traileri

kippi vai ei

Onko kipistä mitään hyötyä vesille laskettaessa ja nostettaessa?Olen hankkimassa traileria ja pohtinut että ostaako kipillä vai ilman.Vaihtoehtoja olisi Juhta tai Majava.Onko näistä kenelläkään kokemuksia?Majava on hieman halvempi

8

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GHJK2

      OLE MITÄÄN HYÖTYÄ.

    • 750muuli

      Osta kumman saat halvemmalla.
      Itsellä käytössä tuo ominaisuus muulin kärryssä mutta eipä tuosta juuri mitään apua ole.
      Veneen laskussa ja nostossa ei ole mitään ihmeellistä kunhan pakittaa vain kärryn niin pitkälle kuin mahdollista.

    • heh62

      Riippuu minkä painoista venettä traileroi. Itselläni on Muulin 1000kg:n traileri ja siihen sopiva vene ja pidän kippiä erittäin mukavana ominaisuutena.

    • luiska

      Loivassa luiskassa ainakin raskasta venettä laskiessa kipistä on pientä apua. Sen sijaan nostossa lukitsen sen aina, koska auki oleva kippi haittaa veneen keskittämistä. Pienten pulpettiveneiden kanssa pelatessa, kipistä ei ole sanottavaa hyötyä.

    • Lähtökohtaisesti vene ajetaan trailerin päälle omalla moottorillaan, jolloin traileri on n. puoleen väliin mitastaan veden alla (riipuu toki luiskan kulmasta), ja siten että vene ei kellu trailerin päällä ollessaan. Kyseinen tapa tosin vaatii käytännössä kaksi henkilöä, toinen ajaa venettä, ja toinen kiinnittää koukun kun keula osuu etutukeen.

      Jos taas toimit yksin, niin kipistä voi olla apua vinssatessa, tosin traileri täytyy laskea syvemmälle kuin ensimmäisessä tapauksessa, mutta sen päällä oleva vene ei saa vinssauksen jälkeen kellua, vaan sen pitää olla trailerin kannatettavana.

      Eli valitse oman käytön/mieltymyksiesi mukainen, kukaan muu ei voi sitä ratkaista.

    • pakollinen

      Itse säätyvät trykkarit ovat paljon käytännöllisemmät jos kuskaataan muutakin kuin yhtä venettä.

    • KAPTEENI

      KIPISTÄ EI APUA.

      • Eiköhän tääkin ole jo 8 vuodessa ehtiny asian ratkaisemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      135
      4809
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      70
      3360
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      105
      3235
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      41
      2654
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      29
      2325
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      114
      1634
    7. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1146
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      340
      1140
    9. 49
      882
    10. Mitä luulet mies

      Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin
      Ikävä
      55
      711
    Aihe