Näin Raumalla

http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2010061811887707_se.shtml

Nähtäväksi jää, onko tästä mitään hyötyä.
Mielestäni olisi myös tarpeen että nuoriso ohjattaisiin automaattisesti ehkäisyneuvontaan jotta kynnys ehkäisyhankintoihin madaltuisi.
1325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olisi myös mielenkiintosita tietää mikä tilanne Raumalla on kouluterveydenhuollossa.

Kouluterkkareiden kauttahan tuo ehkäisy varmaan tulisi kaikkien nuorten ulottuville, mutta jos kouluissa on terkkari vain kerran viikossa, eikä säännöllisiä tarkastuksia kaikille ole, niin tuo ilmainen ehkäisyhän jää vain lätinäksi papereilla. Monissa kunnissahan terkkari on vain silloin tällöin koululla ja ottaa vain asiaa omaavat nuoret vastaanotolle, enää siis ei järjestetä paljoa sellaisia joukkotarkastuksia, että kaikki pääsisivät.

Sitäkin jutussa jäin miettimään, kun puhutaan että halutaan ehkäsitä abortteja ja ei-toivottuja raskauksia. Abortteja tottakai halutaan ehkäistä, mutta aika rankka kannanotto oli Rauman kaupungilta tuo että ei haluta myöskään niitä ei-toivottuja lapsia, joita jotkut ei-toivotusti raskaaksi tulleet ovat tehneet. Onhan se tosin ymmärrettvää, nuoren kouluttamattoman lapsi maksaa kaupungille paljon ja siirtää äitien astumsita veronmaksajiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


******************** kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2010061811887707_se.shtml

Nähtäväksi jää, onko tästä mitään hyötyä.
Mielestäni olisi myös tarpeen että nuoriso ohjattaisiin automaattisesti ehkäisyneuvontaan jotta kynnys ehkäisyhankintoihin madaltuisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu