28. - 29.4.2010 olitte epäonnistuneessa lakossa, sitten uhkasitte lakkoilla toukokuussa klo neljästä 20.pvä - 22. pvä klo neljään. Tämä jälkimmäinen lakko olikin mielenkiintoinen, kun sillä mitä ilmeisimmin pyrittiin ja onnistuttiin huonontamaan kuljettajien työehtoja, mutta eihän se ole mitään uutta jhl:n edunvalvonnassa liiton toimialaan kuulumattomassa toiminnassa.
Pääasiassa huolehditte edunvalvojien aseman säilyttämisestä ette jäsentenne työ hyvinvoinnin ja työnteon edellytyksistä.
Kun on kerran saanut liean kaulaan, niin ei siitä enää pääse irti. Helb vie ja jhl vikisee.
Pääasiassa huolehditte edunvalvojien aseman säilyttämisestä ette jäsentenne työ hyvinvoinnin ja työnteon edellytyksistä.
Kun on kerran saanut liean kaulaan, niin ei siitä enää pääse irti. Helb vie ja jhl vikisee.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Eiköhän se JHL:n kuljettajäsenten lukumäärä ole jo toiseksi suurin Helbillä ja sillä entisten virkamiesten liitolla on 3. sija, vaan kuka tai mikä on 1. sijalla.
Kysykää etuavalvojilta toimijoilla, sillä heitäkin Helbillä on, ei kaiken karvaisia helppo heikkejä.
Pojat taas vastailee itselleen , mielenterveysongelmia?
JHL kuljettajia on 1000 kpl tuossa firmassa, pokia kalvaa kun ette saaneet aikaan huonoa akt-sopimusta.
Lakon/lakkouhan kautta mm parempi vuosilomaoikeus , joka on kaikilla kuntapuolen duunareilla pysyy edelleenkin, samoin lyhyempi kasiviikoisjakso ja luulen, asiallisemman pituiset vuorotkin,
Kuntaliiton sopimus edeleen paras.
Vanhempia kuljettajia viedään kuin litran mittaa. Ei ole PTY-sopimusta, on vain hyväksytty sovintoesitys. Pojat kuvittelevat vielä voivansa vaatia muuta kuin mihin on jo suistuttu. Palkkarakenteet heikkenivät vanhemmilla ja yli viisi vuotta ajaneilla. Eikä se siitä miksikään muutu vaikka miten lelluteltaisiin. Pitkään porukka kestää silmään kusemista ja innokkaimmat fanit huutavat lisää lisää, ei haittaa baikka menis seinää päin kunhan muillakin menee,
sä olet säälittävä paska ja aa seuraa perässä.
joo samat naamat Consales coniboy(aa) jauhaa samaa paskaa vuodesta toiseen, tarttis lekurin apua! Kumma kun naamat ei ole menneet ajamaan vaikka Nobinalle, vai naamako ei ota vastaan, miksi ne ei Nobinan alhaista rimaa suorita?
Rouvat jaksaa huudella koko ajan Hebulin sopimuksesta, miksi Hebulin kuskit olis vaihtanut huonompaan? KOska AKt oikeasti ajaa bussikuskin asiaa ja tekee sopimukseen laadullisia parannuksia? Taitaa olla toiveunta.
Pikku Pilkuille Consales ja Coni ja moni muu nimimerkki, suurinpiirtein 8 vuotta olette HKL ja Helb haukkunut, kuin koirat kusette kintuillenne eli omaan koloon ja kaverinne olisitte valmiit halvalla markkinoimaan, luopumaan lomaeduista ym, ette ole ukkoja , olette akkoja.
Hebulilla on paremmin duunissa jaksamiseen panostava sopimus jatkossakin, paremmat vuosilomaedut(pitempi loma), lyhyempi vuosiduuniaika ym ym.
Poikaset miksi ette ole menneet AKT-sopimuksen yritukseen, turha skeidaa jauhaa palstalla, kun juttunne valheita ja paskaa.
JHL 15 v palveluksen oikeuttavaa aika lomaan tulee 7,5 viikkoa.
Yleissitova soppari antaa päivää vaille 9 viikkoa vapaata työstä kaikille, täyden loman määräytymisvuoden palveille, vasta-alkajille ja muutaman vuoden tätä työtä tehneillekin, ime siitä jhl jyty änkyrä.
Kysyittekö muuten jäseniltä kuten joku johtava jhl puheenjohtaja tiedotteessaan ilmoitti: me emme tee mitään päätöksiä kysymättä ensin jäseniltä. Niitä muuten taitaa olla aika vähän nykyään keiltä edes kysyä!
Tekee kipeää kieltäytyä 1,5 € paremmasta palkasta tunnille, mutta pääasia edunvalvojien aseman säilyminen, että silmään kuseminen voisi jatkua.
Heh, Arto vertaa lomia ja pekkasia, ei tajua, Hebulilla lyhennys tulee niin, kaksiviikkojakso lyhyempi, kuin Akt-sopparissa, arkipyhat palkalliset, kun AKt:ssa niihin menee pekkasia.
Vuosiloma on aina vuosiloma, ja se on Hebulilla pitempi. 1, 5 euroa tunnissa parempi ja tietyt lisat pienemmat Akt-sopparissa eli muutama vaivainen centti taskuun, taitaa Artoa harmittaa, kun ei saanut omaa valtaa ja luuletko etta olisit saanut? Ehei sinulle ei madaatteja jaella kun et asioita kerro oikein, vaan kuntasopimuksen paremman vuosilomaoikeuden olisit ilmaiseksi poistanut.
Mieti edes ja puhu joskus totta.
UNOHTIKO AKT-MAINOSTAJA SEN, hELSINGIN bUSSILIIKENTEEN KUNTASOPIMUKSEN KULJETTAJILLA ON 100 TUNTIA LYHYEMPI VUOSITYOAIKA KUIN AKT-SOPIMUKSELLA AJAVILLA!
ELI PUHUT PALTURIA NIMIMERKKI ARTO A. hEBULILLA PITEMPI VUOSILOMA JA LYHEMPI VUORO/ KAUTTA DUUNI AAMU TAI ILTA ELI PYSY ASIASSA , MONET VALHEESI ON JO OIKAISTU.
tuu tasaselle niin tsiigataan kuka on sen jälkeen säälittävä.omaan sen verran bokraustaustaa et putoo mua vähän isompikin hemmo.
arto kuuseen,hyvin sullekkin näyttää pitkä vuosiloma kelpaavan.olet edelleen sama änkyräpelle joka lähti ktv stä vetää kun ei onnistunu änkyröinti nyt itkee menetetyn aktisopparin perää,saanko ehdottaa? men ,ja vie kaveris mukana johonki nobinalle ja anna muiden olla siinä soppari kentässä kun kukin haluaa ja sama myös muille akt änkyröille joita helbillä tuntuu olevan.menkäämenkää,nobinaveoliatms kutsuu jo,hushus.ei teitä pellejä jää kukaan kaipaamaan,lähtisitte niin palautuis työtauha.
1.5 euroa? Helbillä varsinainen palkka on 2300€ kk. Ja AKT:lla helb:n kaavan mukaan laskettuna 2686 ja risat lisäksi AKT:lla tienataan keskituntiansion mukaan jolloin tuntipalkka nousee helposti 17-18 euroon tunnilta
Hoh,nimimerkki :( Äläpäs vääristele asioita. Akt:lla tienataan keskituntiansion mukaan vuosiloma ja sairausajan palkka, peruspalkka töisä ollessa tulee peruspalkan mukaan, ei minkään keskiansion mukaan.
Helbillä lisät kertyvät paremmin, vuosiloma pitempi, työajat rupeavat nykyisin olemaan yhtä surkeat kuin Akt:n sopimuksessa.
Tuntipalkka ero on alle euron luokkaa ja lisät huomioiden, todellinen ero 20 centtiä.
Työelämän laadussa(työpäivien pituudessa olisi Akt:lla kehitettävää ja parantamisen varaa paljon. Huonon esimerkin mukaan tätä kurjuutta haettiin kuntasopimukseenkin.
Esim. 5 kokenusvuotta omaavilla tuntipalkat Helb 14,19/tunti, Akt 14.30/tunti. Ero 21 SENTTIÄ!
Siis Akt:llä 14.40 :)
Heh! Helppiläisten matikkaa. Ei se ihme ole, että talosta on rahat loppu :)
Joukkoliikenne pääkaupunkiseudulla on joka päivä toimivaa. Parina päivänä vuodessa vähän lyhyempänä aikana ja rajoitettuna seudulla, vaan ei Helsingissä.
Tätä taustaa vasten ajatellen ensi vuonna 2011 työpäiviä 7,5 viikkoa lomaa kuljettajille tulee ns. kuntasopimuksella 222 päivää ja kaikille yleissitovalla sopimuksella ajaville täyden loman määräytymisvuoden saaville 216 päivää normaaleilla työajoilla.
Jos tekee pitkää päivää, niin vapaapäiviäkin tulee tietysti enemmän. Siten päivissä ei olisi oikea kaava laskeakaan.
Näin laskiessa saadaan kuitenkin osviittaa; Tuleehan tuosta peräti 30 h enemmän vuodessa yleissitovalla sopimuksella ajavalle kuljettajalle tehtyjä tunteja, joista kaikista hän myös saa palkan.
Kuntasopimuksella ajava kuljettaja tekee vähintään 222 h enemmän työtä vuodessa palkatta jos hänen työnsä aloitus- ja lopetuspaikat eivät ole samat.
Edellä oleva oli siis eräs tapa laskea, jhl/jytyliittolaiset voivat laskea omiaan, korjataan sitten virheet pois, mutta tosiasia on, että kuntaliiton sopimuksella ajava kuljettaja tekee työtä 192 h enemmän vuodessa (lähes 5 viikkoa), saamatta siitä palkkaa.
Uskomatonta puhetta, totuushan on se Hebulin uusi sopimus noudattaa joiltain osin akt-sopimusta ja osittain Artsin ansiota eli huonompaan menee, mutta vuosilomaoikeus kuntapuolen mukaan edelleen, samoin sairauajan palkka ja haittakorvaukset eli ovat parempia Hebulilla, paremmista sairausajan palkoista Artsikin nautti muutaman vuoden.
Kaavioita voidaan laskkea ,mutta pysy totuudessa Akt-kuski tekee 100 tuntia enemman vuodessa duunia ja Hebulin kuskilla on pitempi vuosiloma , kuten muillakin kunta-alan duunareilla koko maassa, se on etu, jota ei Akt-sopimuksessa ole ja se persupalkka eiko haittakorvaukset eroa kavenna? ensi vuoden alustahan Hebulin kuskin palkka nousee 5% ja vuosilomaoikeus parempi edelleen.
Ajoin Akt-sopimuksella 12 vuotta ja ei ollut kivaa kun 13 tunnin vuorot, parempi on ollut Hebulilla ja oikea vuosiloma, pekkaisilla firma leikki, naaman mukaan annettiin.
Pj valehtelee jhl005 sivuilla, sinä et tule saamaan 5% korotusta 2011 alusta, alle 5 vuotta palvelleet sen saavat. Kuinka kauan kestättä silmään kusemista? Mahtaa niitä kuljettajia harmittaam joille 10 v lisään (5%) palveluaikaa tulee täyteen 1.1.2011 tai kohta sen jälkeen. Ei tule määrävuosilisää.
Mistä sinä heh ex akt muuten lasket jonkun joutuvan tekemään 100 h pidempään vuodessa, kun tuolla edellä on sinunkin nähty tekevän 190 h palkatta enemmän vuodessa.
jhln sivulta: "Palkan suuruus määräytyy usein yleissitovan työehtosopimuksen nojalla. Ellei sitä ole, on työntekijälle maksettava kohtuullinen palkka."
Kohtuullinen palkka on jhl mukaan vähemmän kuin muut kuljettajat saavat.
good bai jhl
Puhu Puh coni, palkkaan kuuluu pitempi lomaoikeus, joka on kuntaliiton sopimuksessa, samoin paremat olosuhdelisat, Hebulilla 40% juoksee aamu kello 7.00, kun akt 30% kello 6.00, ja launtailta kello 18, Hebulilla 100%, Akt 50%.
Haloo, korotushan tulee kaikille, kaikkialla kuntapuolen sopius on laadukkaampi, kuin yksityisen ja lomaetu on iso etu ja kaikki sen saavat, aikanaan taspuolisesti ja Hebulin kuljettaja joka tekee arkea tai ruuhkaa saa kaikki arkipyhat vapaaksi plus pitempi vuosiloma, eli menee Akt:n ohitse lennossa.
Valehtelun aika on ohi.
Se on sitä jhl laatua työelämään kun joutuu lauantai illat pakertamaan ja aamulla kuudesta seitsemään työssä.
Kysyikö lefa jäseniltä että hyväksytäänkö tämä sovintoesitys, ei kysynyt vaikka bulleteissa vakuutti ettei jhl tee mitään kysymättä ensin jäseniltä.
Nyt etujaan valvovat edunvalvojat tekivät itselleen sopimuksen, sillä ei ole mitään tekemistä työntekijöiden edunvalvonnan kanssa. Minä lähden jhl, sillä en maksa työ ja palkkaehtojeni huonontamisesta.
Lefalta tuli eilen illalla seinäkirjoituksia missä poju heuittää pahimmanlaatuista skeidaa, mutta tosi on että poika lihoo jäsenmaksuilla, kuinka monta tonnia vuodessa rahastaa yhdistykseltä, silloin ei ole niin väliä vaikka palkka onkin heikko.
minä lähdin Akt:sta, kun mitään eivät saaneet aikaan, odotin vuosia parannuksia kaupunkiliikenteen kuljettajien työpäiviin ja olohin ei mitään, satama määrää.
Minä erosin akt:sta, vaihdoin työpaikkaa ja liityin Jhl:n, ainakin vuosiloma on pitempi ja muutenkin tuntuu paremmalta.
Akt.ssa orjahommat.
Lasta narratana tikkunekulla ja jhl narssisti kuvittelee täällä narraavansa palstalaisia. Ole sinä onnellinen tehdessäsi heikolla ssopparilla joka edelleen heikkenee, työtäsi olettaen ettet ole lmh.
Helbillä on lentävä lause verbille pyrkimys työehtojen merkitävään heikentämiseen, sitä kutsutaan Aijalismiksi tai Aijaloinniksi tai teemuloinniksi, nämä nimikket viittaavat tiettyjen henkilöiden pyrkimyksiin hunontaa Helbin kuljettajien työehtoja ja vuosilomaoikeuksia.
Osittain nämä aijalistit pääsivät tavoitteesiisinsa, kun uudessa työehtosopimuksessa osa lainattiin Akt:n huonosta työehtosopimuksesta, sentään parempi vuosilomaoikeus ja korkeammat yö /pyhäkorvaukset säilyivät.
Tietyn tahon käyttäytymisen kummallisuuden vahvistaa se, että Aijalismi ja Teemulismi, eivät ole itse ajaneet Akt-sopimuksella linja-autoa, vaan toinen heistä ollut koko uransa HKL/turistiauto palveluksessa kuntasopimuksella ja toinen heistä entinen taksii_isäntä, joka ei omaa yritystäänkään pystynyt hoitamaan, eli tämmöiset miehet pyrkivät jatkuvalla syötöllä huonontamaan kuntaliiton kuljettajien työoloja ja aiheuttavat jatkuvaa riitaa työpaikalla.
JHL, Jyty ja Juko ovat merkittävimmät työehtojen huonontajat Helsingin Bussiliikenne Oy:ssä, eikä se miksikään muutu vakuuttaa eläkeläiskuljettaja mitä vaan.
Tämä eläkeläinenhän on tunnettu rähisijä Ruskeasuon varikolla, rekkaakin hän on ajanut 3 kertaa takaperin päiväntasaajan ympäri ja etuperinkin 10 kertaa maasta kuuhun.
Tälle eläkeläiselle ja kaltaisilleen ei mikään ole hyvää työmaalla, ei myöskään kotona. Siten hänen ainoa tarkoituksensa on kylvää epä- sopua ja järjestystä työyhteisönsä sisällänsä vieden lisäksi työpaikan sitä tarvitsevalta, siksi hän kuuluu JHL nimiseen työyhteisön etuja huonontavaan järjestöön, kun tämä järjestö ainoana suosii jhl eläkeläisen agitointia Helsingin Bussiliikenne Oy:ssä, työpanoksestaan ei juurikaan voida puhua.
Eläkeläisenä hänen ei tarvitse tehdä 192 h enemmän vuodessa työtä palkatta eikä hän saa vuosilomaa 7,5 viikkoa vuodessa, mutta AKT kuljettaja saa, nuorikin, päivää vaille 9 viikkoa vuodessa keskituntiansiolla.
Eihän se kuitenkaan mene jhl , jyty, juko kavereille jakeluun, kas kun he tekevät lauantai-iltaisin 5,5 h aamujen kl 6 - 7 välisen ajan lisäksi työtä jotta pääsisivät edes jonkinlaiselle ansiolle.
Tätä he kehuvat kuinka se on työelämän laatua kun joutuvat töitä tekemään silloin, kun kanssa ihmiset ovat viikkovapaalla.
Arto, siinä olen samaa mieltä, eläkeläisten paikka ei ole bussin ratissa, muissa asioissa eri mieltä kanssasi, sinä sekoitat pekkaset ja vuosiloman keskenään ne ovat eri asia!
helbin kuljettaja saa täysillä kokemusvuosilla vuosilomaa 7 viikkoa 3 päivää, kun Akt:n kuljettaja 5 viikkoa.
Nuorinkin Helbin kuljettaja saa vuosilomaa 3 arkipäivää enemmän vuodessa vuosilomaa, kuin Akt:n kuljettaja.
Vuosilomaa ei siis pidä sekoittaa pekkasiin, ne ovat työajan lyhennystä ja se tulee myöskin Helbin kuljettajille.
Arkipyhät ovat Helbillä ruuhkaa ja arkea ajavilla aina palkallisia vapaapäiviä ja ryhmäläisille ne korvataan erikseen, kun Akt:n kuljettaja käyttää näihin pekkasiaan!
Työantaja saa määrätä pekkaset melko pitkälle ja usein on väläytelty niiden poistoa.
Kuntapuolen lomaoikeus on iso etu ja sitä ei yksikään kuntapuolen työntekijä halua poistaa, outoa siis olisi vapaaehtoisesti mennä heikompaan Akt sopimukseen.
onko arto katsonut peiliin viime aikoina ,tuntuu kuin arto puhisi itsestään.
Arto A, sinähän se rettelöitsijä olet, miksi miksi sinut on potkittu kahdesat liitosta ulos, joten vaihtoehdoksesi jäi akt. Minä olen päässyt eläkkeelle palvelusvuosie jälkeen alle 60v, joten virtaa riittää ja ajoin jo silloin rekkaa ja bussia kun sinä ja sinun juoksupoikasi siitä haavelitte.
Sinussa ei miestä ole päin naamaa mitään sanoa, selän takana puhut muisia pahaa, ruhassa sinulle nauretaan ihan avoimesti.
Eräs juoksupoikasi se pitkä laiha joka kehuu ja valehtelee jopolla ajamisellaan,tuli minulle soittamaan suutaan eläkeiläisajamisesta, sanoin pojulle suoraan, että pyyhi nyt nokkasi edes, kun miehille puhut, tämä piipittäjä säntäili sen jälkeen itkeskelmään varikon päällikölle,semmoisia te olette sinä Arto ja sinun kaverisi. Akt sopimuksesat puhutte vaikka ette siitä mitään tiedä ja työtovereittenne saavutetut edut te olette valmiit pyyhkimään yli, sinä olet pahin rettelöitsijä ja et osaa pysyä totuudessakaan ja minä ajan vieläkin tuntimiehenä ja tervetuloa juttelemaan Ruskeasuolla, jos se sinun oloasi helpottaa , jollei niin käy terveysasemalla.
Nykyinen päätoiminen työsuojeluvaltuutettuhan nimenomaan hyötyi kunnallissesta TES:sistä, palkallista sairaslomaa maksetaan jopa 6kk, tosin loivennettuna. AKT sopimksessa sairasloman maksaminen päättyy 60vrk, minkä jälkeen KELA alkaa maksamaan päivärahaa, jolla ei kuulemma herran huonetta rakenneta.
Eihän kukaan tietenkään tarkoituksella sairasta, mutta joskus vaan terveys voi pettää omasta mielestä terveelläkin.
Enempää ei jaksa tällä kertaa ottaa kantaa, menee loma "fiilis".
Ihmetyttää tosin tämänkin ketjun aloittajan tarkoitusperät. Kysyy ja vastaa itse.
Riitelemällä ei koskaan ole vielä saatu mitään hyvää aikaiseksi, niin näyttää tälläkin palstalla tapahtuvan.
älähän aa paukuta henkseleitas ainakaan omilla saavutuksillas,itte et pääsis peruuttamalla kun 10 metriä ja kas,jo kolisi
ei taida arto savonmuan aktlähettiläs osata antaa vastinetta tähän.olet aivan oikeassa,aijaloinkoikkalointi pitää saada kuriin ja aa pois luottamushommista,on vaan sellanen riidankylväjä pahimmasta päästä.
1989 alkaen kuntaliitot ovat huonontaneet silloisten HKL kuljettajien ja myöhemmin HKL-Bussiliikenne ja sittemmin Helsingin Bussiliikenne Oy:n kuljettajien työnteon ehtoja.
Viimeisin huononnus vanhenevan kuljettajan määrävuosilisän ja talolisän antaminen vastikkeetta pois. Tämä ei ole kuitenkaan mitään uutta, sillä aikaisemmin jo 38 %:n (5) ikälisäportaat vaihdettiin 15 %:n (3) ja sitten kahteen.
Tämä jos mikä on todellista "edun" valvontaa.
Mitä muuta kuntaliitot saivat aikaisiksi? Aivan, linjavaalit menivät ja työajat ympäri vuorokautisiksi mitättömällä palkalla, mutta jäihän sentään aattojen ja lauantai illan 100 %:n tuntikorotus, ikävää vain kun näitä päiviä ei ympäri vuoden saa tehdä kuten ei aamun 6:sta 7:n yötyölisä tuntejakaan.
Tavallisella päivätyöllä ei siis kuntaliittolaisen mielestä saa tulla toimeen, vaan melkein kelvollisen palkan hän tekee työaikakorvauksilla.
Yksi merkittävä asia kuntaliittolaisilta on jäänyt huomaamatta, nimittäin AKT:n järjestäytyneet kuljettajat eivät halua viedä kuntaliittoihin järjestäytyneiltä kuljettajilta heidän sairaus-, eikä vuosilomiaan eikä mitään heidän "eduistaan."
AKT:n kuljettajat haluavat heihin sovellettavan ALT/AKT tessiä. Tämän ei pitäisi olla mitenkään mahdotonta, sillä talossahan sovelletaan jo nyt kahta sopimusta rinnakkain.
AKT- sopimus olisi vienyt kaikki loma- ja sairasedut, sen toteuttaminen osittain vei linjavaalit ja sai aikaan uuvuttavat ympärivuorokautiset työpäivät, myös hk-kuljetus menee. Työnantajat ovat heikentäneet joka alalla työntekijöiden etuja. AKT:lla työsopimus ja -edut ovat aina olleet huonot, ei liitto ole työoloja halunnut / pystynyt parantamaan, ei edes vessapaikkoja järjestämään. AKT:n sopimusta ei missään tapauksessa pitäisi mainostaa. Nyt kun sitä tietyt tahot ovat tuoneet esille ja pakkosyöttäneet myös työnantajalle seuraus oli, että työnantaja aikoi ottaa sen käyttöön lain mukaisella oikeudella. Onneksi sentään kuntaliitto pystyi torjumaan AKT-peikon osittain, jotta ei menetetty kaikkea, jäi ns. sosiaalipaketti ja pitkä vuosiloma.
Niin kuntaliittolaiset tahtovat sitoa kaikki samaan kurjuuteen. jos on vellit housussa, niin ei haittaa jos toisillakin on.IIhme etteivät kaikki tahdo sankoin joukoin sinne kuntaliittolaisten onnelaan, mutta kas kas mitäs tuolla ylempänä oikein olikaan.
"Yksi merkittävä asia kuntaliittolaisilta on jäänyt huomaamatta, nimittäin AKT:n järjestäytyneet kuljettajat eivät halua viedä kuntaliittoihin järjestäytyneiltä kuljettajilta heidän sairaus-, eikä vuosilomiaan eikä mitään heidän "eduistaan."
AKT:n kuljettajat haluavat heihin sovellettavan ALT/AKT tessiä. Tämän ei pitäisi olla mitenkään mahdotonta, sillä talossahan sovelletaan jo nyt kahta sopimusta rinnakkain."
et taida itsekään tietää, mistä kirjoitat. Kuten et ole aiemminkaan mistään mitään ymmärtänyt, paukuttelet vain poskiasi lystiksesi.
Coniboy taitaa tarkoittaa niitä 18 kuljettajaa, jotak yrityskaupan myötä noudattavat akt-tessiä, nämä muut villit kuuluvat mihin kuuluvat talossa noudatetaan kuntapuolen sopimusta.
Ai, nyt on laulu muuttunut kuorossa, aikaisemmin nämä sama hemmot vaativat Helbin kuljettajille Akt:n huonoa sopimusta ja lomaoikeuksien leikkaamista, nyt puhuvat vain itsestään, tarkoituksenaan on luoda sekasortoa ja eripuraa yhtiön sisällä.
Akt:n sopimus on huono, paikallisliikenteen kuljettajien työoloja ei ole huomioitu lainkaan, miksi tätä kurjuutta yrititte vuosia muille tyrkyttää?
Eikö kuntasopimuksen paremmat lomaoikeudet, paremmin karttuvat vuorolisät, sairausajan turva, eivätkö ne ole mitään?
Teillä on vapaus vaihtaa työpaikkaa, eikö?
Koittakaa nyt aktiivisina ihmisinä neuvotella se akt-sopimus kelvollisemmaksi.
ArtoA, kirjoitti, että uudessa sopimuksessa meni linjavaalit ym niin se oli sitä AKT-satoa, kun se sopimusmalli pöytään lyötiin, niin kaikki meni siinä mallissa, nykyisessä sentään säilyi vuosilomaoikeus ja sosiaalipaketti.
Akt-päsmäreitten syytä lienee sekin, että heidän ajojahtinsa tuloksena, Helbin uuteen sopimukseen otettiin osia AKt-sopimuksesta, juuri näitä huonnonnuksia, mikä osoittaa kuinka huono se AKT-sopimus on, nyt sentään torjuntavoitolla, jotain saatiin säilytettyä. Akt-sopimuksella olisi mennyt kaikki.
Kuntapuolen huonompi palkka ja huonommat työehdot, ne ovat todellisuutta meillä hebulin kuljettajilla.
Minä en tiedä sosiaalipaketeista, ovatko ne kuin äitiyspakkauksia vai mitä ne on.
Minusta tilanne oli sellainen, että säilyttääkseen asemansa liitot hyväksyivät tämän Lefan sanoja lainanaan kaleerisopimuksen.
Mitä muuta se Lefa kirjoittakaan: Allekirjoitettu PTY-sopimus ei tunnusta muita liittoja sopimuskumppaneiksi kuin JHL:n ja Jyty:n, joten siirtymäajan jälkeen loppuu AKT:n jäsenmaksujen periminen suoraan palkasta ja muutkin ulkoiset tunnusmerkit. AKT toimii HelB Oy:ssä samalla mandaatilla kuin muutkin aatteelliset yhdistykset, kuten Suomen Kukkahattuyhdistys, Sodankylän kissankusettajat ja Alkoholistikuljettajien tuki ry.
Sopimusta ei ole allekirjoitettu jos olisi sen pitäisi olla työmaalla nähtävissä, vaan eipä oo, eikä ollut miehessä munaa pitää pilakuvaakaan maailmanlaajuisessa levityksessä osaston nettisivuilla. Taitaa mies joutua vielä vastamaan siitä.
Mies kirjoittaa muutenkin paskaa mainitsemiaan yhdistyksiä ei ole olemassa hänellä ei riitä putkissa rahkeet siihen mitä uhoaa.
Varhassa näyttää noita uskovia riittävän mutta tulepa Lefa koskelaan tai ruhaan käymään niin kuulet mitä mieltä ollaan sopimuksesta.
Poijaat ne kirjoithelee, mutta Artolla ja apulaisillaan ei totuuden jyvää löyry, säälittävää on tämä akt-lusmujen kampanja kun kielitaidottomia ulkomaalaisia houkuteltiin liittymähän, katteettomilla lupauksilla ja valehilla ja ne edut, joita kuntasopimus tarjoaa, muistettiin jättää mainitsematta.
Eräänkin Ruhan varikon suunsoittajan ja Arton pikku apupojan(vaikka ei etes akt:n kuulu) saavutukset oli sitä, että valehteli uusille kuljettajille sopimuksista, kehu itseään ja saavutuksiaan pyöräilyn saralla, kun todellisuudessa ajanut Jopolla ilman satulaa parin kilometrin lenkkejä!
Minulle vanhalle kuljettajalle ja täysin palvelleelle veteraanille tuli suutaan soiittelemaan, mutta muuhun ei ollut vaan juoksi esimiehelle nyyhkyttämään kun kerran ärjäisin.
Arto kuvittelee olevansa johtotähti ja apupojat saman mittaisia, tyhjät tynnyrit kolisee enemmän. Tervetuloa keskustelemaan ja Jhl:ssä on sentään jämptiä miehiä ei tommossii rintamakarkureita.
Itse en aktiivisesti osallistu ay-toimintaan, mutta 28.-29.4. tapahtuma ei ollut lakko vaan mielenilmaus. Itse jytyn jäsenenä kuulin mielenosoituksesta radio rockista 15.40, mielenilmaus piti alkaa 16.00. Näilla tiedoilla en voinut lähteä tähän savottaan mukaan. Työvelvoite oli voimassa 30.4. saakka. Ehkä 25-30% ajetuista lähdöistä jäi ajamatta mielenilmauksen takia.
Toukokuun 20.-22.5. lailliseen lakkoon oli tulossa mukaan myös ratikka- ja metropuoli, josta alkoi jo tulla viestejä kännykkään pitkin iltaa jytyltä, kiitos siitä, pidettiin jäsenet ajan hermolla!
Kävi niinkuin kävi, työrauha saatiin ,ankaran väännön jälkeen. Itse en ole vielä tavannut yhtään ay-ihmistä joka hakee huononnusta jäsenilleen ja itselleen maksimaalista hyötyä. Jonkinlainen "torjuntavoitto" saatiin, niinkuin 56v sitten suomikin sai.
Eikös nyt käynyt juuri niin, että erikseen kirjattiin sovintoesitykseen ettei luottamusmiesten asema ja koevaukset heikkene, rivimiehen ja naisen asema huononi rutkasti. Jos teillä olisi ollut munaa, niin lakon olisi pitänyt alkaa. Olisimme sitten nähneet kuinka vankasti jäsenistö olisi ollut asian takana.
En ole ennen moista edunvalvontaa nähnyt, mutta eiköhän se taas 2011 ole edessä, mutta luottamusmiesten asema ja korvaukset ovat koskemattomat tuolloinkin.
...on ja pysyy, kuten talon mainosvideokin mainostaa :
http://www.youtube.com/watch?v=AgCml00d-Io
Pysyy Säilyy Kestää. Ei häviä kulumallakaan ja liksa on hyvä ja lomaa enemmän kuin AKT-taloissa.
AKT ei ole saanut eikä tule saamaankaan missään vaiheessa jalansijaa Helbissä. Muu ei auta kuin että AKT ihannoitsijat joutuvat hakeutumaan sen sopimuspohjan taloihin tai ryhtymään yrittäjiksi jos ei luonto anna periksi viettää pitkiä lomia ja tehdä edes hitusen lyhempää päivää ja työmäärää vuositasolla sekä saamaan parempaa liksaa lisien avulla ja muutenkin.