Mikähän on oikeaa tietoa? Luin lehtijutun jossa mainittiin,että Suvi-tuuli siirtyi liikennöimään Itä-Suomeen Juojärvelle, mutta jäikin Kokemäenjoelle. Tuusvesi Oy:n sivuilla mainostetaan M/s Suvi-Tuulta ja risteilyt aloitetaan kesällä. Lehtijutussa Asko Salminen kertoo mitä muutoksia Suvi-Tuuleen tehdään. Osaako kukaan sanoa todellisen tilanteen.
M/s Suvituuli (ex-Tehi)
tuuliajolla
62604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
FCBS--sivuille siellä tiedetään .....
Kyllä se lehtijuttu oli aivan oikeassa kertoessaan M/S Suvituulen liikennöivän Juojärvellä kotisatamanaan Tuusniemi. Alus on jatkanut myös 2011 kesän liikennöintiä Juojärvellä (Savon maakuntajärvellä). X-Tehi on hienossa kunnossa ,kiitos laivuri Eino Räsäselle ,jonka omistuksessa alus on tällä hetkellä.
http://www.tuusvesi.fi/?p=2
Ei ole enää kantosiipialus eikä koneteho 1000–1300 hv kuten muinoin vaan mennään 300 hv:n dieselin voimin hitaampaa kyytiä.
kyllä ainakin ilmoitettu risteily on 17.06 Valamon luostariin tänä kesänä!
Päivitetään tietoa, kun se tämä Tehi liikennöi nykyään Porvoon joella
Ja savuttaa niin saatanasti !, varsinainen nokivasara !