Maukka Perusjätkä

moottorisaha2010

Muistatteko tällaista rokkaria? Vieläkö Maukka keikkailee? En ole aikoihin nähnyt keikkamainoksia missään, ainakaan täällä pk-seudulla. Huomasin, että Säpinää-biisistä on tehty joku 2010-versio http://www.youtube.com/watch?v=QjfoCOzZoUo&feature=related
Olisiko uusi alku, comeback?
Muistan Kaija Koon "Vaatteet"-biisin taustalla, sopi hänen vokaalit tosi hyvin siihen biisiin. Siis silloinen Kaija Kokkola.

11

1139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lätinää

      Yle Teemalla Maukka Perusjätkää haastateltiin jokin aika sitten. Oli lihonut muodottomaksi möhkäleeksi.

    • Jalmari1965

      Maukka Perusjätkä oli 1980-luvulla tosi kova jätkä!!!

      Olin silloin peruskoulun yläasteella ja meillä oli tunneilla tapana kirjoitella pulpetin kannet täyteen kaikkia viestejä. Muistan lukeneeni kerran pulpetista jonkun kirjoittaman: "Säpinää (Helsingin kaduilla) on MIELTSUN (=mielettömän) KOVA BIISI!"

      Siihen oli moni vastannut että totisesti "Säpinää" on tosi kova biisi vailla veraansa!!! "Jätä mulle jämät, et sä mua hämää, me ollaan vaan sikaniskoja, liian nuoria kuolemaan, liian nuoria tukehtumaan..."

      Myöhemmin samoin myös tuo "Vaatteet on mun aatteet oli tosi kova biisi." Biisien säveltäjä ja sanoittaja oli muistaakseen nimeltä Ralf Örn, Maukka Perusjätkän kavereita.

      Ostin joskus v. 1980-1981 myös Maukka Perusjätkän ekan älppärin ja kavereitten kanssa huudatettiin sitä stereoista volume-napit kaakossa. Puhuttiin myös, että Maukka Perusjätkä tulee äänestää Suomen seuraavaksi presidentiksi! Maukka oli meijän oma idoli!

      Olimme punkkareita, kuuntelimme Clashia, Pelle Miljoonaa, Ratsiaa, Ramonesia, Sex-Pistolsia yms. räminää.

    • Hyvätampere

      Suomenkovimmat rokkarit siinä kaupungissa viä uskoo ja asenne ja biisit. Tarvii mainita The Blizkrieg Boys ja Punk Lurex ok.

    • Lihava_nainen123

      Näin yksityiskeikalla pari vuotta sitten.

    • eisanomitään

      Kuka on Maukka Perusjätkä?

      • Junttila

        Se on se Maukka Perusjätkä


    • Anonyymi

      Missä helvetissä on Ralf Örn? Äijä on haihtunut kun pieru saharaan. Mahtaako olla vielä hengissä?

    • Anonyymi

      Maukalla oli joitakin hyviä rokkibiisejä.

    • Anonyymi

      Maailman paras moottorisahan soittaja

    • Anonyymi

      Edelleen kaivataan tietoa Ralf Örnistä? Pitäisi saada ukko tuottamaan levyä jos on elävien kirjoissa?

    • Anonyymi

      Missä perkeleessä on Ralf Örn? Ehkä hän jäi Kill Cityn kellariin mätänemään?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe