Olemme harkitsemassa hiukan yli 30 jalkaisen purjeveneen hankintaa perheelle. Olisi mukava kuulla kommentteja eri venekerhoista pääkaupunkiseudulla joita tällainen aloitteleva purjeveneilijä voisi harkita. Siis jos ajatellaan kokonaisuutta. Venepaikka, kerho, palvelut, ilmapiiri, kustannukset yms tekijät joita kannattaisi miettiä. Tällä hetkellä en ole minkään kerhon jäsen. Tavoitteena olisi löytää kokonaisuuden kannalta järkevä vaihtoehto 20 km säteeltä pääkaupunkiseudulta.
purjeveneelle kotisatama ?
Virta vie, tuuli tuo
7321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaikki haluavat sinunlaisesi jäsenen! Kilapiluta niitä kaikkia 20 kilometrin sisällä olevia seuroja. Laita jäsenhakemukseeen maininta:
-hyvät palvelut; kysy mitä tarjoatte? (Saaret ja täyden palvelun telakointi palvelut luonnollisesti!)
-vähän tai ei ollenkaan talkootöitö; sopiiko ettette häiritse?
-kiva ilmapiiri; lupaatteko tervehtiä ja jutella mukavia sekä auttaa kaikessa veneen kunnostuksessa, telakoinnissa ja reittisuunnittelussa? Plussaa jos pääsee hallituksen jäsenten mökkirantoihinkin.
-venepaikka suojainen, lähellä rantaa-ei pitkiä kävelyjä, vesi, sähkö ja imutyhjennys laiturilla. Plussaa köydet seuran puolesta ja pehmike laituriin keulan kohdalle.
-kustannuksista ilmoita ettet suostu maksamaan normaalia liittymismaksua. Koska kilpailutat kerhot ja halvin ja paras paketti voittaa, kerhon hallituksen kannattaa nyt lisäksi vapauttaa sinut jäsenmaksuista kolmeksi koevuodeksi.
-ekstrana vaadi pe klo.20-21.30 ja la 18-19 vakiosaunavuorot saaripaikasta. Älä usko jos väittävät ettei se olisi mahdollista. Näin väittämällä uusia pyritään kusettamaan! Kysy miten aurinko paistaa saunalle, jotta löydät optimoidun ajan vakiovuorollesi lauantaisin.
Löydät varmaan hyvän kerhon näin.
järkihintaan kirkonummesta tai porkkalannimeltä ok-taloa, jonka pihassa voisi säilyttää purkkaria talvisin. Jos löytyy, hyvä idea olisi muuttaa sinne pois kommunistivaltion pääkaupungista, joka on kehä 3. ulkopuolelta katsottuna slummia. Kesäpaikka veneelle löytynee jonkun yksityisen telakan rannasta porkkalaniemeltä.
tuo joillekin olla hyvä idea. Työpaikat vaan usein määräävät asumispaikan. Jos rahaa olisi niin paljon, että voisin palkata oman puutarhurin, talonmiehen ja siivoojan, voisin harkita ok-talossa asumista. Nyt asustelen mielelläni kerrostalossa Helsingissä ja saan nauttia noista palveluista taloyhtiöni kautta.
ei tarvita mitään talkkaria eikä puutarhuria. Jos ei hommaa kerralla kunnolista taloa, niin pikkuhomma on pistää paikat sellaiseen kuntoon, ettei tarvitse tehdä 10 vuoteen mitään. 10 vuoden välein kantsii esim iv kanavat nuohota, puutalon julkisivu maalata, eikä muuta suuritöistä ole. Jos pihan päästää luonnontilaiseksi tai asfaltoi venepaikaksi, ei edes nurtsia tarvitse leikata.
Jos on asunut oamssa pientalossa omalla tontilla, harva kaipaa kerrostaloon tai taloyhtiömuotoiseen asumiseen. Esim meitin perheen asumiskulut ovat 200 eur/kk, asumistilaa on 160m2 ja asukkaita talossa 5. Eikä tarvitse tapella postilaatikoista tai leikkipaikan hiekkalatikosta.
Kaikki oleellinen löytyy googlella. Asut jossain, ehkä työpaikka toisaalla, selvittele siltä pohjalta mitkä satamat on sun kannalta järkevissä paikoissa. Sijaintia pitää miettiä sekä kotoa rantaan että satamasta vesille, monet satamat on melko pussinperällä, pitää ajella tunti kapeita rännejä ulospäin ennen kuin pääsee vapaasti purjehtimaan. Käytännöllisesti katsoen kaikkien seurojen sivuilta löytyy tiedot mahdollisista saaripaikoista, sataman palveluista ja hinnastot. Noiden pohjalta pystyy nopeasti rajaamaan vaihtoehdot muutamaan. Sitten ehkä kannattaa kysellä mielipiteitä. Mutta kun pursiseuroja on jotain sata, on aivan älytöntä lähteä kyselemään sekavia ilman että on itse suorittanut jonkinlaista esikarsintaa.
SPL:ään kuuluvat seurat löytyvät Purjehtijaliiton sivuilta http://www.purjehtija.fi/index.php?sivu=34622
Seuroilla on myös kotisivuja, joista voi tutustua seuran toimintaan.
Niinhän se on että netistä kaikki löytyy. Toki sitä on surffattu kerhojen sivustoilla ja joihinkin oltu yhteydessäkin. Ihan vaan olisin kysellyt puskaradion kommentteja ja ajatuksia aiheeseen liittyen.
Kiitos asiallisista vastauksistanne.