Tuli tässä mieleeni eräs TV-ohjelma, jossa USA:n entinen varapresidentti tai ulkoministeri (no jotain sinne päin) vieraili aikoinaan eräässä komumaassa. Taisi olla juuri tuo surullisenkuuluisa pohjois-korea. No, mihinkä tämän maan johtaja veikään arvovieraan ensimmäisenä? No tietenkin isäänsä katsomaan. Hänen isänsä ei kylläkään nähnyt vierasta: hän oli nimittäin balsamoituna lasiarkussa.
Ja kukas toinen mielipuolinen massamurhaaja onkaan saanut vastaavanlaisen viimeisen lepopaikan ihan tuossa naapurimaassamme?
Ja varsinainen kysymys siis kuuluu: onko tämä komujen lempiharrastus, ruumiinpalvonta, mielestänne tervettä vai ei?
Ja kukas toinen mielipuolinen massamurhaaja onkaan saanut vastaavanlaisen viimeisen lepopaikan ihan tuossa naapurimaassamme?
Ja varsinainen kysymys siis kuuluu: onko tämä komujen lempiharrastus, ruumiinpalvonta, mielestänne tervettä vai ei?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ruumiin- ja henkilön palvonnalla ei ole mitään tekemistä kommunismin kanssa vaan saattaa olla kulttuurisidonnaista. Eihän esim. naisten ympärileikkauksestakaan ole säädöksiä Koraanissa vaan se on vanha perinne.
Mistä sitten johtuu, että joka ikisessä komumaassa palvotaan johtajaa lähes jumalan kaltaisena henkilönä? Näin oli esim. neukkulassa, ja näin edelleen on esim. kiinassa, p-koreassa ja muissa komuvaltioissa.
Eihän ruumiinpalvonta tietenkään kommunistien oppiin ole kirjoitettua, mutta yleensähän näihin poliittisiin ja uskonnollisiin kirjoituksiin kirjoitetaan ainoastaan aatteen hyvät puolet. Käytäntö on kuitenkin osoittanut, että komuilla on suuri tarve palvoa kuolleita. Onhan se ihan luonnollista, kun ottaa huomioon, että komujen suuruudenpäivät ovat jo auttamattomasti takanapäin.
Naisten ympärileikkaus on niin marginaalisen ryhmän harjoittamaa, että sitä ei voi yhdistää islaminuskoon kuten sanoitkin, mutta kuolleita henkilöitä palvotaan kaikissa merkittävissä punikkivaltioissa, joten sen voi katsoa olevan komuille yhteinen piirre. Jos en ihan väärin muista, niin jo koulussa opetettiin, että kommunismiin liittyy voimakas henkilönpalvonta.
Suosittelen muuten lukemaan eri komujärjestöjen nettisivuja. He viittaavat lähes jatkuvasti marxin tai leninin kirjoituksiin, ja moni sivusto onkin koristeltu heidän kuvillaan. Tämän jälkeen voit tutustua vaikkapa kokoomuksen nettisivuihin. He eivät viittaa Adam Smithin kirjoituksiin, vaan luovat ja kehittävät itse omaa ideologiaansa.
Onko kommunistin ja porvarin välillä oikeastaan muuta eroa, kuin se, että kommunisti ei kykene muodostamaan omia mielipiteitä?
joten hyvin loogista.
Sepittää kansalleen häviön Tanskalle fudiksessa.
Kuusi nolla!
Tietääköhän peekorean keskiverto työläisvanki edes että maa on nahkakuula turnauksessa?