Olin 3pvää tiputuksessa sairaalassa koska oli todella kova ripuli (ihan mustaa ripulia ja tummaa verta) ja pahoja vatsan kouristeluja..otettiin kaikki verikokeet, virtsa- ja ulostenäytteet. Ripuli ja kouristelut menivät ohi muutamassa pvässä sen jälkeen kun pääsin sairaalasta kotiin. Nyt on kuitenkin jo 2 viikkoa kulunut ja muuten terve olo, mutta virtsarakon kohdalla tuntuu painetta ja on kosketusarka. Eivät osanneet sairaalassa sanoa mikä tauti oli. Onko kellään muulla ollut vastaavia oireita?? Eli todella kovaa ripulia, välillä ihan mustaa ja verta seassa, vatsan kouristeluja, kuumetta, pahoinointia ja nyt painetta virtsarakossa.
jokin suolistotulehdus??
nakke27
10626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
enpä osaa muuta sanoa, kuin menepäs oireinesi tutkimuksiin hopi hopi. Ei tummaa verta pitäisi tulla ripulina.
sinua tähystetty laisinkaan?!
saitko ja niitä verikokeiden ja ulosteviljelyn tuloksia? eikö sulle annettu aikaa tähystykseen? Voihan olla että se oli vaan ärhäkkä vatsatauti, mutta vaatisin lisäselvittelyä, enkä suostuisi että hoito/tutkimukset jäisivät siihen.
eipä ole tähystyksiä tehty minkäänlaisia..tänään on lääkärille aika, mutta sanoo varmaan vaan että normaali vatsatauti oli ja koita lepäillä =(. ja verikokeissa oli hemoglobiini ja tulehdusarvot normaalit. Aloin eilen ottamaan tämmöisiä Biophilus maitohappobakteeri kapseleita kototaan jos auttaa vähän..Toki sillon kun olin siellä tiputuksessa niin oli tulehdusarvot yli 130. Että joku tulehdus varmaan.
seurauksena, jos ei vatsaansa helli. Ei tarvitse kuin viikon dokata ja päälle vielä natriumglutamaattimakkaraa niin peli on selvä.
saat suolen limakalvot kuntoon, mutta luovu hyvä ihminen pahennusta aiheuttavista eineksistä ja glutamaattihapoista.
Ei tämä kyllä millään tavalla liity elämäntapoihin / päihteisiin.
on keskeinen merkitys tässä asiassa. En tarkoita ryyppäämistä, vaan ihan jokapäiväisiä elintapatottumuksia, kuten esim. päivittäisen aterian koostumusta ja laatua. Esim. valmisruuilla, jotka ovat pitkällejalostettuna hirveän lisäainepitoisia, on saatu vatsoja sekaisin enemmänkin. Jos joka päivä nauttii tuollaista moskaa, ei ole syytä sitten valitella.
happamia tuotteita muutenkin on vältettävä, koska ripuli on juuri liiallisen mahahapon tulosta. Kuten tiedetään, arominvahventeet ja eritoten aromisuola, joka on natriumglutamaattia suurimmaksi osaksi, lisää mahahappoja ja on turmiollista jatkuvaan käyttöön. Kerta-annoskin jo aiheuttaa päänsäryt ja peräaukonkirvelyt. Ruokasoodastakin saa hetkellistä lohdutusta, jos näin on päässyt käymään.
En nyt halua alkaa väitellä kanssanne, mutta olen 19 ja syön terveellisesti ja liikun.
Jokin pöpö oli, nyt alkaa helpottaa.