Vanha yleisönosaston kirjoitus

Vintiltä--isän olkihatun viereltä löysin oheisen kirjoituksen....

http://img687.imageshack.us/img687/2563/kannabisveiminutpsykoos.jpg

Ps toivottavasti siirto onnistuu.
4281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannabis vei minut psykoosiin
HS - Mielipide - 25.2.2003 - 1438 merkkiä - 1. painos´

Nimimerkki Sureva äiti kertoi tyttärensä kannabiksen käytöstä (HS 21.2. link ). Käytin itse kannabista noin 10 vuotta. Luulin, ettei se ole hirveän epäterveellistä, koska siihen aikaan kun opiskelin, ainakaan koulun huumevalistuksessa ei osattu kertoa kannabiksen haitoista ja valistus oli mielestäni enemmän haitaksi kuin hyödyksi minun kohdallani. Nyt olen tullut siihen tulokseen, että kannabis on vahvempi hermomyrkky kuin alkoholi, ja aivot ovat hermosoluja.
Käsitin, että tyttärenne ei suostu hoitoon ja mielestäni se olisi nyt erittäin tärkeää. Ainoa keino, joka tulee mieleeni, on pakkohoito mielisairaalassa. Siihen voitaisiin määrätä, jos tyttärellänne todettaisiin jokin välttämättä hoitoa vaativa mielisairaus.
Minut määrättiin pakkohoitoon suljetulle osastolle viisi vuotta sitten, koska menin psykoosiin kannabiksen takia. Sairastuin skitsofreniaan. Sain hyvän lääkityksen ja toivuin psykoosista ja lopetin onnistuneesti kannabiksen käytön pienen taistelun jälkeen.
Kohta taas luultavasti palaan työelämään enkä koske enää koskaan kannabikseen, koska tiedän joutuvani sitten taas mielisairaalaan ja psykoosiin.
Mielisairaala oli täynnä ihmisiä huumepsykoosissa. Haluaisin kuitenkin sanoa, että on aina toivoa. En tiedä, mikä olisi tilanteeni nyt ilman pakkohoitoa.
ENTINEN KANNABIKSEN ORJA
Helsinki
Julkaisemme kirjoituksen
poikkeuksellisesti nimimerkillä.
Toimitus.

Äänestä
  • Edellä mainitussa lehtiartikkelissa 1% väestöstä vastaa 99% puolesta. Ne joilla on geneettinen taipuvaisuus skitsofreniaan/ muihin psykoottisiin sairauksiin, sairastuvat niihin muutenkin päihteet vain jouduttavat prosessia.

    Äänestä

  • Ja noita ihan samanlaisia päihdepsykooseja alkoholi aiheuttaa paljon suuremmalla todennäköisyydellä kuin kannabis, joten jos psykoosit pelottavat, niin alkolla niitä tulee enemmän. Lisäksi alkoholi omaa myös muitakin erittäin vaarallisia ominaisuuksia, koska on kova huume, päinvastoin kuin kannabis, joka taas on maailman vähähaittaisin päihde.

    Äänestä

  • Eli eihän hänellä mitään oikeaa hätää ollut. Oli hetken psykoosissa ja päätti lopettaa kannabiksenkäytön, koska se ei hänelle sopinut, joten mitä se oleellinen ongelma on? Psykoosi, jonka voi joku saada päihteistä. Sairaus, joka ei hoitamattomanakaan kestä kovinkaan kauan, ja joka vaatii aivan erityistä mielellistä pohjaa syntyäkseen.

    Jos psykoosiriskit ovat luokkaa 1:10 000 ilman kannabista ja 2:10 000 runsaalla kannabiksenkäytöllä, niin onhan se kauhea riski, varsinkin kun miettii, että se on käytännössä ainoa riski ja merkittävin vaara, jos oikeuslaitos jätetään laskuista.

    Psykoosit voidaan myös edelleen suurelta osin välttää asiallisella informaatiolla, jota taas ei jaeta, joten asiassa on valittu ns. psykoosien maksimointilinja. Saahan sillä tietysti asiakkaita psykiatrian puolelle, kun ei kerro miten psykoosit syntyvät ja miltä se tuntuu kun se syntyy, ja odottaa siihen pisteeseen, että psykoosista tulee jo avoin ja sairaalahoitoa vaativa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huutavanääni kirjoitti:

Vintiltä--isän olkihatun viereltä löysin oheisen kirjoituksen....

http://img687.imageshack.us/img687/2563/kannabisveiminutpsykoos.jpg

Ps toivottavasti siirto onnistuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu