Lakimies Kari Eriksson totesi jo aikaa sitten, että siinä missä liitosasiassa olisi pitänyt pitää neuvottelupöytä puhtaana, on meillä vain liattu omaa pesää.
Yksi pahimmista likaajista näyttää olevan vihreiden valtuutettu Terttu Kuusela. Tilanteessa, jossa päättäjämme ovat vihdoinkin saaneet sitä tarpeellista kriittistä tietoa, ja miettivät tosissaan, onko Oulun kelkkaan syytä lähteä, ja jossa oululaiset ja heidän hallinnassaan olevat lehdet, Kaleva ja Forum24, irvailevat jatkuvasti tälle kriittiselle asioiden tarkastelulle, ottaa Kuusela ja kirjoittaa jälleen omaa kuntaamme ja sen taloutta mollaavan kirjoituksen Kalevaan!
...ja Oulun huonosta, suorastaan järkyttävän huonosta, taloustilanteesta Kuusela ei tietenkään puhu taaskaan mitään! On vain surkea Haukipudas, jossa hoidetaan asiat huonosti. Kyllä siellä on Oulun pään irvalijat myhäilleet, kun saavat oikein omalta valtuutetultamme tukea loanheittoonsa.
Kuuselan toiminta lyö Haukiputaan polvilleen Oulun eteen, vaikka eräissä uutisoinneissakin Oulun on sanottu olevan tässä se kosiskelija. Siitä on Oulun päässä sitten hyvä alkaa sanelemaan ja jatkaa loanheittoa ja muiden valtuutettujemme manipulointia, tai olisi, jos emme sattuisi omistamaan myös koko joukon toisenkinlaisia valtuutettuja.
Jotakin Kuuselan asenteesta ja arvoista kertoo selvästikin se, että hän kirjoitti vähän aikaa sitten tännekin "en ole ehtinyt käydä palstallanne". Mikä palstaNNE tämä Kuuselalle on, hänenhän pitäisi itsekin olla haukiputaalainen?! Ehkä hän ei ole sitä mielessään enää ollenkaan...
Yksi pahimmista likaajista näyttää olevan vihreiden valtuutettu Terttu Kuusela. Tilanteessa, jossa päättäjämme ovat vihdoinkin saaneet sitä tarpeellista kriittistä tietoa, ja miettivät tosissaan, onko Oulun kelkkaan syytä lähteä, ja jossa oululaiset ja heidän hallinnassaan olevat lehdet, Kaleva ja Forum24, irvailevat jatkuvasti tälle kriittiselle asioiden tarkastelulle, ottaa Kuusela ja kirjoittaa jälleen omaa kuntaamme ja sen taloutta mollaavan kirjoituksen Kalevaan!
...ja Oulun huonosta, suorastaan järkyttävän huonosta, taloustilanteesta Kuusela ei tietenkään puhu taaskaan mitään! On vain surkea Haukipudas, jossa hoidetaan asiat huonosti. Kyllä siellä on Oulun pään irvalijat myhäilleet, kun saavat oikein omalta valtuutetultamme tukea loanheittoonsa.
Kuuselan toiminta lyö Haukiputaan polvilleen Oulun eteen, vaikka eräissä uutisoinneissakin Oulun on sanottu olevan tässä se kosiskelija. Siitä on Oulun päässä sitten hyvä alkaa sanelemaan ja jatkaa loanheittoa ja muiden valtuutettujemme manipulointia, tai olisi, jos emme sattuisi omistamaan myös koko joukon toisenkinlaisia valtuutettuja.
Jotakin Kuuselan asenteesta ja arvoista kertoo selvästikin se, että hän kirjoitti vähän aikaa sitten tännekin "en ole ehtinyt käydä palstallanne". Mikä palstaNNE tämä Kuuselalle on, hänenhän pitäisi itsekin olla haukiputaalainen?! Ehkä hän ei ole sitä mielessään enää ollenkaan...
Vastaukset 34
Vanhimmat
Pesän likaajat löytyvät kyllä kepun ryhmästä,
Tästä Haukiputaan kuntaliitosjutusta saadaan hyvä väitöskirja, aiheena esim. liitosvastaisen hurmosliikkeen synty. Ollaanpa valtiotieteelliseen yhteydessä ja ehdotetaan tutkimuskohdetta.
kun tiedon puhujat täällä aina haukutaan jos jollakin tavalla. Käytätte aivan turhaan tuota energiaa toisia haukkumalla. 28.6.10 tulee päätös uuden Oulun perustamisesta 5 kunnan kesken. Olisi paljon hyödyllisempää keskittää voimat ja kaikki tarmokin yhteistyöhön. Liitos tulee ja pulinat pois.
Kuusela voi hyvinkin olla oikeassa joissakin asioissa, mutta hän ei selvästikään toimi haukiputaalaisena Haukiputaan puolesta, vaan korostaa hyvin yksipuolisesti 'omaa kurjuuttamme', jättäen Oulun huonot asiat kokonaan huomiotta.
Suur-Oululla ei ole minkäänlaista taloudellista pohjaa.
Voit nähdä aloituksen haukkumisena, mutta oikeasti siinä todetaan tosiasioita Kuuselan toiminnasta.
On typerää hokea tuota 'liitos tulee' -juttua, kun koko prosessi on vielä aivan raakile. Päättäjämme on laitettu liian suureen rooliin liian vähäisin tiedoin. Liitosvastaisten manipulointi ja painostus ovat näytelleet tärkeää roolia ensimmäisen äänestyksen tuloksessa.
Kerrohan sitten meille, miten kepun ryhmä on liannut omaa pesäämme!?
ei niitä perusteluja ole tullut, vaikka ollut useita päiviä aikaa...
Kunnan talouttahan hoidetaan ihan Kreikan mallin mukaisesti! Taloustilannetta vääristellään. Mihin voi enää uskoa! Onko kuntaliitos asia vienyt järjen kansalaisilta kun eivät hyväksy väärinkäytösten paljastamista. Asiat pitää kertoa niinkuin ne on eikä niin kun ne toivoisi olevan.
Sitä Kuuselan käsittelemää välitilinpäätöstä lukeneena voi todeta, että siellä kyllä todetaan mm., että on varauduttava yli miljoonan lisämenoihin erikoissairaanhoidossa jne. Kuuselan kirjoitus taas antoi ymmärtää, että hän paljastaa jotakin salattua.
...siis tuota kustannusta josta kirjoitat, pidetään jo monennettakohan vuotta "yllätyksenä" eräillä tahoilla Haukiputaan kunnanhallituksen jäsenistä.
puhutaan ja kirjoitetaan siitä..? Enpä usko!
...on nimeonomaan tätä vuotta ja tilinpäätöstä koskeva, joten sitä ei voida pitää kovin monetta vuotta yllätyksenä. Tänä vuonnakaan sitä ei pidetä yllätyksenä, vaan kehotetaan nimenomaan varautumaan siihen.
aallot sulla...
PUHEISSAAN väittävät "yllätyksiksi".
Jos et usko, et ole ollut kuuntelemassa eri tilaisuuksissa.
.. keihottaa ja kuka viittii a) lukea kehoitukset ja b) tehdä jotain sen eteen.
Putaalaiset itsenäisyyden kannattavat hallituksen jäsenet vakuuttavat niiden olevien yllättäviä kustannuksia vaikka heille on ETUkäteen kerrottu nyt jo vuosikausia Kunnanjohtajan kertomuksissa.
Se jos mikä kertoo siitä välinpitämättömyydestä jota on harrastettu ja harrastetaan.
Mihin semmoisia hallituksen jäseniä tarvitaan?
Hevosvaltuustoon....
Vaikeasti ennustettavat kustannukset yllättävät ihan samoin meillä kuin muuallakin.
Niitä löytyy myös Oulusta, kylläkin paljon suuremmassa mittakaavassa kuin meillä.
"Sosiaali- ja terveyslautakunnan määrärahojen korotus
Dno OUKA: 46 /202/2009
Sosiaali- ja terveyslautakunta 29.10.2009 § 119
Kaupunginhallitus 10.11.2009 § 556"
"Sosiaali- ja terveystoimen menojen toteutuma syyskuussa ilman
hankkeita ja työllistämistä on 324,2 M€ (74,8 %). Menomäärärahojen
arvioidaan ylittyvän 9,55 M€ (2,2 %).”
“Oman toiminnan menojen arvioidaan ylittyvän 5,05 M€ (1,7 %).
Ylityksestä vanhustyön osuus on 2,0 M€, mielenterveys- ja sosiaalipalveluiden
osuus 2,8 M€ ja terveydenhuollossa osuus 0,750
M€. Alitusta ennustetaan päivähoidossa 0,1M€ ja hallinnossa 0,4
M€.”
“Erikoissairaanhoito. Syyskuun tilanteen mukaan erikoissairaanhoidon
ylitysennuste on 2 M€ (1,8 %), josta somaattinen 3,3 M€ ja
psykiatrinen -1,3 M€.”
“Mielenterveys- ja sosiaalipalvelujen oman toiminnan ylitysennuste
on 2,8 M€”
“Lakisääteisten menojen toteutuma syyskuussa oli 18,8 M€ (85,3
%). Menojen arvioidaan ylittyvän 2,5 M€, 11,3 %.”
sanotaan, että nämä kulut ovat vaikeasti ennustettavia, ja että on varauduttava ylityksiin. Vaikeasti ennustettavat kulut voivat yllättää helpostikin, vaikka olisi varauduttukin, koska niiden määrä on vaikeasti ennustettavaa... Voiko se olla noin vaikeasti tajuttavaa?
.. Yksikään Oulun kaupungin hallituksen jäsenistä ei kutsu noita tosiasioita "Yllätykksiksi, kuten Haukiputaan Kunnanhallituksen jäsenet tekevät.
Missä kolisee?
Ei ole!
Vaan näin on mennyt:
Haukiputaan Kunnanjohtaja on jo ainakin kahden viimeisen vuoden joka vuosineljänneksessä kirjoittanut samaa mantraa katauksissaan, ja siitä huolimatta erää Kunnanahallituksen jäsenet kutsuvat kyseistä kustannusta YLLÄTTÄVIKSI KULUIKSI, vaikka Kunnanjohtaja on tasan tarkkaan ennakoinut joka kerta tarcvittavat kustannuskatteet, sekä vuosibudjetissa että välitilinpäätöksissä.
Onko TUON tajuaminen Sinullekin ongelma?
Koska olet noin hyvin selvillä asioista, pystyt varmasti kertomaan meille, ketkä ovat näitä sanomiasi 'eräitä kunnanhallituksen jäseniä'!
ollut sielläkin kuuntelemassa, vai..? :D
näytä pystyvän.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9155286
Jos välitilinpäätöksessä maalaillaan muutaman millin ylijäämää, niin eihän niitä esh-menojen ylitysennusteita oikeesti ole otettu huomioon, eihän?
Välitilinpäätöshän nimenomaan toteaa, että JOS talous saadaan pidettyä alkuvuoden kehityssuunnassa, vuosikate tulee olemaan yli 3M€ ja ylijäämä yli 2 M€, MUTTA että Suurimmat riskit talousarvion toteutumiseen liittyen näyttävät olevan perusturvapalveluissa, joissa erityisesti erikoissairaanhoidon
kulut ovat erittäin huonosti arvioitavissa, SEKÄ että erikoissairaanhoidon kuluja on seurattava tarkasti ja varauduttava noin miljoonan euron ylitykseen vuositasolla.
"Talousarvio kuluvalle vuodelle tehtiin yleisestä taloudellisesta
tilanteesta sekä Haukiputaan alijäämien kattamisvelvoitteesta
johtuen erittäin tiukaksi. Vastuualueiden nettomenojen kasvuvauhdiksi
linjattiin keskushallinnon osalta ilman yleisen työllistämisen
määrärahasiirtoa 1,4 %, hallintopalveluiden osalta 0,8 %,
perusturvapalveluiden osalta (ilman yleisen työllistämisen määrärahasiirtoa)
3,9%, kuten sivistyspalveluidenkin osalta ja teknisten
palveluiden kasvuvauhdiksi määriteltiin 0,8 %. Tiukoista
raameista huolimatta näyttää siltä, että ainakin ensimmäisen
neljänneksen jälkeen talousarvio näyttäisi pitävän.
Talousarvion pitävyyteen on vaikuttanut erityisesti maltilliset
palkkaratkaisut, erittäin alhainen inflaatio- ja korkotaso sekä
vastuualueiden määrätietoiset pyrkimykset talousarviossa pysymiseen.
Talousarviovaiheessa tehdyt toimenpiteet on aloitettu ja
niistä on pidettävä kiinni koko talousarviovuoden ajan. Talouden
kehittymisen suunta on edelleen varsin herkässä tilassa, joten
ylimääräistä jakovaraa ei kuluvana vuonna tule olemaan. Jos
talous saadaan pidettyä alkuvuoden kehityssuunnassa, vuosikate
tulee olemaan yli 3M€ ja ylijäämä yli 2 M€.
Suurimmat riskit talousarvion toteutumiseen liittyen näyttävät
olevan perusturvapalveluissa, joissa erityisesti erikoissairaanhoidon
kulut ovat erittäin huonosti arvioitavissa ja alkuvuoden
toteutunut laskutus ylittää vastuualueen sinne budjetoimat ja toisaalta
myös sairaanhoitopiirin vuoden alussa kunnalle ennakoimat
vuoden 2010 laskutukset. Sairaanhoitopiiri on ilmoittanut, että
sen kokonaiskulukehitys ei tule jatkumaan viime vuosien tapaisena
ja viimeisimmät arviot menojen kasvusta ovat liikkuneet 1-3
%:n haarukassa. Kuitenkin kuntakohtaisissa laskuissa voi olla
suuriakin heittoja ja ennakoitavuus sekä vertailu edellisiin vuosiin
on haasteellista ja epävarmaa, koska sairaanhoitopiiri on ottanut
uuden laskutusjärjestelmän ja –perusteet käyttöön vuoden 2009
aikana. Erikoissairaanhoidon kuluja on seurattava tarkasti ja varauduttava
noin miljoonan euron ylitykseen vuositasolla. Osa
ylityksistä pitää saada katettua muista määrärahoista."
http://www2.haukipudas.fi/dynastia5/kokous/2010670-7-2023.PDF
Välitilinpäätös siis toteaa talousarvion toteutumisen suhteen olevat riskit ja ylijäämäennusteen mahdollisen toteutumattomuuden, eikä Kuusela siis paljastanut yhtään mitään salattua!
"Toisaalta alkuvuoden perusteella olisi tasaisella taulukolla
tulossa kustannusnousua kolmen aiemman vuoden perusteella
arvioituun ja budjetoituun---"
"Erikoissairaanhoidon kustannusten ennustaminen on edelleen
haasteellista. PPSHP:n kuukausittainen laskutus on vaihdellut 1,3
M€:sta 1,52 M€:oon."
Kuukausittainen vaihtelu on siis 220 000 euroa. Tilikaudesta on jäljellä 8 kuukautta. 8 x 220 000 = 1 760 000
Eli kustannukset voivat heittää aiemman kuukausittaisen vaihtelun mukaan 1 760 000 suuntaan tai toiseen!
Taisipa Kuusela mennä antamaan pikkuisen väärää tietoa, ja vielä oikein kirjoittamalla lehteen.
ole kysymyksessä yritys tuon litanian kanssa (kopio ylhäältä):
"joissa erityisesti erikoissairaanhoidon kulut ovat erittäin huonosti arvioitavissa ja alkuvuoden
toteutunut laskutus ylittää vastuualueen sinne budjetoimat ja toisaalta myös sairaanhoitopiirin vuoden alussa kunnalle ennakoimat vuoden 2010 laskutukset. Sairaanhoitopiiri on ilmoittanut, että
sen kokonaiskulukehitys ei tule jatkumaan viime vuosien tapaisena ja viimeisimmät arviot menojen kasvusta ovat liikkuneet 1-3 %:n haarukassa."
Kun jo vuodesta 2000 lukien löytyy selvät luvut kaikille Suomen kunnille (Euroa per Asukas) ja lisäksi on olemassa indikaattorit aina vuoteen 2016 saakka.
Ei pitäisi olla vaikeaa tehdä budjetti joka pitää paikkansa kalenterivuodelle.
Tuommoinen liirumlaarum ykstyispuolella johtaisi melko joutuin talousjohtajan kohtaloksi etsiä uutta työpaikkaa. Kun vielä kaikenlisäksi mm. ESH.sta on olemassa faktatietoa kunnittain, maakunnittain ja koko valtion tasolla. Ei pitäsi olla kmmmonen työ raapustaa jonkinmoinen käppyrä jopa viikkotasolla, ei todellakaan.
Talous on kunnossa vain ja ainoastaan silloin kun siihen osataan varautua reaalistisiesti. Numerot voivat näyttää plussaa tai miinusta, mutta ne on oltava realistisesti ennakoitavissa. Se on nimenomaan Taloushallinnon tehtävä, ei kertakaikkiaan mikään muu.
Erittäin hyvin ja realistisesti on käsitelty taloutta meillä!
Todellisuudessa (ei siis niissä 'selvissä luvuissasi') PPSHP:n kuukausittainen laskutus vaihtelee 220 tuhannella eurolla, eli siis maksimissaan heitto voisi olla vuodessa jopa 2,6 MILJOONAA euroa!
Kyseisestä välitilinpäätöksestä:
"Toisaalta alkuvuoden perusteella olisi tasaisella taulukolla
tulossa kustannusnousua kolmen aiemman vuoden perusteella
arvioituun ja budjetoituun---"
"Erikoissairaanhoidon kustannusten ennustaminen on edelleen
haasteellista. PPSHP:n kuukausittainen laskutus on vaihdellut 1,3
M€:sta 1,52 M€:oon."
Sosiaali- ja terveyslautakunnan määrärahojen korotus
Dno OUKA: 46 /202/2009
Sosiaali- ja terveyslautakunta 29.10.2009 § 119
Kaupunginhallitus 10.11.2009 § 556
"Sosiaali- ja terveystoimen menojen toteutuma syyskuussa ilman
hankkeita ja työllistämistä on 324,2 M€ (74,8 %). Menomäärärahojen
arvioidaan ylittyvän 9,55 M€ (2,2 %).”
“Oman toiminnan menojen arvioidaan ylittyvän 5,05 M€ (1,7 %).
Ylityksestä vanhustyön osuus on 2,0 M€, mielenterveys- ja sosiaalipalveluiden
osuus 2,8 M€ ja terveydenhuollossa osuus 0,750
M€. Alitusta ennustetaan päivähoidossa 0,1M€ ja hallinnossa 0,4
M€.”
“Erikoissairaanhoito. Syyskuun tilanteen mukaan erikoissairaanhoidon
ylitysennuste on 2 M€ (1,8 %), josta somaattinen 3,3 M€ ja
psykiatrinen -1,3 M€.”
“Mielenterveys- ja sosiaalipalvelujen oman toiminnan ylitysennuste
on 2,8 M€”
“Lakisääteisten menojen toteutuma syyskuussa oli 18,8 M€ (85,3
%). Menojen arvioidaan ylittyvän 2,5 M€, 11,3 %.”
...kertakaikkiaan.
Tommoset wannabekamreerit kun on asialla, niin silloin kyllä höpöselittelyjä löytyy.
Tuohan on niin sekopäistä selittelyä että kohta jo Kremlin mausoleumin "asikkaaktin" on katteellisia.
repi leukojaan ja selitti innoissaan tiedotusvälineille kunnanvaltuuston erottamisesta.
Mieleltään on jo kaukana haukiputaalaisesta.
se meidän vihreä valtuutettumme on erottamassa? Älähän nyt arvoisa nimimerkki höpötä! Taisi olla ihan vaan hallitus kyseessä...Taisi myös olla Tertulla kavereitakin sen jutun perusteella saman asian kimpussa.
oli Kuusela erottamassa, ei siis valtuustoa. Sama ihminen onkin sitten ihan vain antanut itse väärää tietoa tiedotusvälineitä myöten ja mennyt oikein esittämään epäilyjään ja vihjailemaan asioiden outoudesta, kun kamreeri oli oikein yöllä lähettänyt sähköpostia (hämärämiehet ja -naisethan toimivat usein yöllä)...
Kunnanhallituksen puheenjohtaja on vastannut tähän kirjoitukseen viime viikolla Rantapohjassa ja Kalevassa. Oli hyvä ja selventävä kirjoitus.
Mitähän oikeaa siellä oli? Katsotaanpas mitä valtuusto sanoo huomenna välitilinpäätöksestä...