Maukka Perusjätkä

moottorisaha2010

Muistatteko tällaista rokkaria? Vieläkö Maukka keikkailee? En ole aikoihin nähnyt keikkamainoksia missään, ainakaan täällä pk-seudulla. Huomasin, että Säpinää-biisistä on tehty joku 2010-versio http://www.youtube.com/watch?v=QjfoCOzZoUo&feature=related
Olisiko uusi alku, comeback?
Muistan Kaija Koon "Vaatteet"-biisin taustalla, sopi hänen vokaalit tosi hyvin siihen biisiin. Siis silloinen Kaija Kokkola.

11

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lätinää

      Yle Teemalla Maukka Perusjätkää haastateltiin jokin aika sitten. Oli lihonut muodottomaksi möhkäleeksi.

    • Jalmari1965

      Maukka Perusjätkä oli 1980-luvulla tosi kova jätkä!!!

      Olin silloin peruskoulun yläasteella ja meillä oli tunneilla tapana kirjoitella pulpetin kannet täyteen kaikkia viestejä. Muistan lukeneeni kerran pulpetista jonkun kirjoittaman: "Säpinää (Helsingin kaduilla) on MIELTSUN (=mielettömän) KOVA BIISI!"

      Siihen oli moni vastannut että totisesti "Säpinää" on tosi kova biisi vailla veraansa!!! "Jätä mulle jämät, et sä mua hämää, me ollaan vaan sikaniskoja, liian nuoria kuolemaan, liian nuoria tukehtumaan..."

      Myöhemmin samoin myös tuo "Vaatteet on mun aatteet oli tosi kova biisi." Biisien säveltäjä ja sanoittaja oli muistaakseen nimeltä Ralf Örn, Maukka Perusjätkän kavereita.

      Ostin joskus v. 1980-1981 myös Maukka Perusjätkän ekan älppärin ja kavereitten kanssa huudatettiin sitä stereoista volume-napit kaakossa. Puhuttiin myös, että Maukka Perusjätkä tulee äänestää Suomen seuraavaksi presidentiksi! Maukka oli meijän oma idoli!

      Olimme punkkareita, kuuntelimme Clashia, Pelle Miljoonaa, Ratsiaa, Ramonesia, Sex-Pistolsia yms. räminää.

    • Hyvätampere

      Suomenkovimmat rokkarit siinä kaupungissa viä uskoo ja asenne ja biisit. Tarvii mainita The Blizkrieg Boys ja Punk Lurex ok.

    • Lihava_nainen123

      Näin yksityiskeikalla pari vuotta sitten.

    • eisanomitään

      Kuka on Maukka Perusjätkä?

      • Junttila

        Se on se Maukka Perusjätkä


    • Anonyymi

      Missä helvetissä on Ralf Örn? Äijä on haihtunut kun pieru saharaan. Mahtaako olla vielä hengissä?

    • Anonyymi

      Maukalla oli joitakin hyviä rokkibiisejä.

    • Anonyymi

      Maailman paras moottorisahan soittaja

    • Anonyymi

      Edelleen kaivataan tietoa Ralf Örnistä? Pitäisi saada ukko tuottamaan levyä jos on elävien kirjoissa?

    • Anonyymi

      Missä perkeleessä on Ralf Örn? Ehkä hän jäi Kill Cityn kellariin mätänemään?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      196
      4286
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2823
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2327
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2270
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2233
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2057
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1909
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1901
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1876
    Aihe