Scart (RGB) jakaja?

Telkkarissa on vain yksi Scart/ RGB sis.tulo ja siihen pitäisi saada kiinni pari RGB laitetta.
Huonontavatko scart jakajat kuvanlaatua? Onko jakajilla eroa?
Suositelkaa hyvää jakajaa.
1375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Yleisesti kodinkoneliikkeissä myytävät jakoboxit ovat todella syvältä. Useimmat niistä ovat suojaamattomia, jolloin toisen laitteen kuva näkyy haamuna takana. Esim. dvd:llä digiboxin tekstit näkyvät takana.

Kannattaa kysyä liikkeessä saisiko muutaman mallin testiin kotiin ja ottaa sitten se joka toimii parhaiten. Hyvät liikkeet suostuvat yleensä pyyntöön. Jos ei suostu, niin vaihda liikettä.

Parhaimman kyllä saa itse tekemällä jos kolvi pysyy kädessä. Komponentit maksavat hieman ja valmista kytkentäkaavaa voi olla vaikeaa saada. Lopputuloksena on kuitenkin laadukas laite, käden taidoista riippuen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuvanlaatu kirjoitti:

Telkkarissa on vain yksi Scart/ RGB sis.tulo ja siihen pitäisi saada kiinni pari RGB laitetta.
Huonontavatko scart jakajat kuvanlaatua? Onko jakajilla eroa?
Suositelkaa hyvää jakajaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu