjoitti:

        Löytyi paatti meren pohjasta, lastina samppanjaa yli sadan vuoden takaa, osa oli erinomaista laadultaan, joskin osa oli pilaantunut korkkien falskattua!

        No, uskallan kokeilla kommenttien perusteella. Tuohon merenpohjajuttuun - hyvä samppanjahan säilyy ties kuinka kauan mutta kyseessä itsellä vaan halpa kuohari :P


      • Mauste SIX
        aloittajaaaaaaa kirjoitti:

        No, uskallan kokeilla kommenttien perusteella. Tuohon merenpohjajuttuun - hyvä samppanjahan säilyy ties kuinka kauan mutta kyseessä itsellä vaan halpa kuohari :P

        kuohuviinit ovat oikeutettuja shamppanjan nimeen, muualla valmistetut ovat aina kuohuviinejä, joskin niiden valmistus saattaa olla täsmälleen samalla metodilla kuin shampanjassakin valmisteut.
        Joten halpakin kuohuviini voi olla laadullisesti saman veroista. Ei shampanja nimi sinänsä takaa korkeinta mahdollista laatua, joskin he itse valvovat laatuansa melko tarkasti.


      • .............
        Mauste SIX kirjoitti:

        Löytyi paatti meren pohjasta, lastina samppanjaa yli sadan vuoden takaa, osa oli erinomaista laadultaan, joskin osa oli pilaantunut korkkien falskattua!

        Lämpötila meren pohjassa on kuitenkin ollut suht alhainen. Huoneenlämmössä ei vuosikausia säily.


    • Mellinda

      pitäisi olla kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe