hei! kyselisin että minkälainen kokemus teillä ollu toi kaavinta? saatiin tänään varmistus siihen että raskaus mennyt kesken..viikkoja nyt 8, mutta verenvuoto alkoi viime perjantaina.. aamulla pitäis äitipolille.. aamulla oli jo 1 ultra, jossa näky että kohdussa on vielä jotain jäljellä..
mietin vain että saatan joutua sit kaavintaan.. olis kiva kuulla kokemuksia..minkälainen olo kaavinnan jälkeen ym.. kiitos jos joku viitsii vastata..
kaavinta
2
648
Vastaukset
- Mallukiini
Jouduin kaavintaan viikoilla 12 koska alkoi todella runsas verenvuoto jonka takia pyörryin useaan kertaan, kaavintaan pääsy oli siinä vaiheessa helpotus ja verenvuoto loppui n. vuorokaudessa. Kaavinnan jälkeen välttelin vatsallaan makaamista 4-5 päivää ja vatsa olikin kaavinnan jälkeen hellä mutta ei kipeä. Leikkauspöydälle menon muistan ja seuraavaksi muistan heräämön. Ei ollenkaan paha kokemus, raskaus kun oli jokatapauksessa jo menetetty.
- toipumassa
Mulla meni juuri kesken viikolla 13. Hematoomaa kohdussa, tuli hurjat vuodot ja kivut ja hirveästi hyytymiä. Menin yöllä sairaalaan, ja aamulla katottiin osastolla että kohtu ei ollut tyhjentynyt täysin lääkityksestä huolimatta, eli tehtiin vielä kaavinta.
Koko keskenmeno oli hirveä kokemus, mutta kaavinta oli siinä suorastaan helpotus. Kaavintaa varten tehtiin kevyt "humautusnukutus", ja sen jälkeen olo oli hyvä, vuoto rauhoittui vihdoinkin ja kivut lakkasivat. Toimenpide oli lyhyt, olin alle tunnin pois osastolta (valmistelut leikkurissa, nukutus, heräämö) ja sain melkein saman tien syödä (syömättä oli pitänyt olla ennen nukutusta) ja muutaman tunnin päästä pääsin kotiinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html364154Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2423992Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353117Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652994Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162951Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos722690Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982443Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1182060- 431831
- 241760