Ymmärtäisipä duunarit, että talous markkinatalous ei ole syy hinnannousuihin, vaan sekatalouden tuoma byrokratia ja alati kasvavien etuuksien jakelu. Julkinen sektori tarvitsee paljon leikkauksia, mutta eihän se niille räyhääjille sovi.
Voi voi
4
695
Vastaukset
- voivoiville
Vieläköhän suomalainen rakennusduunari aloittaa heinäkuun alussa kesäloman ?
- säpiesapuuj
Kyllä aloittaa ! Mutta tekee sen työttömyyskortistosta käsin !
- rakennusliittofi
säpiesapuuj kirjoitti:
Kyllä aloittaa ! Mutta tekee sen työttömyyskortistosta käsin !
"Inflaatio kun ei nykypäivänä suinkaan ole pelkästään palkkainflaatiota. Tälläkin hetkellä Suomen 4,4 prosentin inflaatiosta yli puolet aiheutuu maan ulkopuolisista tekijöistä. On hyvä, että Rakennusliitto on sopinut ensi vuodelle 6,2 prosentin palkankorotuksen, muuten jäsenten tulokehitys menisi pakkaselle veronalennuksista huolimatta.
Ulkomaisten työntekijöiden verotus ei ole budjettiasia, mutta valtion verotuloista puhuttaessa sitä ei voi sivuuttaa. Yksin rakennusalalla ulkomaisen työvoiman määräksi arvioidaan jo jopa 20 000.
Enemmistönä ovat Baltiasta tulevat vuokramiehet, joiden pitäisi nykysäännöstön perusteella maksaa veronsa Suomeen. Verottajan rekisteristä näitä veronmaksajia löytyy kuitenkin vain muutama sata.
Kymmeniä miljoonia euroja yhteiskunnalle kuuluvaa rahaa valuu läpi verottajan lahon ja reikäisen haavin. Jos ulkomaalaisten verot kannettaisiin yhtä tehokkaasti kuin suomalaisten, kertyvillä rahoilla voitaisiin poistaa vaikka televisiolupamaksu, jonka korotus tulee taas kirpaisemaan kaikkein vähimmillä tuloilla eläviä, monesti pienituloisia eläkeläisiä." - rahvaseliitti
rakennusliittofi kirjoitti:
"Inflaatio kun ei nykypäivänä suinkaan ole pelkästään palkkainflaatiota. Tälläkin hetkellä Suomen 4,4 prosentin inflaatiosta yli puolet aiheutuu maan ulkopuolisista tekijöistä. On hyvä, että Rakennusliitto on sopinut ensi vuodelle 6,2 prosentin palkankorotuksen, muuten jäsenten tulokehitys menisi pakkaselle veronalennuksista huolimatta.
Ulkomaisten työntekijöiden verotus ei ole budjettiasia, mutta valtion verotuloista puhuttaessa sitä ei voi sivuuttaa. Yksin rakennusalalla ulkomaisen työvoiman määräksi arvioidaan jo jopa 20 000.
Enemmistönä ovat Baltiasta tulevat vuokramiehet, joiden pitäisi nykysäännöstön perusteella maksaa veronsa Suomeen. Verottajan rekisteristä näitä veronmaksajia löytyy kuitenkin vain muutama sata.
Kymmeniä miljoonia euroja yhteiskunnalle kuuluvaa rahaa valuu läpi verottajan lahon ja reikäisen haavin. Jos ulkomaalaisten verot kannettaisiin yhtä tehokkaasti kuin suomalaisten, kertyvillä rahoilla voitaisiin poistaa vaikka televisiolupamaksu, jonka korotus tulee taas kirpaisemaan kaikkein vähimmillä tuloilla eläviä, monesti pienituloisia eläkeläisiä."RAKENNUSALAN TYÖNTEKIJÄIN VUOSILOMIA
KOSKEVA TYÖEHTOSOPIMUS
1 §
Soveltamisala
Maaliskuun 30 päivänä 1973 annetun vuosilomalain 16 §:n 2
kappaleen perusteella sovitaan noudatettavaksi toiselta puolen
Suomen Rakennusteollisuuden Keskusliiton ja toiselta puolen
Rakennusliiton välillä solmitun työehtosopimuksen piiriin kuuluvien
työntekijäin vuosilomista ja vuosilomakorvauksista seuraavia
määräyksiä, joiden tarkoituksena on luoda edellytykset työntekijän
lomanvietolle vuosilomalaissa tarkoitettuna lomakautena.
2 §
Vuosiloman pituus
Työntekijän oikeus vuosilomaan ja loman pituus määräytyvät
vuosilomalain mukaan.
3 §
Vuosiloman antaminen
Vuosiloma annetaan ja siitä ilmoitetaan vuosilomalain mukaisesti.
Osapuolet suosittavat kesälomien antamista heinäkuussa.
Samalla osapuolet suosittavat, että sellaiselle työntekijälle, jolla
ei ole täyttä lomaoikeutta, annettaisiin, jos hän sitä pyytää, ylimääräistä
vapaata, kuitenkin niin, että se muodostaa yhdessä kesäloman
kanssa enintään neljän (4) viikon ja talviloman kanssa enintään
yhden (1) viikon pituisen jakson.
Työntekijän tulee ilmoittaa halukkuudestaan ylimääräiseen vapaa-
aikaan ennen ao. lomakauden alkamista tai työsuhteen alkaessa.
Mikäli työmaa tai yritys suljetaan vuosiloman ajaksi, ovat ne
työntekijät, jotka eivät ole vuosilomalla tai edellisessä kappaleessa
63
VLS
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy122128Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1431667Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1221239Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82211212Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861114Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.97886Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70842- 79831
Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös46701