3 päivää olin järvellä ja jouduin tyhjentämään sen jälkeen n. 20l pilssistä nestettä. Huomasin myös, että moottorin paisuntasäiliöstä oli hävinnyt glykolit eli pohjalla oleva neste oli glykoli ja järviveden sekoitusta. Vuoto paikkaa en pystynyt paikallistamaan. Jouduin lisäämään moottoriin n. 2l glykolia. Voiko esim. lauhdutin olla paskana vai missä lie vika? Vuotoa en pystynyt paikallistamaan. Moottorina Perkins 6.354
veneen pohjalle vuotaa nestettä?
mikä vika
3738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
olla lähes missä vaan. Pilssin kuivaus täysin puhtaaksi ja pala sanolehteä alla niin näkee vähän mistä päin tulee. Letkut ja liitokset on myös hyvä katsoa.
lämmönvaihtimen kenno vuotamaan ja glykoli hiljalleen sekoittua meriveteen. Vesi tuli moottorin käydessä paisuntasäiliön korkin vuotoputkesta pilssiin. Perkins 4.236M.
joissain em. moottori yksilöissä alkanut vuotaa akselin tiivisteestä joka on jonkinlainen hiilitiiviste/liukurengas, ainakin minulla vuotaa moottorin ollessa "kylmänä".