Elikkäs, kuinka suurella todennäköisyydellä joutuu kertauksiin toisen (tai useamman) kerran, jos on jo yhden kerran kerrannut? Oli ekat kertausharjotukset viime vuonna, ja uusi latinki ei välttämättä enää kiinnostaisi.
Kaksi kertaa kertaamaan?
3
821
Vastaukset
- JohnRambo
Kertaamaan kutsutaan joukkokokonaisuuksina eli melko varmasti sinunkin joukkoa harjoitutetaan vielä pari kertaa.
- Supreme Master
...voi rähmä! No kaipa pitää sitten alkaa pikku hiljaa hyväksymään se ajatus, että sinne uudestaan vielä joudutaan. Voishan sitä toki yrittää jotain tekosyitäkin keksiä...
Oudoksi asian tekee se, että alokaskaudella kysyttiin halukkuutta osallistua kertausharjoituksiin, niin sanoin jo silloin että tämä yhdeksän kuukautta riittää vallan mainiosti. No, näön vuoksi sitä varmaan kysyttiinkin.
Samaan aikaan on paljon sellasia, jotka ehdottomasti haluaisivat kertaamaan, mutta tällaiset perseilijät sitten loppupeleissä valitaan... - kersmaaaantteli
Supreme Master kirjoitti:
...voi rähmä! No kaipa pitää sitten alkaa pikku hiljaa hyväksymään se ajatus, että sinne uudestaan vielä joudutaan. Voishan sitä toki yrittää jotain tekosyitäkin keksiä...
Oudoksi asian tekee se, että alokaskaudella kysyttiin halukkuutta osallistua kertausharjoituksiin, niin sanoin jo silloin että tämä yhdeksän kuukautta riittää vallan mainiosti. No, näön vuoksi sitä varmaan kysyttiinkin.
Samaan aikaan on paljon sellasia, jotka ehdottomasti haluaisivat kertaamaan, mutta tällaiset perseilijät sitten loppupeleissä valitaan...Itsellä tuli pari kuukautta sitten kutsu kertaamaan ensi syksynä. Samassa kutsussa oli valmiiksi jo ilmoitus sitä seuraavista kertausharjoituksista, jotka sitten ovat jo ensi vuonna (tarkkaa päivämäärää ei tosin ollut mainittu, toivottavasti ei ennen kesää). Että voi niitä kertausharjoituksia näinkin tiuhaan olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155