Naapuri varjostaa

Kapulaa rattaisiin

Olemme puutarhaihmisiä ja istutuksissa on tiettyä kunnianhimoa ja tavoitteellisuutta.
No, naapurit eivät ole samanlaisia, vaan enemmänkin sellaista "puskaan, suojaan" -sorttista väkeä.
Siellä ne istuvat pihallaan pajukossa hyttysten syötävinä, ettei vaan naapurit näe.
Upeat unkarinsyreeni, tuhkapensas, pensasmustikka jne. ovat vaarassa, koska istutuksien eteen on kuopattu sellaiset ihka oikeat Terijoen salavat.
Kauneinta mitä varjoihminen osaa arvostaa.
Niin, ja halpaa.
Aikanaan ne varjostavat sen osan tontistamme jolle olemme uhranneet paljon rahaa ja työtä sekä odotamme siitä muutakin kuin pusikkoa.

Onko kenelläkään hyvää konstia kaukotappaa naapurin varjostava puu?
Joskus aikoinaan joku kertoi että kun ilmakiväärin luodit uittaa suolahapossa, niin vot.

2

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miihkanen

      Olen itsekin innokas puutarhuri, mutta en ole ottanut naapurin puista ongelmaa. Olosuhteet ovat, mitkä ovat ja vuosien saatossa kokeilemalla puutarhaan on löytynyt oikeat kasvit ja runsautta manaamatta sen enempää naapurin ratkaisuja.

      Minulla oli tosin naapuri, joka saneli minulle mitä saan pihalleni laittaa hänen vain valvoessaan omia etuuksiaan, mutta olihan se niin hassua häneltä ja jätin omaan arvoonsa. Suoraan sanoen kiusasin häntä välillä lupaamalla, että istutankin kuusiaiden välillemme ja kerran puhuin peltihallista. Ai, että oli kiva katsella kun se pyryharakka kävi hakemassa ukkonsa ja muutkin naapurit haukkumaan minua. Nyt se sama piha on avioeron jäljiltä aivan karseassa kunnossa ja niin vain ne kasvit valtasivat paikkansa, jotka pihalla parhaiten viihtyvät. Luonto on tarkka!

      Tiedän montakin kikkaa tappaa kasvia, mutten niitä tänne kerro. Kun ei sinulla ole oikeutta tappaa toisen pihalta mitään. On eri juttu, jos he eivät osaisi hoitaa pihansa ja voisit sillä syyllä puuttua vaikkapa jonkun tuhokasvin huolestuttavaan leviämiseen, mutta kun on kyse istuksesta sinun on opittava sietämään miten muutkin elävät ympärilläsi.

      Tästä tuli saarna, mutta sainpahan purettua vanhat muistot.

      • ...

        Naapurien kanssa on opittava tulemaan toimeen, ja hoidettava omaa pihaansa sen mukaan, mitkä ympäristötekijät sattuvat kohdalle. Ei kenelläkään ole oikeuta sanella mitä naapuri saa pihaansa istuttaa, eikä varsinkaan tappaa naapurin istutuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3360
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2604
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2288
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      98
      2219
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      61
      2161
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1713
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1682
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1353
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1300
    10. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      165
      1187
    Aihe