Apua kaivataan: 2t, 3 syl 35 hp Johnson -97 ei ota ajossa kierroksia vaan alkaa korisemaan kun avaa kaasun. Käynnistyy kyllä ja käy tasaisesti alatehoilla mutta ei anna tehoja ajossa, kurnuttaa vaan. Vapaalla kaasuvivuista ryntäyttämällä ottaa kierroksia houkuttelemalla mutta ei mielellään. Bensaa käsipumpulla pumppaamaalla ei ole vaikutusta eikä sähkörikastimen painelukaan anna tehoja.
Tulpat on uudet ja kipinät tarkistettu, kaasuttimien kohokammion neulaventtilit uusittu vuodon takia sekä kaasarit putsattu vaikka ei näkyvää töhnää ollutkaan. Bensapumpun kalvoja ei ole uusittu eikä sytytyksen ajoitusta ole tarkistettu.
Olisiko asiantuntijoilla vinkkiä mitä kannattaisi seuraavaksi kokeilla ?
Johnson 35 2t, ei anna tehoja
14
3382
Vastaukset
- Hyvä moottori
Jos ilman putsari on puhdas, niin ainoaksi viaksi taitaa jäädä bensapumpun kalvot, ja karva suuttimissa. Jos ne pumpun kalvot on venähtäneet, niin eihän ne pumppaa mitää.
- heh62
Vot hyvinkin olla oikeassa bensapumpun suhteen vaikka et ole ko. moottoria edes nähnyt. Ei siinä mitään ilmanputsaria ole kuten ei perämoottoreissa yleensäkään.
- Endeavour
heh62 kirjoitti:
Vot hyvinkin olla oikeassa bensapumpun suhteen vaikka et ole ko. moottoria edes nähnyt. Ei siinä mitään ilmanputsaria ole kuten ei perämoottoreissa yleensäkään.
Kiitos vastauksista. En vaan oikein käsitä miksei kone sitten ottaisi ensin tehoja niin kauan kuin kohokammioissa bensaa riittää. Kammioitahan se bensapumppu täytenä pitää, kohon ja neulaventtilin ohjaamana. Vai olisiko syynä kampikammion paineiden paineiden vuoto bensapumpun rikinäisen kalvon kautta ?
- pussi puristuksia
Endeavour kirjoitti:
Kiitos vastauksista. En vaan oikein käsitä miksei kone sitten ottaisi ensin tehoja niin kauan kuin kohokammioissa bensaa riittää. Kammioitahan se bensapumppu täytenä pitää, kohon ja neulaventtilin ohjaamana. Vai olisiko syynä kampikammion paineiden paineiden vuoto bensapumpun rikinäisen kalvon kautta ?
puutetta puristuksista?
- skiiimän
pussi puristuksia kirjoitti:
puutetta puristuksista?
olla sähkövikakin....voi olla ettei sytytyksen ennakko muutu...boxi tai vauhtipyörän alla olevat vermeet...maksaa hunajata tähän konetyyppiin...
- remonttia tiedossa
skiiimän kirjoitti:
olla sähkövikakin....voi olla ettei sytytyksen ennakko muutu...boxi tai vauhtipyörän alla olevat vermeet...maksaa hunajata tähän konetyyppiin...
jumissa, paineet karkaa
- luovonpoika
Moro,
mulla olisi tuon koneen yläkerta (poveri, kaasarit, virrat) ? Jos motti jo nostettu sivuun, niin voisi olla kiinnostunut ostaan viallisena. Jos asia vielä akuutti, niin laita yhteystietoja ketjun jatkeeksi. - Sea kulli
Tarkista lähteekä ryyppy varmasti pois päältä,vivusto voi olla kulunut.?
- miika-08
sähköinen moottorin ohjainyksikkö rikki. vaihto ainut vaihtoehto. hinta n.750€
- miika-08
sori, hinta n.400€
- k_olarikari
Omassani tulppajohtojen puolat oli ruostuneet talven jälkeen, jolloin ei ottanut kierroksia mutta alemmilla toimi hyvin. Sinuna tarkistaisin kaikki sähköt ruosteen varalta. Sinkki-spray on hyvä suoja koko moottorille.
- asiantuntia21
laita isompi suutin korjaantuu varmasti
- Voisko aloittaja
kertoa, löytyikö syy käyntivaivaan ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481119Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760