Junien matkustajille tarkoitetut radiot ovat hiljentyneet kesäkuun alussa. Syynä kallis kunnossapito ja - yllätys yllätys - teostomaksut. Näin siinä käy, kun ahneet ovat joka paikassa rahastamassa.
Otetaankohan normaaleja teostokorvauksia laskettaessa vähennyksenä huomioon se osa kansasta, joka kulloinkin istuu junassa eikä kuuntele kotona radiota? Toisinpäin laskenta näyttää kyllä toimivan.
Radion kuuntelu loppui junissa
6
672
Vastaukset
Juniin pitäisi saada sama käytäntö kuin takseihinkin: teostomaksut maksuun vaikka koko toosassa ei edes olisi radiota.
Reilu Meininki ®.- 12
Vanha radiolupameininki vaan takaisin, mutta maksut suoraan Teostolle.
12 kirjoitti:
Vanha radiolupameininki vaan takaisin, mutta maksut suoraan Teostolle.
Noh mp3-soittimet toimivat edelleenkin junissa :D
- 12
sfinski80 kirjoitti:
Noh mp3-soittimet toimivat edelleenkin junissa :D
Rahaa se menee niistäkin Tehomostolle.
- nekin maksavat
12 kirjoitti:
Rahaa se menee niistäkin Tehomostolle.
- haistakaa paskat
VR teki ihan terveen ratkaisun laittamalla radiot pois junista. Teosto kun ei silloin saa yhtään mitään VR:ltä. Mikä tahansa teoston tuloja pienentävä ratkaisu on hyvä ratkaisu ja koko tekijänoikeuskoneiston lakkauttaminen olisi paras mahdollinen ratkaisu.
VR voisi tehdä vielä yhden hyvän ratkaisun, eli hakeutua konkurssiin niin saadaan junaliikenteeseen vapaa kilpailu monopolin sijasta.
Teostolla kaikki voivat minun puolestani haistaa pitkän paskan. En muuten maksa senttiäkään Teoston rosvoille. Ei muuta kuin keskitysleireihin vaan kaikki tekijänoikeusviranomaiset ja tervemenoa polttouunin luukusta suoraan helvettiin minun puolestani. Seuraavan kerran kun tulee liikenteessä poliisi vastaan, niin nostan ihan varmasti keskisormen pystyyn välittömästi. Sama koskee Teoston autoja, kaikkia ruumisautoja, vartijoiden autoja ja YLE:n kaikkia ajoneuvoja. Näytän keskisormea varmasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83663973Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2523091Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672533Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast41915Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251590Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821570Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään681542Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j161150Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.461074- 611032