http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Jopa tuhansia suomalaisia on testattu turhaan homeilla/1135257741838
Jopa tuhansia suomalaisia on testattu turhaan homeilla
Useita satoja, jopa tuhansia suomalaisia on altistettu turhaan haitallisilla homeuutteilla kosteusvaurioihin liittyvissä ammattitautitutkimuksissa.
Asia tulee esiin vasta nyt, kun useat asiantuntijalääkärit myöntävät, etteivät kokeet mitanneet sitä, mitä niiden piti.
"Ne eivät itse asiassa lainkaan toimi tässä homeasiassa", Työterveyslaitoksen entinen ylilääkäri Henrik Nordman sanoo.
Kokeita käytettiin kosteusvaurioihin liittyvissä ammattitautitutkimuksissa kevääseen 2009, jolloin niistä luovuttiin.
"Keino on täysin epäeettinen. Ihminen alistettiin koe-eläimeksi, kun sairautta ei muuten uskottu", rakennusterveysasiantuntija ja Asumisterveysliiton toiminnanjohtaja Hannele Rämö sanoo.
Altistuskokeen ongelma oli, että se mittasi vääriä asioita.
"Viime vuosina oli käytännössä vain yksi kaupallinen homeuute, kun kosteusvauriokohteissa erilaisia mikrobeja kasvoi kymmeniä", SAK:n asiantuntijalääkäri Kari Haring kertoo.
Altistuskokeita tehtiin lääkärien mukaan vakuutusyhtiöiden vaatimuksesta.
Pitkään vakuutuslääkärinä toiminut Tapiolan ylilääkäri, professori Ilkka Torstila myöntää, että kokeista luovuttiin niiden haitallisuuden vuoksi.
"Niistä tuntui olevan enemmän haittaa kuin hyötyä. Se mitätön informaatio, mitä niistä saatiin, lähinnä haittasi johtopäätösten tekoa."
"Lisäksi moni sai kokeista haitallisempia reaktioita kuin odotettiin."
Tilastoa kokeeseen joutuneiden kokonaismäärästä ei ole. Arviot liikkuvat yli tuhannesta muutamiin tuhansiin.
Kaikki eivät saaneet kokeesta reaktiota, mutta vähintään useat kymmenet, jopa sadat, saivat pitkiä ja voimakkaita hengitysoireita. Kokeita jouduttiin myös keskeyttämään.
Useat potilaat kertovat terveytensä heikentyneen altistuskokeen vuoksi pysyvästi. Lääkärien mielestä tämä ei ole mahdollista.
Nordman nostaa kuitenkin esille mahdollisuuden ottaa vanhoja tapauksia uuteen käsittelyyn.
"Katkeria ihmisiä on paljon. Se olisi minusta oikeudenmukaisin tapa."
Lisää aiheesta maanantain Helsingin Sanomissa
Janne Toivonen Helsingin Sanomat
Jopa tuhansia suomalaisia on testattu turhaan homeilla
3
529
Vastaukset
- sorsa-uutinen
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vahvoja solumyrkkyjä löytyi hometalojen hengitysilmasta/1135254771989
Terveystarkastaja tutkii asumiskiellossa olevan omakotitalon homevaurioita.
Sisäilmastoseminaarissa julkistettiin keskiviikkona merkittävä suomalainen tutkimustulos. Suomalainen tutkimusryhmä on ensimmäistä kertaa pystynyt löytämään terveysongelmia aiheuttavien rakennusten sisäilmasta myrkyllisiä aineita.
Tutkimuslöydös on tiettävästi ensimmäinen laatuaan maailmassa.
Tulos vihjaa, että ongelmatalojen oirehdinta saattaa homeitiöiden sijaan johtua rakennuksissa pesivistä solumyrkyistä. Tämä selittäisi tilanteet, joissa oireilu jatkuu, vaikka homeitiöitä ei huoneilmasta löydetä poikkeavaa määrää.
Tutkijat ovat tienneet rakennusmyrkkyjen vaarallisuudesta pitkään. Epäselvää on kuitenkin ollut, voivatko myrkyt siirtyä rakenteista hengitysilmaan ja sitä kautta ihmisiin.
Kesällä 2009 alkaneessa tutkimuksessa on tutkittu yhteensä 21 kohteen sisäilmanäytteitä. Mukana on työpaikkoja, päiväkoteja ja yksityisasuntoja eri puolilta Suomea. Mukana on sekä ongelmataloja että niitä, joissa oireita ei ole tullut.
"Kaikissa oireita aiheuttaneista rakennuksista löytyi sisäilmasta runsaasti eri toksiineista koostuvaa myrkyllisyyttä", tutkimusta johtanut Helsingin yliopiston elintarvikkeiden ja ympäristöntutkimuksen laitoksen tutkimusjohtaja Mirja Salkinoja-Salonen sanoo.
Vastaavasti niistä rakennuksista, joissa terveysongelmia ei ilmennyt, ei ilmasta löytynyt myöskään myrkkyjä.
Salkinoja-Salonen varoittaa tekemästä tässä vaiheessa johtopäätöstä, että sairastumiset johtuisivat suoraan myrkyllisyydestä.
"Me voimme sanoa vain, että oireita aiheuttaneista tiloista on löytynyt myrkkyjä. Mutta mikä ihmisten tarkka altistus on ollut tai mitkä myrkkyjen tarkat terveyshaitat ovat, se ei selviä meidän tutkimuksestamme."
Löydetyt myrkkypitoisuudet ovat Salkinoja-Salosen mukaan olleet hämmästyttävän suuria. Hänen mukaansa EU:n elintarvikedirektiivi rajaa, että sadassa grammassa ruokaa saa olla enintään yksi mikrogramma myrkyllisiä toksiineja. Vastaavan vahvuisia myrkkyjä löytyi ongelmarakennuksessa työpäivän mittaisessa ajassa eli kahdeksassa tunnissa otetusta näytteestä moninkertainen määrä.
"Olen järkyttynyt näistä luvuista. Hirvittää se, kuinka paljon myrkkyjä esimerkiksi päiväkotien ilmassa oli."
"Mutta tietoa tarvitaan paljon lisää. Nyt vasta raavimme tätä aihetta."
Tutkimuksen on rahoittanut Työsuojelurahasto. Helsingin yliopiston lisäksi mukana ovat Työterveyslaitos ja ilmankeräystekniikan kehittänyt suomalaisyritys Inspector Sec. - Homesairas
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9155784/jopa-tuhansia-suomalaisia-on-testattu-turhaan-homeilla Tuo linkki ei näy. Nyt varmaan näkyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1745008- 151620
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621595Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211451Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91283Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit481036Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 181901
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757